Erken Gebelik Belirtileri Neler

Hamilelik dönemiyle beraber, anne adayının vücudunda erken gebelik belirtileri yani gebelik durumu sonucu hormonlardan kaynaklı bazı değişimler meydana gelir. Bazılarında gebelik belirtileri ilk haftalarda görülebilir ama kimilerinde de farklı şekilde ilerleyebilir. Hamilelik belirtileri, kişiden kişiye değişen bir yol haritasına sahip diyebiliriz. Ama genel olarak, hamilelik sürecinde vücut farklı hormonlar salgılar. Aynı zamanda embriyonun rahme tutunması ve rahmin büyümesi gibi nedenlerden dolayı, değişik semptomlar ortaya çıkar. Bu belirtiler ise hamilelik süresince her hafta değişir. Hamileliğin ilk belirtisi olarak gözlemlenen durumlar ise, kan düzeyinde; östrojen ve progesteron hormonlarının artmasıdır.

Ayrıca erken dönemde gebelik belirtileri genel olarak; hafif kanama, memede hassasiyet, sık sık idrara çıkma, baş dönmesi, mide bulanması, regl dönemi gecikmesi, kasık ağrısı, yorgun hissetme gibi çeşitli durumlar ortaya çıkabilir. Ama tabii bunların her biri, her zaman gebeliğe işaret etmeyebilir. Kesin sonuç için, uzman kontrolü önerilir.

Vücutta Erken Gebelik Belirtileri

Hamilelik sürecinin başlaması ile anne adayının vücudu, erken gebelik belirtileri kapsamında farklı semptomlar gösterir. Gebeliğin anlaşılacağı en erken dönemse, uzmanlara göre; ilişkinin ardından geçen 14. gün olarak belirtilir. Bu süreçte, kandan Beta HCG testi yapılabilir ve gebelik durumu belirlenebilir.

Erken gebelik belirtileri ise genel olarak şöyledir:

Hafif Kanama:

Hamilelik sürecinde, erken belirti olarak hafif akıntı ya da kanama gözlemlenebilir. Regl kanamasıyla arasındaki farktan anlaşılır. Bunun nedeni ise embriyonun rahme tutunma çabasıdır. Bu tarz kanamalar görüldüğünde de, bebek için tehlike oluşturabilir bu nedenle kontrol olmakta fayda vardır. Süt renginde ya da beyaz renkli akıntılar ise; implantasyona bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Kasık Ağrısı:

Kası ağrıları da erken dönem gebelik belirtileri arasında gösterilebilir.  Gebeliğin 4. ve 5. haftalarında kasık ağrıları gelişebilir, bu durum da embriyonun rahim içine yerleşmesi sonucu oluşur. Hareketleri kısıtlamayan ağrılar normaldir. Fakat şiddetli ağrı görüldüğünde ve de ağrıya eşlik eden kanama meydana gelirse, doktor kontrolü önerilir.

Regl- Adet Gecikmesi:

Regl gecikmesi de erken gebelik belirtileri arasında görülür.  Her zaman gebelik varlığına işaret etmese de, eğer hamilelik şüphesi içindeyseniz test yaptırmanızda fayda vardır.

Memelerde Hassasiyet:

Hamilelik sürecinde hormonal değişimler sonucunda, memelerde ağrı ve hassasiyet oluşur. Meme uçlarının büyümesi, renginin koyulaşması gibi görülebilen bu değişimler, gebeliğin ilk zamanlarında ortaya çıkabilir. Ya da ilerleyen dönemlerde de görülebilir.

Yorgun Hissetme:

Gebelik nedeniyle progesteron hormonu salınımı artar ve anne adayının kendini yorgun hissetmesine sebep olur. Gebeliğin ilk 3 aylık zamanında çok sık rastlanır. Gebeliğin bu ilk sürecine ise trimesteri adı verilir. 

İdrara Çıkışların Artması:

Anne adayının sık idrara çıkışları, embriyonun döllenmesinin ardından yaklaşık ikinci ve üçüncü haftalarda yoğunlukla görülür. Sebebi ise vücut içinde gelişen hormanal değişimlerdir. Gebeliğin ilerleyen aşamalarında ise, bebeğin büyümesiyle beraber rahim de büyür ve mesaneyi sıkıştırır. Mesane sıkışması nedeniyle de, anne adayı sıklıkla idrara çıkma ihtiyacı yaşar. Ama idrar esnasında; yanma, ağrı gibi durumlar olursa idrar yolu enfeksiyonu olabileceği için, kontrol olunması gerekir.

Baş Ağrısı- Baş Dönmesi:

Baş ağrısı, erken gebelik belirtileri  olarak özellikle migren rahatsızlığı olan kişilerde görülebilir. Hormonlarla alakalı değişime nedeniyle görülen baş ağrıları, anne adayının kaygılı-stresli olması sebebinden de oluşabilir. Aynı zamanda, kan damarlarında genişleme nedeniyle, tansiyon düşer ve baş dönmesine yol açar.

Koku Hassasiyeti:

Anne adayında, herhangi bir kokuya karşı hassasiyet gelişebilir. Sevilen bir yemeğe karşı ya da herhangi bir parfüm kokusundan dolayı mideniz bulanabilir.

Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Erken gebelik belirtileri  ya da genel hamilelik belirtileri sonucunda, gebe olma durumunuzdan şüphe ediyorsanız, kesin sonuç için test yaptırmanızda fayda vardır. Regl döngüsü gecikmesi ve diğer belirtiler sonucunda, net sonuç için doktor kontrolü önemlidir. Böylece izleyeceğiniz yolu sağlıklı bir şekilde ilerleyebilirsiniz.

• Gebelik kontrolü için, idrar testi: Eczanelerde birden farklı türde gebelik test kitleri satılır. Herhangi bir tane alabilir ve test yapabilirsiniz. Doğru sonuca ulaşmak için, paketin açık olmamasına ve hava ya da nem ile temas etmemiş olmasına dikkat etmenizi öneriyoruz.

• Kan testi: Sağlık kurumlarına gidebilir ve kan testi yaptırabilir. Kesin sonuç için, kan testi önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir