Gebelik Diyabeti (Hamilelik Şekeri)

Gestasyonel diyabet olarak da bilinen gebelik diyabeti, hamilelik sırasında teşhis edilen diyabettir. Diğer bir deyişle, hamilelik sırasında kan şekerinizin yüksek olması durumudur. Gebelik diyabeti sırasında hücrelerinizdeki şeker kullanım şeklini de etkiler. Bu durumda sizin sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı da risk altında sayılır.

Gebelik Diyabetiniz Varsa Ne Yapmalısınız?

Her ne kadar hamilelik sırasında sizleri bekleyen olumsuzluklardan biri de olsa, gebelik diyabetinin önüne geçmenin birtakım yöntemleri var. Öncelikle beslenmenize dikkat etmeli ve şekerden uzak durmalı ve kendinizi çok zorlamayacak birtakım egzersiz hareketlerine yönelmelisiniz. Eğer durumunuzda risk faktörleri yüksek ve acil önlemler almak gerekirse, doktor kontrolünde kan şekerinizi kontrol etmek için ilaç kullanabilirsiniz. Bu sayede zor bir doğumdan ve bebeğinizin sağlığını olumsuz etkileyecek durumlardan kurtulabilirsiniz.

Genelde gebelik diyabeti doğumdan hemen sonra normale döner ama gestasyonel diyabetiniz varsa kan şekerinizdeki değişiklikleri daha sık etmelisiniz. Genel itibari ile iki gestasyoneltipte diyabet türü bulunur. 1. tip diyabet sınıfında olan kadınlar, diyet ve egzersiz yoluyla hastalığının üstesinden gelebilir ancak 2. Tip diyabet sınıfı olanlar insülin veya diğer ilaçları almak zorunda olabilir.

Gestasyoneltip diyabet ise çoğunlukla doğumdan sonra kaybolur. Ancak bebeğinizin sağlığını etkileyebilir ve daha sonra yaşamda tip 2 diyabet alma riskinizi artırır. Kendi sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı için dikkatli olmalısınız.

Gestasyonel Diyabet Belirtileri

Genel olarak gebelik diyabeti olan kadınların semptomları olmaz ve çoğu rutin taramalar sırasında rahatsızlıklarını öğrenir.  Eğer aşağıda yazan semptomlarınız varsa gebelik şekeriniz olabilir.

  • Normalden daha fazla susamak
  • Normalden daha fazla acıkmak ve yemek
  • Her zamankinden daha sık tuvalet ihtiyacı

Gebelik Diyabeti Nasıl Anlaşılır?

Gebelikte risk teşkil eden gebelik diyabeti nasıl anlaşılır? Bir plazma glikoz seviyesi, açlık durumundan sonra 126 mg / dl’den daha yüksek bir seviyede olduğunda ya da herhangi bir durumda 200 mg / dl’den yüksek olduğu ve sonraki bir günde doğrulandığı takdirde, Gebelik diyabeti tanısı konur ve başka test gerekli değildir. Bu testler rutin olarak ilk doğum öncesi muayenelerde yapılır. Uygulaması kolaydır ve ucuzdur, ancak diğer testlere kıyasla daha düşük bir test performansına sahiptir.

Tarama Glikoz Testi: Tarama glikoz testi 24-28 hafta arasında yapılır ve oral glikoz tolerans testinin basitleştirilmiş bir versiyonu olarak görülebilir. Bu tarama testi için oral glikoz tolerans testinin aksine daha öncesinde aç kalmaya tutmaya gerek yoktur. O’Sullivan testi, 50 gram glikoz içeren bir çözelti içmeyi ve 1 saat sonra kan seviyelerini ölçmekle yapılır.

Oral Glikoz Tolerans Testi: Standart bir oral glikoz tolerans testi  8 ila 14 saat arasında bir gece ortasından sonra sabah yapılmalıdır. Önceki üç gün boyunca denekte yemek ve aktivite sınırlaması yoktur. Denek test süreci boyunca oturmalı ve test boyunca sigara içmemelidir.Test işlemi ise genellikle 75 gr veya 100 gr dozunda belirli bir miktar glikoz içeren bir çözeltinin içilmesini ve daha sonra ayarlanan zaman aralıklarında glikoz seviyelerini ölçerek yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir