Evde Gebelik Test Yöntemleri Neler, Güvenli Mi?

Evde gebelik testi nasıl yapılmalı ya da ne ile yapılabilir; öncelikle bu yönde birden farklı yöntem olduğunu belirtmek isteriz. Ama tabii en güvenilir ve net sonuç için, doktor kontrolü önerilir. Evde yapılan bazı hamilelik testleri, regl döneminin gecikmesinin ilk gününde ya da daha erken yapıldığında kesin sonuç verebilir. Testin ise kesinlikle, regl döngüsü gecikmesinden yaklaşık bir hafta sonra yapılması gerekir. Döllenmiş yumurtanın, rahim tüplerine eklenmesinden kısa bir süre sonra; insan koryonikgonadotropini-HCG plesantada üretilmeye başlar ve kan akışıyla idrara dahil olur.

Hamileliğin başlangıcında kandan bulunan HCG miktarı hızlı bir şekilde artar. Evlerde yapılan hamilelik test yöntemlerinden kimileri, regl döngüsünden gecikmesinden bir hafta sonra, idrarınızda bulunan bu hormonun seviyesini ölçebilir. Ama uzmanlara göre, daha erken zamanda yapılan test sonuçları güvenilir olmayabilir yönündedir. Çeşitli belirtiler sonucunda ise, sağlık kuruluşuna giderek HCG hormonu testi yaptırabilir ve kesin sonuca ulaşabilirsiniz. Kan testinin, idrar testine oranla daha hassas ve doğru sonuçlar verdiği söylenir.

Evde Gebelik Test Yöntemleri 

Evde gebelik testi genel olarak, eczanelerde bulunan gebelik testi kitleri ile yapılmaktadır. Aldığınız gebelik kitini, idrar yoluna yerleştirmeniz ve idrar toplanmasını sağlamanız gerekir. Birkaç dakika sonra ise çubuk test sonucunu, negatif ya da pozitif şekilde gösterir. Bu sonuçlar; bir eksi ya da artı işareti ile ya da çizgi veya iki çizgi, renk değişimi, hamile-hamile değil yazısı gibi farklı semboller ile ekranda belirmektedir. Tabii birden farklı test kiti olduğu için, her birinde uygulamanız gereken yöntemler biraz farklı olabilir. Çünkü piyasada bu yönde birden farklı test uygulamaları söz konusudur. Evde yapacağınız test ile kesin sonuç almak içinse, regl dönemi gecikmesinden bir hafta sonra test yapmanız önerilir.

Ama bazen yapılan bu testlerin, pozitif ya da negatif sonuçları da yanlış çıkabilir.  Örneğin, sonuç pozitif çıktıysa, ama siz hamile değilseniz; yanlış pozitif değerlendirilir. Bu gibi nedenlerden dolayı, HCG içeren bir ilaç kullanmanızın ardından kısa süre içinde hamilelik testi yapmanız önerilmez.  Aynı zamanda ektopik hamilelik veya menapoz gibi nedenler de test sonuçlarını yanıltabilir.

Doğal Yöntemler ile Evde Gebelik Testi

Şekerle evde gebelik testi:

Doğal yöntemler ile yapılan evde gebelik testi, eski zamanlardan itibaren günümüze yansıyan farklı yöntemlerden oluşur. İlgili gebelik testi, günümüze eski zamanlardan gelen bir tür gelenektir. Geleneksel bu yöntem güvenilir bir test seçeneği olarak da bilinir. Testi, bir yemek kaşığı şeker ile basit bir şekilde yapabilirsiniz.

• Plastik bir kabın içine idrarınızı ekleyin. Başka bir kabın içine de, 1 yemek kaşığı şeker dökün. Daha sonra idrarı, şekerin olduğu kabın içine ekleyin. Ardından idrardaki şekerin değişimini gözlemlemeniz gerekiyor. Birkaç dakika kadar bekleyin; eğer şeker konulduğu gibi duruyorsa, sonuç pozitif anlamına gelir. Fakat şeker idrara karışıyorsa yani şeker idrarın içinde çözünürse hamile olmadığınız anlamına gelir. Özellikle testi, sabah saatlerinde yapmanız önerilir.

Sirke gebelik testi:

Sirke gebelik testi de, geçmişte yapılmış evde gebelik testleri içinde yer almaktadır. Test çok kolaydır. Kullanacağınız tek malzeme sadece sirkedir. Yarım su bardağı beyaz sirkeyi bir kabın içine alın ve üzerine idrarınızı ekleyin. Eğer karışım renk değiştirirse sonuç pozitif yani hamile olduğunuz anlamına gelir. Fakat renk değişmez ise sonuç negatif olur.

Kabartma tozu ve soda ile gebelik testi:

Evinde doğal yöntemler ile gebelik testi yapmak isteyenler için, bir diğer evde gebelik testi yöntemlerinden biri de kabartma tozu-soda testidir.

• Test için; iki yemek kaşığı kabartma tozu ve iki yemek kaşığı soda kullanmanız yeterlidir.

Plastik bir kabın içine kabartma tozunu alın ve üzerine idrarı ekleyin. Birkaç dakika sonra ise karışıma sodayı dökün. Ardından karışımın değişimlerini gözlemleyin. Karbonat köpürürse sonuç pozitif olur, fakat karbonat köpürmez ise test sonucu negatif anlamına gelir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir