Gebelik Dönemi İçin Uygun Güneş Kremleri

Eğer gebeyken güneşe çıkacaksanız, gebelik dönemi için uygun güneş kremleri tercih etmelisiniz. Gebelikte güneş ışığından faydalanmak D vitamini açısından çok önemlidir. Özellikle de gebeler bu süreçte hem kendilerini dinlemek, hem de bol bol D vitamini almak için tatile gidebilir. Ama tatil yaparken cildini güneşin zararlı ışınlarından koruması gerekir.

Gebelik döneminde güneş kremi kullanılamaz şeklinde bir söylenti doğru değildir. Aksine gebeler güneşin zararlı ışınlarından korunmak için, uygun bir güneş kremi tercih etmelidir. Özellikle de gebeliği yaz ayına denk gelen anne adayları, kısa yürüyüşlerde, tatillere ya da güneşe maruz kalmasını gerektirecek diğer aktivitelerde güneş kremi kullanmalıdır. İşte gebelik sürecinde seçilecek güneş kremi hakkında bilmeniz gerekenler.

Gebelikte Kullanılacak Güneş Kremi Nasıl Olmalıdır

Gebelikte kullanılacak güneş kremi nasıl olmalıdır sorusu pek çok anne adayı tarafından soruluyor. İşte yanıtı;

– Kesinlikle içeriğinde parfüm bulunmamalıdır,

– Cilt yapısına uygun bir krem tercih edilmelidir,

– Emilimi kolay bir krem kullanılmalıdır,

– Paraben ve alkol gibi zararlı kimyasallar içermemelidir,

– UVB ve UVA koruyuculuğu yüksek olmalıdır,

– Oksibenzon gibi bebekte gelişim bozukluklarına ve doğum anomalilerine yol açacak içerikte olmamalıdır,

– Su bazlı bir krem terci edilmelidir,

Ayrıca kullanılacak güneş kremi sık aralıklar ile değil, doktorun önerdiği sıklıkta, ince bir tabaka şeklinde uygulanmalıdır.

Gebelikte Güneş Kreminin Bebeğe Etkisi

Gebelikte güneş kreminin bebeğe etkisi yok denilebilecek kadar azdır. Hatta yukarıda saydığımız içerikte bir güneş kremi kullanıldığında hiçbir zararı bulunmaz. Gebelikte güneşe çıkmanın ya da güneş kremi kullanmanın zararlı olabileceğine dair söylenti ya da düşünceler kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır.

Günümüz piyasasında pek çok, içeriği zenginleştirilmiş gibi gösterilen ama kimyasal ağırlıklı güneş kremleri kullanılmaktadır. Bu kremleri kullanmak doğum anomalilerine kadar varan ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Ancak içeriği arındırılmış, su bazlı, organik güneş kremleri hem anneyi, hem de bebeği güneşin zararlı ışınlarından koruyacaktır. Özellikle de Omega V50 Organik, Bioderma Phototerm Max ve Solante Pregna gibi kremler hem gebeler, hem de çocuklar için en iyi içeriğe sahip ürünlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir