Bebeklerde Duyu Gelişimi Başlangıcı

Anne karnındaki bebeğin duyu gelişimi ilk üç hafta içerisinde başlar. Hamile kaldığınız zaman bebeklerde gelişecek olan birinci duyu dokunma olacaktır. 3 aylık dönemden doğuma kadar duyarsız kalan bebeğiniz, üst kısımları haricindeki tüm vücuduna dokunabilir.

Anne Karnındaki Bebeğin Duyma Hissi Gelişimi

Anne karnındaki bebeğin duyma hissi, işitsel olarak ilk 20 haftalık hamilelik süresince tamamen gelişmemiş olsa da 23 haftalık olmasından itibaren yüksek seslere tepki vermeye başlayabilir, hatta yüksek sesler sonrasında sarsılabilir ve hıçkırık reaksiyonları gösterebilir. Bu yüzden özellikle hamileliğinizin bu dönemde yüksek gürültülü yerlerden ve yüksek sesli tartışmalardan kaçınmanız önerilir.

Bebeklerde Tatma Duyusunun Gelişimi

Bebeklerde tatma duyusunun gelişimi, ikinci aydan sonra yetişkinlere benzer tat tomurcukları oluşmasıyla başlar. Bu tat tomurcukları dil üzerinde boğazın arka kısımlarında oluşur. Kesin olarak ne zaman tat almaya başladıkları bilinmiyor ancak, 33 haftalık gibi erken doğan bir bebeğin bile tatlandırılmış biberonu daha sert emdiği ve trimester adı verilen ilk 3 aylık dönemdeki bebeklere daha hızlı emmeleri için sekarin enjekte edildiğini biliyoruz.

Bebeklerde Koklama Duyusunun Gelişimi

Bebeklerde koku duyusu gelişimi tat alma duyusuna paralel olarak gelişim gösterir diyebiliriz. Burun boşluğu erken dönemlerde gelişmeye başlayan bebeklerin, koku almalarını sağlayan kısmı 28. haftaya kadar bir doku tapası ile korunur ancak bundan sonra bebekler koklar ve kokulara reaksiyon göstermeye başlar.

Bebeklerde Görme Duyusunun Gelişimi

Bebeklerde görme duyusunun gelişimi 26. Haftadan itibaren açılmaya başlar ve 6. aya geldiklerinde endometriyum (Bir bazal katmanı ve fonksiyonel bir katmanı vardır; fonksiyonel tabaka kalınlaşır ve daha sonra memelilerde menstruasyon sırasında dökülür) ışığı görebildiğini biliyoruz.

Bebeklerde Duyu Gelişiminin Rahim Dönemi

Bebeklerde duyu gelişimi rahim döneminde başlar. İkinci trimestelerle ve üçüncü trimesterlele gelişmeye başlamasından sonra bebeğiniz gerçek dünyayı anne karnında tanımaya başlar.

Rahim içerisindeki bebek dokunuştan yoksun kalır ancak üçüncü trimesterde, elastik uterus tüm gün masaja benzer bir basınç yaratır. Bu dönemde hamile eşlerin sıkıca kucaklanması, bebeğinizin sırtını ve ellerini baskı altına almasına ve kıvrılmasına sebep olur. Bu pozisyonlarda bebeğiniz ellerini emebilir ve ortaya çıkmaya başlayan olgunlaşmış refleksler gösterebilir. Ancak rahimde sıcaklık ve güven onların bulunması gereken en mükemmel ortamdır. Hamilelik sırasında ağır kaldırmak, yüksek veya düşük sıcaklıklara maruz kalmak ve gıdıklanmak gibi tehdit edici dokunuşlardan katiyen kaçınmalısınız.

Rahminizin içindeki bebeğiniz kalp atış sesinizi, sindirim sisteminizdeki hareketlenmeleri ve kan akışı melodilerini duyabilir. Kalp atışı sesiniz bebeklerin sürekli duyduğu ve düzenli kalp atışlarında rahatlayarak daha kolay uykuya daldığı biliniyor. Dış dünyadan gelen anne karnında yoğun olarak bastırılır ama anne sesini her zaman duyar. Bunun yanında en duyduğu ikinci ses babanın sesi olduğundan, doğduktan kısa süre sonra babanın sesi de anne sesi gibi çocuğa tanıdık geleceğinden bir rahatlama hissi yaratır.

Hamilelik süresince tattığınız tüm lezzetler vücut içerisindeki amniyotik sıvıya geçtiğinden, bebeğiniz fetüsteyken bile annenin tattığı lezzetlerden faydalanabilir. Özellikle tatlılara daha duyarlılardır ve tatlı bir şey yedikten sonra anne karnındaki bebeklerin amniyotikleri daha hızlı emdiği biliniyor. İnanılmaz ama gerçek. Bebeğiniz şimdiden tatlarda seçicilik yapmaya başlayabilir.

Bebeğiniz parlak bir ışığa ilgi gösteriyor olsa da uterus denen kısımda nadir olarak görsel uyarıma maruz kalır. Rahim genel olarak sessiz ve karanlıktır. Bu sebepten dolayı bebeğinizin gelişmekte olan duyularına nispeten göz becerileri dahil değildir. Bu yüzden göz, daha çok doğum sonrasında gelişir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir