Buhar Makinesinin Bebekler İçin Önemi

Buhar makinesinin bebekler için önemi göğüs hastalıkları doktorları tarafından vurgulanmıştır. Özellikle bronşların açılmasını sağladığı için bebeklerin üst solunum yolları hastalıklarından korunmasını sağlar. Yeni doğan bebeklerin solunum da sıkıntı yaşadığı sık sık görülür. Ayrıca kalabalık şehirlerde yaşayan kişilerin soluduğu hava da oldukça kirlidir. Bu da anne karnında henüz yeni ayrılmış olan bebeğin vücudunda farklı zararlara neden olabilir. Buhar makinesi kullanımı bu durumu en aza indirir.

Buhar Makinesinin Bebek Odasında Kullanılmasının Nedenleri

Kış aylarında neredeyse tüm evlerde kaloriferler yanar. Bu durumda odadaki nemin azalmasına neden olur. Nem kaybı bebeğin burnunun ve genzinin tıkanması gibi sorunlara yol açar. Burun kanalları tıkalı küçük bebekler huzursuzluk yaşarken aynı zamanda uyku problemi de çeker. Ayrıca ağız içinde kurumaya neden olduğu da söylenir. Buhar makinelerinin kullanımı yaygın ve işe yarar olsa da yoğun olarak kullanılması durumunda bebekler zarar görebilir. Buhar makinesinin bebek odasında kullanılmasının nedenleri arasında solunum yolu hastalıklarını önlemek en önemlisidir.

Evindeki hava yeteri kadar nemli ve ılık olan ailelerin buhar makinesi kullanması bebek için zararlı olabilir. Bir nemölçer yardımı ile evdeki nem oranı ölçülebilir. Odanın içindeki nem oranı yüzde 50 civarında ise bu bebeğiniz için yeterli bir nem oranı demektir. Özellikle yüzde 50’nin üzerinde çıkan evler kesinlikle buhar makinesi kullanmamalıdır. Fazla nem eşyalarda ne duvarlarda küflenmeye neden olacağı için bebeklerinizin sağlığı açısından çok daha olumsuz etkiler yaratabilir. Özellikle alerjik hastalıklara sahip bebeklerin küfe karşı büyük ölçüde hassasiyeti olacaktır. Buhar makinesinin yoğun olarak kullanıldığı evlerde yaşanan bu sorun, her ne kadar bebeğinin sağlığını istese de yanlış yöntemleri kullanan aileler nedeniyle yaşanır. Bebeğin odasının sık sık havalandırılması ve oda sıcaklığının çok fazla olmaması gibi önlemler ile bebeğin alerji, solunum yolu hastalıkları önlenebilir.

Bebekler İçin Buhar Makinesi Ne Gibi Durumlarda Kullanılabilir?

“Bebekler için buhar makinesi ne gibi durumlarda kullanılabilir?” sorusu yeni anne olan bireylerin sık sık sorduğu sorulardandır. Çünkü çoğu kişi buhar makinesini gereksiz ve bilinçsiz şekilde kullandığı için bebeği zarar görecektir. Bu durumun farkında olan aileler bebeklerini korumak için sadece buhar makinesini kullanması gereken zamanlarda kullanacaktır.

Buhar makinesinin içinde bulunan su kesinlikle her sabah tazelenmelidir. Çünkü uzun süre duran suda bakteri birikimi ya da tozlanma gibi problemler yaşanabilir. Suyun her gün değiştirilmesi bebeğinizin sağlığı açısından çok daha iyi olacaktır. Ayrıca haftada iki kere makinenin su ve sabun gibi fazla ağır olmayan temizlik malzemeleri le temizlenmesi çok önemlidir.

Evinin havası kuru olan kişiler nem sağlamak için buhar makinesi kullanabilir. Evinin nem oranı yüzde 40’ın altında olan kişiler için bu kullanım uygundur. Fakat üstünde olan kişiler bunun yerini odayı havalandırmak, çarşafları sık sık değiştirmek, sık sık toz almak gibi önlemleri tercih etmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir