Doğumun Kolaylaşması İçin Spor

Doğumun kolaylaşması için spor oldukça önemli bir yere sahiptir. Doğum yapacak olan anne adaylarına genellikle doğru hareketler üzerinden düzenli olarak spor yapması önerilir. Bu sayede doğumun daha kolay ve hızlı geçmesi hedeflenir. Normal doğum sırasında doğumun ikinci aşamasına gelindiği zaman artık kontrol tamamen sizdedir. Doktor bu aşamada size, sancılarla beraber dışarıya nefes vermeden güçlü bir biçimde ıkınmanızı ve aynı zamanda bebeği de aşağıya doğru güçlü bir şekilde itmenizi söyleyecektir. Ne kadar güçlü bir ıkınmanız olursa doğum da o kadar çabuk gerçekleşecek, demektir.

Bebeğinizi aşağıya doğru iterken, diğer bir deyişle ıkınırken, hem güçlü bir nefese hem de kuvvetli karın kaslarına ihtiyacınız olacaktır. Doğuma hazırlık için düzenlenen kurslarda öğretilen en temel konulardan bir tanesi de güçlü ıkınabilme için gerekli olan eğitimlerin verilmesidir. Ancak illa ki bir kursa gitmek gerekmez, doğru kaynaklardan bir araştırma ile evinizde bu spor hareketlerini yapabilirsiniz.

Doğum İçin Karın Kaslarını Güçlendiren Egzersizler

Doğum için karın kaslarını güçlendiren egzersizler, doğumun kolay geçmesini sağlayan egzersiz hareketleridir. Genel olarak doğum öncesi hazırlık kurslarında da karın kaslarını güçlendiren egzersizler gibi doğuma yardımcı olacak hareketler üzerinde eğitim verilir ve anne adayları doğuma hazırlanır. Buna göre doğumu kolaylaştıran ve karın kaslarını güçlendiren egzersizler şu şekilde sıralanabilir:

1. Bağdaş Kurup Oturma Egzersizi-I: Bu egzersiz için klasik olan bağdaş hareketini yapabilmek için yere oturuyorsunuz ve bağdaş kurma şekline geçiyorsunuz. Bu pozisyonda kımıldamadan ortalama birkaç dakika kadar kalıyorsunuz.

2. Bağdaş Kurup Oturma Egzersizi-II: Karın kaslarını güçlendiren etkisi oldukça fazla olan bir egzersizdir. Bu egzersiz için önce bağdaş kurmanız gerekiyor ve sonrasında ayak tabanlarınızı birbirine yaklaştırabildiğiniz kadar yaklaştırıyorsunuz. Avuç içlerinizi ise dizlerinizin alt bölümlerine yerleştiriyorsunuz. Dizlerinizi aşağı çekmek için uğraşırken, avuç içlerinizle de dizlerinizin bu hareketini engellemeye uğraşıyorsunuz. Her seferinde de içinizden 3’e kadar sayarak bu işlemi yapıyorsunuz. Sonra ara veriyorsunuz. Bastırma ve ara verme işlemini her gün artan sayılarda gün içinde iki defa ve her defasında en fazla on defa olacak şekilde uyguluyorsunuz.

3. Germe Egzersizleri / Stretching: Diğer adıyla mekik, karın kaslarını kuvvetlendiren en önemli egzersiz şeklidir. Bunun için oturur şekilde sırtınızı dikleştiriyorsunuz. Ayaklarınızı ise ileriye doğru uzatıyorsunuz ve iki ayağınız arasını ise ortalama 20 santimetre kadar aralıyorsunuz. Her iki eliniz birleşik bir pozisyondayken siz öne doğru eğilip kollarınızı öncelikle sol ayağınıza doğru ve sonra ise ayaklarınızın aralarına doğru, en son da sağ ayağınıza doğru bir şekilde yaklaştırıyorsunuz.

Doğum İçin Pelvisi Güçlendiren Kegel Egzersizleri

Doğum için pelvisi güçlendiren kegel egzersizleri de bugünlerde en çok tavsiye edilen egzersizlerdendir. Normal doğum için çok faydası olduğuna inanılan bir egzersiz şeklidir. Kegel egzersizlerinin amacı ise pelvisin alt bölümüne yer alan kasların güçlendirilmesidir. Bu sayede bir yandan perine denilen bölgede olan kaslar, bir yandan da uretra çevresinde olan kaslar güçlendirilebilmiş olur. Kegel egzersizlerinin başarısıyla güçlenen bu kaslar, doğum etsinde de işlevlerini tam olarak yerine getirebiliyor. Böylece normal şekilde yapılan doğumlar sonrasındaki süreçte oluşması muhtemel olan “idrar kaçırma”, “sarkma” gibi istenmeyen bazı durumlar mümkün olduğu kadar en aza indirilebilir.

Bebeğin başı çıkarken, o aşamada kaslar oldukça gerilir ve zorlanırlar. Bu evrede yapılacak olan epizyotomi ismi verilen perine kesisi, gerektiği hallerde bu gerginliği azaltabilmek ve yırtıkları da engelleyebilmek adına oldukça etkili olur. Perine kasları kuvvetli olan bir kadında ilk doğum evresi bile epizyotomi olmadan gerçekleşebilir ya da en azından açılacak olan epizyotomininebatı nispeten daha da küçük olabilir. Bu doğum için pelvisi güçlendiren kegel egzersizleri, usulüne uygun şekilde yaptığınız zaman perinedeki kaslarda olan gerilmeleri azaltabilmeyi öğrenebileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir