Doula Ne Demek? Doğum Destekçilerinin Yararları Neler?

Doula ne demek? Doğum destekçilerinin yararları neler? Hamilelerin genellikle çok sık duyduğu kelimelerden bir tanesi de “doula” kelimesidir. Ancak buna karşın anlamı ve ne yaptıklarına dair çok fazla bilginiz de olmayabilir. Doula kelimesi, “doo-la” şeklinde okunmaktadır ve “hizmet eden kadın” manasına gelen Yunanca kökenli bir kelimedir. Doğum öncesi dönemde, doğum sırasında ve doğum sonrası dönemde hem anne adaylarına hem de eşlerine duygusal ve fiziksel açıdan destek veren kişileri ifade eden bir terimdir.

Doulalar tüm doğum süreçlerinin daha besleyici, kuvvetlendirici ve hayatı değiştiren bir deneyim olabilmesi için çaba gösterirler. Bu amaçlara hizmet etmek için de bazı yöntemlere başvururlar. Bu doğrultuda da hem doğum öncesinde hem doğum esnasında hem de doğum sonrasında yaşanan dönemde oldukça fazla faydaları bulunur.

Doulalar Ne Yaparlar?

Doulalar ne yaparlar? Bir dolula, anne ve babanın bilinçlenebilmesi ve aynı zamanda psikolojik açıdan doğuma hazırlanabilmesi adına eğitim ve becerilerine bağlı kalarak bir takım hizmetlerde bulunur. Bu hizmetler arasında şunları sayabilmek mümkündür:

• Doğumla ilgili tercihleriniz konusunda sizi bilgilendirir.

• Doğumla alakalı seçimlerinizi destekler ve aynı zamanda sizinle beraber bir doğum planı yapar.

• Doğumun her aşamasında ve ihtiyaç olması halinde doğumun sonrasındaki süreçte her adımda sizinle beraberdir.

• Hamilelik dönemini sağlıklı bir şekilde geçirebilmeniz açısından beslenme, nefes ve egzersiz teknikleri hakkında bilgiler vererek destek sağlar.

• Doğum öncesi dönemde ve doğum sırasında sizi fiziksel açıdan rahatlatmaya çalışır. Bu anlamda masajlarla, bedeninizi konumlandırma ve beraberinde acıyı da hafifletme üzerine bazı teknikler kullanır.

• Doulalar, doğum ile ilgili olan hastane protokollerini anlayabilmenize yardımcı olur. Bu şekilde karar alma adımlarınız da daha iyi ve daha doğru olabilir.

• Hamilelik döneminde ve doğum süreci içerisinde duygusal bir tükenme ya da tıkanma yaşarsanız, bu durumda hislerinizi ifade edebilmeniz açısından size rehberlik yapar.

• Doulalar sayesinde kadınlar, doğum sırasında daha az olumsuz düşünceye sahip olur ve ağrı ve acıyla alakalı korkuları azalır.

Doulaların Hamileler İçin Faydaları

Doulaların hamileler için faydaları oldukça fazladır. Doğum öncesindeki süreçte, doğum sırasında ve doğum sonrasındaki dönemde etkili görevler üstlenebilen doulalar sayesinde çiftlerin bebeklerine kavuşma deneyimleri çok daha sağlıklı süreçler içerisinde gerçekleşir. Buna göre doulaların faydaları şu şekilde sıralanabilir:

• Aromaterapi ile meditasyon gibi yöntemler kullanarak kendinizi dinleyebileceğiniz ve aynı zamanda kendinizle huzuru yakalayabileceğiniz alanlar açar. Bu sayede de doğumun doğal bir süreçten ibaret olduğu gerçeğini kabullenebilmenize ve bebeğinizle de iletişim kurabilmenize yardımcı olmuş olur.

• Rahatlatıcı teknikleri sayesinde tüm bu doğum süreçleri içerisinde kararlarınızı, durumun artı ve eksilerini görerek alabilmenizi sağlar. Bu anlamda hem sizi hem de eşinizi bilgilendirir.

• Doulalar, şefkat duygusuyla, yargı ya da tıbbi terimler olmadan açıklamaya ihtiyaç duyduğunuz konuları anlamlandırmanıza yardımcı olurlar.

• Doğum sonrasındaki dönemde emzirme ve bebek bakımı gibi konularda bilgiler verir ve bu sayede anneye hem duygusal hem de fiziksel destek vermiş olur.

• Sadece anne adaylarına değil, baba adaylarına da doğum ile ilgili bilmesi gerekenleri aktarır ve doğuma istediği şekilde destek ve katılım gösterebilmesine rehberlik eder.

• Doğum destekçileri olarak bildiğimiz doulalar, fizyolojik ve psikolojik açıdan doğum süreçlerini çok iyi bilirler. Ancak birer sağlık çalışanı da değildirler. Ama sizi görevleri itibariyle doğum sürecinde gereksiz endişelere kapılmaktan kurtarır ve işlerin yolunda ilerlediğine dair emin olabilmenizi sağlarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir