Doğum Sonrası Sarkmaları Önlemenin Sırları

Hamilelik döneminde kısa zamanda alınan çok kilo, hareketsizlik, oluşan ödevler ve diğer durumlar anne adaylarında kısa sürede irileşme oluşturabilir. Doğum sonrasında ise plasenta ve bebeğin rahimden direkt olarak çıkması kısa sürede annenin çok kilo kaybetmesine ve bazı fiziksel problemlerine yol açar. Doğum sonrası sarkmaları önlemenin sırları bu yazıda sizlerle.

Doğum Sonrası Sarkmalar

Doğum sırasında annelerde, bebeğin, bebeğin kesesinin ve rahim içindeki diğer maddelerin birden boşalması dolayısıyla büyük oranda sarkma meydana gelir. Bu sarkmalar, kadının gebelik süresince kendine aldığı kilolardan oluşmaktadır.

Doğum sonrasında sarkmalar dediğimiz annenin kalan kiloları, hamilelik döneminde hareketsizlikten, az sıvı ve çok yemek tüketiminden kaynaklı olan kilolardır.

Doğum Sonrası Sarkma Herkeste Olur Mu?

Doğum sonrası sarkma herkeste olur mu? Bu sorunu cevabı hayır. Sarkmalar genelde hamilelikten önce de spor hayatı olmayan, çok su tüketmeyen kişilerde daha çok görülür.

Hamilelikten önceki dönemde az çok spor geçmişi olup da yediğine dikkat eden kişilerde genelde sarkma görünmez. Çünkü bu kişiler zamanında spor yaparak vücut derisini ve vücut kaslarını sıkılaştırmış olan kişilerdir. Ayrıca bu kişiler, hamilelik döneminde de hamile pilatesi ve egzersizi yaparak ayrıca yiyeceklerine dikkat ederek sıkılıklarını koruyabilirler.

Doğum Sonrası Sarkmalar Engellenebilir

Hamilelik döneminden önce yediğinize ve sporunuza dikkat etmeyen biriydiniz fakat doğum sonrasında yine de sarkmalarla karşılaşmak istemiyor musunuz? Eğer böyle bir şey istiyorsanız düşük miktarda gerçekleşme imkanının olduğunu söyleyebiliriz. Hamilelik döneminde diyetisyenle işbirliği içinde size özel olan yeme listesini hazırlayabilirsiniz. Bu yemek listesi dahilinde almanız gereken kalori ihtiyacını bilir ve buna göre tüketim yaparsınız.

Ayrıca hamilelik döneminde spor yapmanız da derinizin genişlerken de sıkılaşmasına ve kas kütlenizi korumanıza yardımcı olur. Bu durumlar da çok kilo almanızı engeller. Bu sebeple hamilelik döneminde egzersizi ihmal etmemelisiniz.

Doğum sonrası sarkmalar engellenebilir sarkmalardandır. Bunların önüne geçmek için fastfood tüketiminden kaçınmalı, mümkün olduğunca yaş ve kuru meyveler yemeli ve günde en az 3 litre su tüketmelisiniz. Bu etkenler de sarkmalara karşı birebirdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir