Evde Çalışan Annelere ve Anne Adaylarına Öneriler

Evde çalışan annelere ve anne adaylarına öneriler başlıklı bu yazımızda çocuk sahibi olan ve çalışmalarını evden yürüten annelere ve anne adaylarına birtakım öneriler sunacak, onların yaşamlarını zorlanmadan, daha az yorularak idame ettirmelerini bir nebze de olsa sağlayacağız. Çalışma hayatı her kadının mücadele alanını kapsar. Esasında çalışmayan, pasif kadın yoktur. Dünya üzerindeki her kadın, her anne ve anne adayı evden ya da ofisinden çalışmalarını sürdürür. İster bir iş kadını olsun, isterse ev kadını hiç fark etmez her ikisi de emek ve çaba isteyen bir iş değil midir? Hatta işini evde yapmak durumunda kalanların işleri sanıldığının aksine daha zorlu bir süreci üzerinde taşır. Belki iş kadını olarak farklı mesleklerde bulunanların hayatları zor, evden çalışanların ve ev kadınlarının hayatları daha kolay görünebilir ancak bu durum sanıldığı gibi değildir. Her iki çalışma şekli zordur, sürekli evde kalmak ve bulunulan ortamdan uzaklaşamamak daha da zordur. Bu yazımızı zorlu bir çalışma ortamına sahip evden çalışan kadınlara, ev kadınlarına özel olacak şekilde, onları düşünerek hazırladık. Eğer siz de ev kadını olarak çalışmalarınızı yürütüyor ya da home office çalışmalar ile aktif halde iş yaşamının gereklerini yerine getirmeye çalışıyorsanız bu yazımızı okuyabilir, yaşamınızı bir nebze de olsa kolaylaştırabilirsiniz. Peki, evden çalışan annelere verilecek öneriler neler olabilir? Öncelikle birkaç öneriyi na hatları ile sıralamak isteriz.

  • Gün içinde uygulayabileceğiniz genel bir program hazırlayın
  • İşinizi daha kolaylaştıracak alternatifler geliştirin
  • Zorlanıyorsanız eşinizden ve yakınlarınızdan yardım isteyin
  • Yoğun olduğunuz günler zorunluluk arz etmeyen işlerinizi başka bir zamana ayırın
  • Küçük molalar ayarlayın, bu molalarda kişisel ihtiyaçlarınıza da zaman ayırın

Birazdan detaylarına değineceğiniz bu ufak önerilere dikkat ederek kendinizi çok yormadan hayatınızı idame ettirebilirsiniz.

Evden Çalışan Annelerin Çalışma Düzeni

Evden çalışan annelerin çalışma düzeni onların yaşamlarını daha sağlıklı idame ettirmesi için önemlidir. Belli bir düzen dahilinde evden çalışan anne ve anne adayları yaşamlarını daha kaliteli hale getirip daha az yorularak işlerinin gereklerini yerine getirebilir. Evden çalışan annelere bu konuda verilecek en önemli öneri kendilerine bir program hazırlamaları olur. Nitekim günlük olacak şekilde kaba taslak da olsa hazırlanan program daha çok işin, daha az yorularak yapılmasını sağlar. Program evden çalışan anneler için düzenin en önemli parçası olur. Erken saatlerde kalkarak daha sağlıklı bir süreç içerisinde işlerini idare edebilir. Bu süreçte evin işlerini yapan anne, bebeğine ve kendine de özel zamanlar ayırabilir. Nitekim ister iş kadını ister işini evden yürüten kadınlar olun fark etmez bebeğinize olduğu kadar kendinize de zaman ayırmalısınız. Kendinize ayıracağınız zaman hem kendinize hem de bebeğinize iyi gelecektir. Peki evden çalışan anneler kendilerine günlük işleri için program yaparken nelere değinmeli ve yer vermelidir?

Anne ve anne adayları programlarını yalnızca işlerine ve bebeklerine ayırmalıdır. Kendi ihtiyaç ve dinlenme süreçlerini de planlamalıdır. Tabii anne plan düzenini bebeğinin düzenine göre oluşturmalıdır. Nitekim anneler bebeklerinin ihtiyaç saatlerini oldukça iyi bilirler. Buna göre bir planlama yaptıklarında da kendilerine daha sağlıklı vakit ayırabileceklerdir. Siz de önce bebeğinizi ve kendinizi sonra da işlerinizi düşünerek günlük planlar oluşturabilir, yaşamanın ve bebek büyütmenin mutluluğuna yoğun işlerinize rağmen varabilirsiniz.

Annelerin Evdeki İşlerini Kolaylaştıracak Alternatifler

Annelerin evdeki işlerini kolaylaştıracak alternatifler hakkında bilgiler sunmak ve annelerin işlerini biraz daha kolaylaştırmak için bu konuya da değinmek istedik. Evden çalışmak hem iş hem de ev işleri ile ilgilenmek hem de bebek bakmak oldukça zorlayıcı bir o denli de yorucu ve yıpratıcı bir süreçtir. Anneler bu süreçten oldukça etkilenir ve zaman zaman eski yaşamlarına özlem duyarlar. Annelerin bu süreçte zarar görmemesi ve yoğunluklarının hafiflemesi için işlerini kolay hale getirecek birkaç alternatife değinmek istiyoruz. Peki, anneler, özellikte evden çalışan anneler için işleri kolaylaştıracak alternatifler arasına neler eklenebilir?

  • Mutfakta yemek yapmanızı kolaylaştıracak ürün ve alternatif gıdalar kullanın.
  • Temizlik işleriniz için mümkünse yardım alın.
  • Erken uyanma gayretinde olun. Bu hem sağlığınıza hem de iş için ayırdığınız zamana iyi gelir.
  • Bebeğiniz için de ayrı bir destek isteyebilirsiniz.
  • Kendinize mutlaka zaman ayırın.

Bu unsurlara dikkat ederek ve bunları uygulayarak zorunlu olan işlerinizde daha az yorulacak ve işinizi keyifle yapıp bebeğinize daha iyi bakabileceksiniz. Şunu da ifade etmek isteriz ki bebeğinize iyi bakmanız için sadece en iyi kıyafetleri giydirmek, en iyi bakım ürünlerini ve gıdalarını kullanmanız yetmez. Bebeğinizin sizin mutlu gülümsemenize de ihtiyacı vardır. Siz ne kadar dingin ve ne kadar mutlu olursanız bebeğiniz de bunu hissedecek ve gelişimini en iyi şekilde sağlayabilecektir. Unutmayın güzel olan her şeyin anahtarı siz değerli anne ve anne adaylarının ellerinizdedir.

Anneler Mutlaka Destek Alın

Anneler mutlaka destek alın, yaşadığınız sürecin ne denli zor olduğu annelik duygusunu henüz tatmayan insanlar tarafından da bilinir. Hem kendiniz hem eşiniz hem bebeğiniz hem de eviniz en başta sizin ellerinizdedir. Her ne kadar yardımcı bir eşe sahip olsanız da eve dair, çocuğun bakımına dair pek çok detay sizlerin omzundadır. Bu sebeple de yardım almaktan çekinmeniz gerekir. Eşinizden, yakınlarınızdan, arkadaşlarınızdan ya da yardımcı tutarak yardımcınızdan en iyi desteği alabilirsiniz. Bu destek yalnızca işlerinizde değil bebeğinizde ve sizde de olumlu etkiler yaratacaktır. Evet çok fazla işe yetişmek zorundasınız ve bir anne olduğunuzu ve bunları tek başınıza da yapabileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Ancak neden kendinizi bu denli yorup mutsuz edesiniz ki. Unutmayın daha önce de ifade etmiş olduğumuz gibi sizin mutlu gülümsemenize ihtiyaç duyanlar var. Sizin mutluluğunuzla yaşamdan zevk alıyor bu ancak sizin kendinizi mutlu hissetmenizle mümkün. Tüm bunları düşünerek her işi kendinize yüklemek yerine biraz da destek alarak kendinizi şımartmalı, dinlenmeli ve kendinize bakacak zamanı yaratmalısınız. Tüm bunları uyguladığınızda ne denli haklı bir öneri sunmuş olduğumuzu daha iyi görebileceksiniz. Unutmayalım mutlu ve sağlıklı ailenin yegâne sırrı mutlu annelerdir.

Siz de Önemlisiniz

Siz de önemlisiniz anneler. Son olarak eşinizden, bebeğinizden, işinizden sizleri biraz uzaklaştırarak sadece kendinize yönelmeniz gereken zamanların da olması gerektiğine değinmek istedik. Hiç evlenmeden, anne olmadan önce neler yaptığınızı düşündünüz mü? Nasıl göründüğünüzü ya da. Birçoğunuz ilk haline dönmeyi istiyordur. Peki neden bebek sahibi olduktan sonra da eski halinize dönmeyesiniz ki. Kendinize vakit ayırarak, spor ve bakım yaparak güzel görünmeniz elbette ki mümkündür. Emziren annelerinize özel olan organik ve sağlıklı diyet ürünlerini tüketerek, düzenli spor yaparak vücudunuzu o eski ve güzel hallerinize döndürebilirsiniz. Yalnızca fiziksel açıdan değil, ruhsal açıdan da iyi hissetmek önemlidir. Güzelliğin anahtarı mutlulukta gizlidir. Mutlu kadın güzel kadındır. Siz de mutlu olmak için kendinize iyi gelecek şeylere yönelebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir