Biberonla Besleme Yaparken Dikkat Edilecekler

Biberonla besleme oldukça kolay görünse de bazı noktalara dikkat etmek bebeğinizin sağlığı için çok mühimdir. Anne ve babaların bu beslenme yönteminde püf noktaları da bilmeleri gerekir. Biberonla besleme esnasında ya da sonrasında yaşanacak sorunları bilmek bu durumun önüne geçmeye de yardımcı olacaktır. Biberonla besleme yaparken dikkat edilecekler arasında en önemlisi, doğru ısıyı ayarlamaktır. Anne sütü annenin göğsündeyken bebek için en uygun halini hep saklı tutar. Fakat biberonla süt veya başka besin verirken doğru ısıyı ayarlamak anneye düşer.

Bebeklerin diğer besinleri alması için de en uygun yöntemlerden bir tanesi olan biberonun seçimi de önemlidir. Cam biberon anne babalar için en doğru tercih olacaktır. Biberon seçiminde ergonomik olmasına da özen gösterilmesi gerekir. Bebeğin ağzıyla rahat kavrayabileceği başlıklar biberon kullanımını da kolaylaştırır. Tutuş şeklinin rahat olması anne babaların da daha konforlu bir şekilde bebeğiniz beslemesini sağlayacaktır. Birçok farklı özelliği ile öne çıkan biberonla besleme, çok farklı püf noktalar da içerir.

Biberonla Beslemenin Püf Noktaları

Biberon tercihi yaparken başlıktaki deliklerin büyüklüğü de çok önemlidir. Bu deliklerden besinin fazla gelmesi bebeğin hayatı için risk oluşturacaktır. Az gelen mama ise besin alırken huzursuz olmasına neden olduğu için tehlikelidir. Bu nedenle biberon seçerken bu deliklerin büyüklüğünü de kontrol etmek gerekir. Bebeğin optimum hızda besin alması bu delikler ile mümkün olur. Biberonla beslemenin püf noktaları arasında doğru biberon seçimi en önemli maddedir.

Bebeği biberonla besleme sırasında doğru açıyla tutmak en önemli noktalardan bir tanesidir. Bebeğin sağlığını tehlikeye de atabilecek bu pozisyon, mutlaka doğru ayarlanmalıdır. Bebeğin yeterli miktarda mamayı alması için de önemli olan bu pozisyon doktor tarafından da annelere gösterilir. Tam olarak yatma hali sağlık sorunlarına neden olabileceği için yarı yatar pozisyonu seçmek en doğru besleme tekniğidir. Anne babalar için öğrenilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi bu pozisyondur.

Biberonla bebeğe mama verirken besinin doğru ısıda olması da son derece önemlidir. Özellikle biberonda anne sütü varsa benmari usulü ısıtılmasına da özen gösterilmesi gereken. Sıcak suyun içerisine koyarak uygulanan bu yöntem besinin içindeki vitaminlerin kaybolmasını da engelleyecektir. Biberonla beslemenin püf noktaları arasında en çok bilinenlerden bir tanesi de bu maddedir.

Anne Babaların Öğrenmesi Gereken Noktalar

Biberonla emzirme sırasında eğer bebek ağzıyla nefes almaya çalışırsa, gaz sorunu da meydana gelebilir. Bu nedenle bebek emerken ağız kısmında boşluk kalmaması son derece önemlidir. Fakat bebeğin ağzının kavraması sağlanırken tıkanma durumunun da yaşanmaması için özel olarak dikkat edilmelidir. Anne babaların öğrenmesi gereken noktalar arasında bebeğin biberonu ağzıyla doğru şekilde kavraması da bulunur.

Bebeğin biberonla beslenmesinde bir diğer önemli nokta ise tam temizliğin sağlanmasıdır. Bebekler için bu durum sağlanmadığında büyük tehlikeler oluşabilir. Bu nedenle anne babaların bakteri oluşumuna neden olmayacak şekilde yüksek ısıda biberonu temizlemesi gerekir. Doğru temizlenmeyen ve kurulanmayan biberonlar bebek için mikrop taşıyıcı olabilir. Cam biberonlar bu açıdan daha az riskli olduğu için anne babalar tarafından sıklıkla tercih edilir. Son zamanların popüler başlıkları da mikrop tutmayacak özellikte dizayn edildiği için anne babaların işi de kolaylaşır.

Bebeklerin biberonu anne meme ucu kadar iyi kavrayamadığı bilinmeli ve buna göre anne babaların öğrenmesi gereken noktalar belirlenmelidir. Bebeğin sağlığı ve gelişimi için çok önemli olan biberon kullanımı, incelikleri ile anne babaların en çok önem vermesi gereken konulardan bir tanesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir