Emekleyen Bebekler İçin Alınması Gereken Önemler

İlk doğduğu günden, büyüyüp evlenmesine kadar her zaman bebek kalan çocuklarımızın adımlarını atmaya başladığı emekleme dönemleri de ebeveynleri çok zorlamıştır. Emekleyen bebekler için alınması gereken önlemler ile bu zorluk en aza indirilmeye çalışılmıştır.  Bebekler bulundukları alanda gezmeye başladıkları için tehlikeye açıktır. Bu her ne kadar bebeklerin keşfetme ihtiyacından dolayı olsa da, onların kötülüğüne neden olacak olaylar da gelişebilir. Emekleyen bir bebeğin korumaya alınmadığı durumlarda her an gözden kaybolabilir. Bu duruma dikkat edilmediğinde de birçok kaza yaşanmıştır. Üzerine mobilya devrilen, sıcak su devrilmesi nedeniyle yanık sorunu yaşayan, prize elini sokup elektrik akımına maruz kalan bebeklerin yaşadığı kazaların nedeni de hep önlemlerin yetersiz olması olmuştur. Bu nedenle ailelerin bebekleri için özel ilgi göstermesi gereken dönem kesinlikle emekleme dönemidir.

Yeterli önlemler alındığında neredeyse bütün kazalar önlenebilir. Yazımızda bulunan önlemler, bebeklerinizi korumak için yeterli olacaktır.

Emekleme Sürecinde Alınabilecek Basit Önlemler

  • Emekleme sürecinde alınabilecek basit önlemler, ilk olarak elektrik alanlarının güvene alınmasıdır. Kablolarda yaşanabilecek herhangi bir elektrik kaçağına karşı mutlaka kablolar bebeğin ulaşabileceği yerlerden kaldırılmalıdır. Elektrik kablolarını duvara monte ederek üstüne elektrik iletmeyen koruyucular takılabilir. Ayrıca prizlere kapak taktırmak da yine en basit ve etkili yöntemlerdendir.
  • Bebekler bu süreçte her yeri keşfetmeye çalışacağı için dolapları ve çekmeceleri karıştırma eğiliminde bulunacaktır. Bu nedenle bebeklerin erişebileceği tüm dolap ve çekmecelerin kilitlenmesi gereklidir. Çekmeceleri açıp üstüne tırmanan bebeklerin çoğu üstüne düşen mobilyalar nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Bu durumun engellenmesi için mobilyaların duvara monte edilmesi de çok önemlidir. Deprem gibi durumlarda da bebeğin mobilyaya yakın yerlerde olması da büyük kazalara yol açabileceği için en etkili yöntemlerden birisi de bu olacaktır.
  •  Bebeğin üstüne düşebilecek ya da bebeğin çarpması ile kırılabilecek tüm eşyalar da kaldırılmalıdır. Çünkü bu eşyaların kırılması bebek için büyük zararlara yol açabilir. Bebek henüz eşyaları ve onlardan gelecek zararları kavrayamadığı için bu eşyaları kırma ihtimali de çok yüksektir.

Emekleme Sürecinde Alınabilecek En Etkili Yöntemler

  • Emekleme sürecinde alınabilecek en etkili yöntemlerarasında ilki, çok fazla önem gösterilmese de küçük eşyalardır. Küçük olduğu için zararsız olduğu düşünülüp kaldırılmasa da bebeklerin ağzına sığarak boğazını tıkayabileceği için bu eşyalar çok tehlikelidir. Önemsiz gözüktüğü halde birçok bebeğin ölümüne neden olduğu için en etkili yöntemler arasındadır.
  • Birden fazla katı bulunan evlerde merdivenden dolayı kaza yaşayan birçok bebek olmuştur. Bu durumu engellemek için merdivenlerin iniş ve çıkış bölümlerine mutlaka bebek koruma parmaklıklarından takılmalıdır. Bu parmaklıklar bebeğin boyunda biraz daha uzun olup, hafif yapılıdır. Yani evde yaşayan diğer bireyleri zorlamazken bebeğinizi tahmin edilmeyen kazalardan koruyacaktır.
  • Emekleyen bebeğin gözünde eve bakmak da en etkili yöntemler arasında olacaktır. Emekleyerek bebekle birlikte odaları gezmek, bebeğin gözünden oluşabilecek tehlikeleri görmeniz açısında çok önemlidir.
  • Etrafı pürüzsüzleştirmek için elinizden geleni yapın. Koltuk, masa gibi eşyaların sivri uçları da bebeğiniz için potansiyel tehlikeler arasındadır. Bu sivri uçlar için de birçok plastik koruyucu mevcuttur.

Emekleme Sürecinde Akla Gelmeyen Fakat Önemli Önlemler

  • Emekleme sürecinde akla gelmeyen fakat önemli önlemler bebekleri birçok tehlikeden koruyabilir. Bu tür durumları görmezden gelen aileler çoğu zaman pişman olmuştur. Örneğin emekleme döneminde olan bir bebeğe mutlaka rahat kıyafetler giydirilmelidir. Bebeğin reflekslerini kısıtlayacak ya da fırfır gibi düşmesine neden olacak kıyafetler, bu süreçte bebek için en zararlı fakat önemsenmeyen problemler olabilir.
  • Bebek emeklemeye başladıktan sonra her şeyin aynı kalacağını düşünmek de en büyük hatalardan birisidir. Bebeği oyun oynaması için bile olsa korumasız bir alanda bırakmak hatadır. Çünkü siz çorba karıştırırken bile bebeğiniz gözden kaybolup başına bela açabilir. Bu tür problemlerin önlenmesi için her ne olursa olsun bebek bir kişinin daima göreceği yerlerde olmal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir