Çocuklarınızla İyi Vakit Geçirmeniz İçin Ev Oyunları

Kış mevsiminde evde vakit geçirmek aileler için çok önemlidir. Kapalı alanlarda çocuklar sıkılmaya daha meyilli olduğu için onlarla oyun oynamak zorunlu hale gelir. Evde oynayabileceğiniz oyunlarla bu sıkıntılı zamanı çok daha keyifli bir hale getirebilirsiniz. Çocuklarınızla iyi vakit geçirmeniz için ev oyunları en büyük yardımcınız olacaktır. Bazı oyunlar için hazırlık aşaması gerekse de hazırlık yapmadan oynayacağınız oyunlar da vardır. BU oyunlardan bazıları güvenilir alanlarda oynandığında daha risksiz olur.

Çocuklar evde bilgisayar ve telefonla vakit geçirseler de bu durum onların gelişimi için çok faydalı değildir. Gelişimlerini hızlandıracak ve onlara bir şeyler öğretecek oyunlar oynamak bu gelişimi hızlandıracaktır. Keyifli vakit geçirirken gelişmelerini sağlayan bu oyunlar size de keyif verecektir. Hemen her çocuk için uygun olan bu oyunlar, evde herkes tarafından oynanabilir. Elektronik cihazların veremediği keyfi ve kazanımları çoğunuza verecek olan bu oyunlar, daha iyi iletişim kurmanıza da yardımcı olacaktır.

Oyun Örnekleri

Eski nesiller için en keyifli oyunlardan bir tanesi olan isim şehir oyunu okuma yazma bilen çocuklar için en keyifli oyunlar arasında bulunur. Bu oyunun çocuklara yeni şeyler öğretmesi de oldukça önemlidir. Anne ve babaların bilgisini de sınayacak olan bu oyun, çocukların kendilerini geliştirmesine de yardımcı olacaktır. Oyun örnekleri arasından çocuklarınıza uygun olanları seçerek onları ev ortamında eğlendirmenin yolunu da bulabilirsiniz. Her çocuğun keyif alacağı bu oyunlar ile siz de kendinize dinlenme zamanı yaratabilirsiniz.

Balon ile oynanacak voleybol veya basketbol çocuklarınızın dışarıdaki keyfi evde almasına yardımcı olacaktır. Bu oyunda balon kullanılması ev eşyalarına veya evdeki kişilere zarar gelmesini de engelleyecektir. Risksiz oyunlar arasında öne çıkan bu oyun çocukların en sevdiği oyunlar arasında yerini alacaktır. Bazı çocuklar için bu oyunlar anne ve babayı tanımayı da sağlar, aile içi iletişim de kuvvetlenir.

Kelime ile ilgili oyunlar çocukların gelişimi için en etkili oyunlardan bir tanesidir. Bu oyunlar için kutu oyunları da bulunur fakat siz evdeki imkanlarla da oynayabilirsiniz. Bazı kelimelerin anlamlarını çocuğunuza sorarak ondan alacağınız cevapların doğru olup olmadığını tartışabilirsiniz. Hem çocuğun gelişimini hızlandıracak hem de sizden bir şeyler öğrenmesini sağlayacak bu oyun her yaş grubu için uygundur.

Farklı Oyunlar

Çocuklarınız için farklı oyunlar arıyorsanız bu örnekler tam da size göre. Kulaktan kulağa oyunu aile içi oynanan ve özellikle çocuklarınıza kendi zamanınızdan örnekler gösteren oyunlardan bir tanesidir. Bu oyun kalabalık ailelerle oynanabildiği gibi az sayı ile de oynanabilir. Farklı kurallar da ekleyerek oyunun daha keyifli hale gelmesini de sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzla iletişiminizi kuvvetlendirecek bu oyun için hiçbir hazırlık da gerekmez. Bu özelliği ile ebeveynlerin en büyük yardımcısı olacaktır.

Yine nostaljik oyunlardan bir tanesi de evet-hayır oyunudur. Bu oyun çocuklarınızı oldukça eğlendirecek ve sizinle daha kaliteli vakit geçirmesini sağlayacaktır. Çocukların kavrama yeteneklerini de geliştirecek bu oyunu belli zamanlarda oynayarak çocuğunuzun kendi gelişimini fark etmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle başarı duygusunu tattırmak için onun gelişimini dile dökmelisiniz, bu sayede ona kendisini daha iyi hissettirebilirsiniz.

Çocuklarınızla beraber sıcak bir ortamda yeni masallar üretebilirsiniz. Hatta bu masalı ailenin farklı bireyleri devam ettirdiğinde oyun daha eğlenceli olacaktır. Bir kişinin masalı ile başlayan oyun sırayla farklı kişilere geçer ve ortaya çok farklı bir masal çıkar. Bu oyun çocukları hem eğlendirecek hem de hayal güçlerini genişletecektir. Her yaş grubunun seveceği bu oyun ile çocuklarınızı mutlu edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir