Emzirmeye Bağlı Göğüs Ucunda Yaşanacak Sorunlar İçin Öneriler

Anne adayları için en keyifli durumlardan bir tanesi de şüphesiz emzirmedir. Anneler için oldukça önemli olan bu konu beraberinde bir takım sorunları da getirebilir. Bu sorunlardan en önemlisi göğüs ucunda meydana gelebilecek sorunlardır. Emzirmeye bağlı göğüs ucunda yaşanacak sorunlar için öneriler her anne tarafından mutlaka uygulanmalıdır. Aksi takdirde annenin emzirme konforu bozulur ya da bebek süt emmemeye başlayabilir.

Emzirme döneminde nadir de olsa bazı anneler göğüs ucunda yaralanma veya çatlaklar meydana gelebilir. Bebeğin etkilenmesini istemeyen anneler de bu durumu çözmek adına birçok çaba gösterir. Özellikle bitkisel çözümler, anne adaylarının ilaç kullanmama isteğine de karşılık verir. Bu öneriler ile siz de göğüs yaralarınızın oluşmasını engelleyebilir ya da oluşan yaraların ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.

En Etkili Öneriler

Göğüs ucundaki çatlakları ve yaraları önlemek için en etkili yöntemlerden bir tanesi göğüs ucuna uygulanacak komprestir. Bu kompresin sıcağa yakın bir su ile yapılması gerekir. Hareketleri yaparken göğüse çok fazla baskı uygulamamaya da dikkat edilmelidir. Baskının fazlalaştığı durumlar göğüste ağrı meydana getirebileceği için bu duruma imkan verilmemelidir. En etkili öneriler arasında göze çarpan bu yöntem, her anne tarafından kullanılabilir.

Göğüs ucu için yapılan pedleri kullanmak anne adaylarını büyük ölçüde rahatlatacaktır. Bu pedler çatlakların oluşmasını da başından engeller. Yaralanmaların oluşmasına zemin hazırlayan durumları da ortadan kaldıran bu pedler her annenin kullanabileceği kadar kolaydır. Doktorlar tarafından da kullanılmasında bir sakınca görülmeye göğüs pedi, çok uzun zamandır emziren annelerin en iyi yardımcısıdır.

Uygulanacak Diğer Yöntemler

Bu dönemde doktorunuz ile iletişim halinde olmanız son derece önemlidir. Eğer göğüs ucu yaralarınız çok ciddi boyutlara geldiyse doktor tarafından verilen solüsyonların da kullanılması gerekir. Bu solüsyonların bebeğe zararı yoktur ve doktor önerisi ile rahatlıkla kullanılabilir. Süte de etkisinin bulunmaması anne adaylarının gönül rahatlığıyla kullanmasına yardımcı olacaktır. Uygulanacak diğer yöntemler arasında en sık bilineni bu soruna yönelik oluşturulmuş kremler veya solüsyonlardır.

Kudret narı da bu yaraları ortadan kaldırması ile ünlenmiştir. Anne adayları farklı şartlarda üretilmiş krem kullanmak istemiyorsa kudret narı da oldukça faydalı olacaktır. Hücre yenilenmesini arttıran ve bu sayede çatlakların önlenmesine de yardımcı olan kudret narı son zamanlarda anneler tarafından sıklıkla kullanılır.

Göğüs ucu yaralarının oluşmasına neden olacak yanlış uygulamaları da bilmek bu sorunların önlenmesine yardımcı olacaktır. Eğer bebeği yanlış pozisyonda emziriyorsanız bu durum büyük oranda yaralanmaların meydana gelmesini sağlayacaktır. Bu nedenle bebeği emzirme pozisyonunuza özel olarak dikkat etmeniz gerekir. Eğer bu pozisyon uygun değilse, kullanılan diğer yöntemlerin de işe yarama oranı düşecektir. Bu nedenle emzirme döneminde anne adaylarına doğru pozisyon ilgili de eğitim verilmeli ve bebeği emzirme önerileri aktarılmalıdır.

Kullanılacak bir diğer yöntem de meme ucuna uyumlu emme başlıklarıdır. Bu başlıklar bebeğin yanlış emmesinden kaynaklanan yaraları veya çatlamaları engelleyecektir. Anneler bu sorunu kökünden çözmek istiyorsa, bu uygulamayı tercih etmeli ve bebeğin refleksinden kaynaklı yaraların ortadan kalkması sağlanmalıdır.

Göğüs ucunda meydana gelebilecek ağrılar için de bu yöntemler kullanılabilir. Bebek emziren annelerin bu durumları ortadan kaldırması için mutlaka rahat ve pamuklu sütyen tercih etmeleri gerekir. Eğer sıkı ve rahatsız sutyenler kullanılırsa anne adayının göğsünde ağrı ve sızlama gibi sorunlar da oluşur. Bu öneriler anne adaylarını rahatlatacak ve ağrılar nedeniyle bebeğin emme sorunu yaşamasını da engelleyecektir. Hemen her annenin rahat uygulayabileceği bu yöntemleri siz de kolaylıkla evde uygulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir