Çocuklarla Egzersiz Yapmanın En Keyifli Hali

Çocuklar özellikle kış aylarında evde daha sık vakit geçirir. Bu vaktin daha iyi değerlendirilmesini isteyen anne babalar ise farklı arayışlara girer. Ev ortamında çocukların vücut gelişimlerini destekleyecek egzersizler yapmak zorlaşabilir. Dışarıda bisiklet sürmek veya top oynamak gibi aktivitelerin yapılması ev ortamında mümkün olmadığı için anne-babalar ev egzersizleri konusunda bilgi sahibi olmak ister. Çocuklarınızla egzersiz yapmanın en keyifli hali olan ev egzersizleri, birkaç küçük detay ile çok daha keyifli hale gelebilir.

Öncelikle çocuklarınızın isteğini arttırmalısınız. İsteği arttırmak için eğlenceli bir müzik ekleyebilir ya da sonuna bir ödül koyabilirsiniz. Egzersizin çocuklardaki etkisi yadsınamaz derecede büyüktür. Bu nedenle çocukların bu alışkanlığı kazanması, ilerleyen zamanlarda yaşanacak sorunların da önüne geçecektir. Bazı egzersizler başlarda zor gelse de vücut alıştıkça daha da kolaylaşacaktır. Bu nedenle egzersizleri düzenli bir şekilde yapmaya özen göstermeniz önemlidir. Çocukların gelişiminde büyük rol oynayan ev egzersizleri, anne baba ve çocuk arasındaki iletişimi de güçlendirir.

Ev Egzersizi Önerileri

Çocuklarla egzersiz yapmak sanıldığından daha zordur. İstekleri ve ilgileri her an kaybolabildiği için onları teşvik edecek uygulamaları da egzersize eklemek gerekir. Çocuklarla evde yapılacak egzersizlerden en keyiflisi dans etmek olacaktır. Eğlenceli bir şarkı eşliğinde farklı figürlerle çocuğunuzla dans edebilir ve hem eğlenmesini hem de becerilerinin gelişmesini sağlayabilirsiniz. Ev egzersizi önerileri arasında en çok uygulanan bu egzersiz, her anne baba için de uygundur.

Eğer alt komşunuz yoksa en sevilen egzersizlerden bir tanesi de ip atlamak olacaktır. İp atlama vücudun her bölümünü aynı anda çalıştırdığı için özellikle kilo problemi yaşayan çocuklara en uygun egzersiz olacaktır. Bu aktiviteyi yine müzik eşliğinde beraber yaparak çocuğunuzun eğlenceli bir şekilde egzersiz yapmasına yardımcı olabilirsiniz. Farklı yöntemleri de egzersizinize eklemek çocuğunuzun daha çok keyif almasını sağlayacaktır.

Ev Egzersizinde Püf Noktalar

Çocuklar için bu egzersiz oldukça önemlidir ve onları teşvik edecek farklı uygulamalar da yapılması gerekir. Özellikle sizin de bu egzersizi uygulamanız onların sizi örnek alarak hareketleri yapmasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle bu işi bir oyun haline de getirebilirsiniz. Ayna isimli bir oyun oluşturarak çocuğunuzun sizden sonra hareketleri tekrarlamasını sağlayabilirsiniz. Ev egzersizinde püf noktalar arasında en çok kullanılan bu madde, çocukların ilgilerini canlı tutmaya da yardımcı olur.

Hafta içerisinde egzersizleri çocukları yormadan ve sıkmadan paylaştırmak gerekir. Eğer çocuğunuzun bu egzersizlerden sıkıldığını hissederseniz birkaç gün ara vermeniz faydalı olacaktır. Hemen her çocuğun keyif alacağı bu egzersizler ile siz de çocuğunuzla etkili iletişim kurmanın yolunu bulmuş olursunuz. Esneme hareketlerini de egzersize eklemek çocuğunuzun vücut gelişimi için oldukça faydalı olacaktır. Her egzersizin sonunda onu tebrik etmek, sonraki egzersiz için daha istekli olmasına da yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir