Çalışan Kadınların İş Yerindeki Hakları

Çalışan kadınların iş yerindeki hakları oldukça fazladır. Hamile olan ya da çocuk sahibi birçok kadının çalıştıkları iş yerlerinde birtakım hakları bulunur. Bunlar İş Kanunu’nda bulunmaktadır. İş kanunu tarafından belirlenen bu haklar arasında izinden çalışma süresi ne ve kıdem tazminatına kadar birçok konu girer.

Çalışan Gebelerin Hamilelik ve Doğum Hakları Nedir?

İş Kanunu içinde bulunan 74. maddeye göre kadınların doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta çalışmaları esas olarak görülür. Eğer hamile kişi ikiz bebeğe hamile ise bu rapora 2 hafta eklenir. Ayrıca isteğe bağlı olarak gebe kadınlar doğuma üç hafta kala zamana dek doktor izniyle işe gitmeye devam edebilmektedir. Verilen bu süre doğum sonrasına eklenir. Kadın çalışanların ayrıca analık izni de vardır. Bu izin çalışan kadınlara ilk doğumda 60 günlük, ikinci doğumda 120 günlük, üçüncü doğumda ise 180 günlük çalışma süresinde haftalık çalışma süresinin yarı ücreti alma hakkı tanır. İkiz veya fazlası doğumlarda ise bu sürelere ekstra 30 gün eklenir ya da bunun yerine 6 ay izin alma seçeneği sunulur.

Bunun dışında işe başladıktan sonra çocuk 1 yaşına gelene kadar günlük 1,5saatlik süt izni hakkı mevcuttur. 13. maddeye göre ise çocuğun ilkokul çağının başlamasına takip eden sürede ayda bir kez izin hakkına sahiptir. İşveren tarafında izin isteğine cevap verilmek durumundadır. Zira bu talebin yapıldığı izin durumunda işverenlerin tek taraflı feshetmesi mümkün değildir. Eğer bu haktan faydalanmak istendiği taktirde işverene yazılı olarak bildirilir. Aynı zamanda evlat edinen üç yaşına kadar olan çocuklar için de ebeveyn olan kişiler de aynı haklara sahiptir.

Gebelik ya da Doğum İzninde İstifa Etmiş Kadınlar Tazminat Hakkı Kazanır Mı?

Çalışan kadınların iş yerindeki hakları pek çok konuyu içermekte ve kapsamaktadır. Çalışan kadınlar izin süresinde kendi isteği dâhilinde işten ayrılması durumunda tazminat hakkını kaybetmiş olur.

Gebelerin Doğum İzinleri Yıllık İzin Süresine Dâhil Edilir Mi?

Çalışan gebelere verilen izin, toplam 16 haftadır.  Bunlar 8 hafta doğumdan önce ve 8 hafta doğumdan sonra şeklinde oluşturulmuştur. İş Kanunu 55. maddesine göre bu 16 haftalık süre çalışan kadınları normal çalışmış gibi kabul eder. Bu 16 haftalık izin yıllık izine dâhil edilirken 6 ay ekstra ücretsiz izin talebi yıllık izin yıllık ücretli izine dahil edilmez.

Çalışan Gebelerin Doğum ve Süt Parası Ne Kadardır?

Çalışan kadınlar sigorta haklarından dolayı süt ve doğum parası hakları vardır. Bu ücret iş kanunu tarafından belirlenir. Çalışan kadınların iş yerindeki hakları en düşük doğum ve süt parası 7.324 TL iken, en yüksek ücret 14.933 TL’dir. Bu ücret çalışan kadınların Ziraat Bankası hesabına yatırılır. Çalışan kadınlar ve doğum parası hak kazanma durumunu e- devlet üzerinden öğrenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir