Doğum Sonrası Sağlıklı Kilo Vermek

Doğum sonrası sağlıklı kilo vermek için henüz yeni doğan bebeğin ağırlığı önemlidir. Dünyaya yeni gelmiş bir bebeğin genel olarak (2,25 ila 4,50 kg arasında), amniyotik sıvı ve de plasentanın ağırlığı da hesaplanarak bir çok gebe hanım doğum sırasında 5,5 kilogram ‘a yakın yitik sağlar. Gebelikte alınan yaklaşık kilonun 10 ile 15 kilo içinde değiştiği düşünülecek olursa bu sağlıklı bir başlangıçtır.

Geri kalan kiloları vermek ve tekrar forma girmek için yapabileceğiniz bir oldukça şey bulunmakta ki bu yazımızda siz değerli okuyuculara bu durumlardan bahsedeceğim.

Vücudunuz az bir zaman evvel yeni bir hayat oluşmasına imkan verdi. Bu durumun olabilmesi içinse vücudunuz süreçte çok kulu ve farklı görevleri üzerine aldı. “Vücudunuzu hamilelikten önceki haline getirmeye” değil de (aslına bakarsak eski vücudunuz hiç bir yere gitmedi !), sıhhatli ve mutlu olmaya odaklanın. Gerisini diyetisyeninizle beraber aslına bakarsanız halledeceksiniz.

Doğum Sonrası Kilo Verme Hedefiniz Ne Olmalı?

Doğum sonrası kilo verme hedefiniz ne olmalı sorusuna cevap olarak doğum yaptıktan sonra az az zaten kilogram vereceksiniz. Diyetisyeniniz ve doktorunuzla beraber güvenilir ve makul bir hedef belirleyerek bu dönemi hızlandırmak isteyebilirsiniz. Asıl olarak altın kural, haftada 0.5 kilogramdan daha fazla vermemektir.

– Bazı anneler bebekleri daha 6 aylık olduğunda aldığı tüm kilolarını normal düzeyde vermiş olur. Bu kilo vermenin gerçek olabilmesi için hamilelik başlangıç kilosu fazlasıyla önemlidir. Ayrıca zayıflama maceranızı etkileyen birçok madde bulunmakta. Bunlar;

– Yaşımız 25 olduktan sonra metabolizmamız giderek hızının yavaşlamakta

– Uyguladığınız diyet ( Hızlı kilogram vermek için meydana getirilen rejimler sonunda size pahalıya patlar.

– Fiziksel yaptığımız aktivite düzeyimiz ciddi rol oynar. ( Ne kadar fazla hareket etmiş olursanız o kadar da kalori yakarsınız. Bunu ihmal etmeyin! )

– Genetik yapı, ayrıca hamilelik esnasında 15 kilodan fazla aldıysanız sıhhatli bir halde eski kilonuza geri dönmenizin daha uzun zaman alabileceğini ihmal etmeyin.

Emzirirken Kilo Vermek Doğru Mudur?

Emzirirken kilo vermek doğru mudur sorusunun cevabı eğer gebelik sırasında çok fazla kilo almışsanız, kilo vermenizde sakınca yok. Diğer taraftan eğer 10 kg civarında bir kilo alımıyla beraber gebelik sonlandırılsa da mutlaka bir uzmana danışmakta büyük fayda olacaktır. Her şey bir yana doğumdan sonrasında kilo verme zor olmayacaktır. Bunun sizin korkulu rüyanız bulunmasına izin vermeyin!

Birçok yeni annenin de deneyimlediği üzere, istemeden dahi olmuş olsa da emzirirken annenin vücudu zaten kilo verme sürecine girer. Bunun en büyük ve başlıca nedeni ise; göğsünüzün ne kadar süt ürettiğine bağlı kalınarak emzirmenin günde genel bir ortalama ile 500 kaloriye yakın bir oranla sağlamasıdır. Ayrıca emziren anne rahmini (ve doğum sonrası oluşan göbeğini) giderek küçülmesine destek olan vücuttaki hormonların salgıladığı etki ile tetiklenir. Ne yazık ki, duymuş olduklarınızın aksine emzirirken yedekte fazladan 10-15 kg tutmanıza gerek yoktur. Emzirmeyi bıraktığınız vakit vücudunuzun meydana getirecek daha azca işi olur ve buda emzirirken yaktığınızdan daha az kalori yakacağınız anlama gelir Bununla birlikte, sütten kesilmenin natürel olarak iştahınızı kestiğini ayrım edebileceksiniz.

Bu esnada aktivite düzeyinizi çoğaltmak sizi daha serbest ve huzurlu hissettirecektir. Bu neden ile anne, emzirmeyi bıraktığı an itibari ile verdiği kiloları geri alır mıyım gibi fazla kaygılanmaya gerek yok. Yaşam tarzındaki değişimler metabolizmanızı etken tutmaya yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir