Emzirme Döneminde Sütü Arttıran Etmenler

Emzirme dönemi anneler için çok önemlidir ve süt arttırmak için çok çaba gösterilir. Bu konuda dolaşan bilgi kirliliği de oldukça fazladır. Özellikle annelerin kafalarını karıştıran bu bilgiler, doğruluğu teyit edilmeden uygulanmamalıdır. Emzirme döneminde sütü arttıran etmenler arasında en önemlisi annenin düzenli ve dengeli beslenmesidir. Aç kalmayan bir annenin sütü beslenme nedeniyle neredeyse hiç azalmaz. Sütün kalitesini en çok etkileyen etmen beslenme olsa da , anne sütünün miktarını arttırmada çok etkili olan besin sayısı oldukça azdır.

Anne sütünü arttıran bir diğer koşul da annenin bol miktarda sıvı tüketmesidir. Susuz kalan annenin süt miktarı azalır ve bu durum bebeğin yeteri kadar beslenmesini engeller. Bu nedenle annenin su tüketiminden emin olmak gerekir ve bazı takviyeler de bu dönemde doktor önerisi ile kullanılabilir. Suya ek olarak süt ve ayran gibi içeceklerin de tüketilmesi gerekir. Çay ve kahve gibi içeceklerin bol miktarda tüketilmesi annenin vücudumdaki su miktarını azaltacağı için yeni annelere önerilmemektedir. BU içecekler günlük alınması gereken sıvı kategorisine girmez, hatta eğer çok tüketiliyorlarsa bu içeceklerden daha fazla su tüketilmesi gerekir.

Süt Arttırıcı İpuçları

Annelerin süt miktarının artması ya da azalmaması için stres en büyük faktördür. Stres annenin sütünü bir gecede kesebilir ve bu nedenle bebeğin gelişiminde önemli rol oynayabilir. Annenin stresten uzak bir yaşam sürmesi ve dinlenmesi süt miktarını da kalitesini de arttırır. Süt arttırıcı ipuçları arasında anneler için rezene çayı da vardır. Doktorlar tarafından aksi söylenmedikçe anneler için uygun bitki çaylarından bir tanesidir.

Anne sütü arttırmak için günlük beslenmede ana öğünleri ve ara öğünleri tam olarak yapmak çok önemlidir. Öğün atlanması annenin alması gereken kaloriyi engelleyeceği için süt oluşumunu da azaltır. Bu dönemde annenin alması gereken kalori miktarı da artar. Bu miktarın kaliteli bir şekilde anneye verilmesi sütün artmasını sağlayan etmenlerin başında gelir. Düzenli ve dengeli beslenen bir annenin sütü eğer bebeği de emmek istiyorsa neredeyse hiç azalmaz.

Bulgur Süt Arttırır mı?

Halk arasında süregelen bilgilerden bir tanesi de bulgurun süt arttırıcı etkisi bilgisidir. Bulgur bebeklerde ve annede gaz oluşumunu arttırır ve süt oluşumuna neden olmadığı gibi gazın da en büyük faktörlerindendir. Anne adayları sütleri artsın diye bol miktarda bulgur yediğinde bebeğin gaz sorunun oluşmasına yardımcı olur. Bu nedenle tüketilmesi gereken miktardan fazla bulgur tüketmemeye özen göstermek gerekir. Aksi takdirde bebekte sizi de rahatsız edecek düzeyde gaz sorunu meydana gelebilir.

Anne adaylarının süt arttırmak için doktor takviyeleri dışında uygulamalar yapması önerilmez. Anne sütü her bebeğe ve annesine göredir, bu nedenle başka kişilerden duyulan bilgilerin uygulanmaması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir