Gebelik Döneminde Bel Ağrısı

Gebelik döneminde bel ağrısı fazlaca görülen bir sıkıntıdır. Çünkü anne artık vücut kitlesinden daha fazlasını taşıyor ve daha hızlı kilo alıyordur. Özelikle de son aylarda daha sık görülen bel ağrıları, anneleri zorlayabilmektedir. Özellikle de 5. Ve 7. Aylarda daha yoğun hissedilen bu ağrılar normal kabul edilse de doktor kontrolünde olmalıdır.

Gebelik her kadın için fazlasıyla zorlu geçen bir dönemdir. Bu süreçte annenin vücudu hiç olmadığı kadar fazla değişime uğrar. Bu değişimlerin pek çoğu da anneyi zorlayacak niteliktedir. En sık karşılaşılan bel ağrısı problemi genellikle dinlenme ve hafif bir masajla geçebilmektedir. Ancak geçmeyen, inatçı bel ağrıları için doktor hafif dozda bir ağrı kesici reçete edebilir.

Gebelikte Neden Bel Ağrısı Görülür?

 Anne adaylarının en sık sorduğu sorulan başında gebelikte neden bel ağrısı görülür oluyor. Gebelik döneminde annede görülen be ağrısının birden fazla sebebi olabilir. işte bu sebeplerden bazıları;

– Kas sisteminde meydana gelen gerilmeler,

– Hızlı kilo artışı,

– Hormonların değişimine bağlı ağrılar,

– Daha önceden anne adayında bulunan derin beş çukurunun söz konusu olduğu ağrılar,

– Rahimde meydana gelen büyüme,

– D vitamini eksikliği,

Tabi gebelikte görülen bel ağrısının sebeplerini yalnızca bunlara bağlamak doğru olmaz. Eğer anne çalışıyor ise yorgunluk kaynaklı ya da ofisteki oturma alışkanlığına bağlı ağrımalar da söz konusu olabilir.

Gebelikte Bel Ağrısını Azaltmak

Gebelikte yaşanan bel ağrısını azaltmak imkansız değildir. Üstelik bu teknikler sayesinde daha kolay bir gebelik süreci de geçirebilirsiniz. İşte bu tekniklerden bazılar;

– Sık sık kısa yürüyüşler yapmak,

– Otururken aynı pozisyonda kalmaktan kaçınmak,

– D vitamini ve kalsiyum desteği almak,

– Aşırı kil alımından kaçınmak,

– Meditasyon yapmak,

– Ağrıyan bölgenin tersine yatmak,

– Topuklu ayakkabı giymemek,

– Sık istirahat etmeye özen göstermek,

– Bol su içmek,

Eğe anne adayı sık sık bel ağrısı yaşıyor ise hafif dokunuşlar ile kısa masajlar yapılabilir. Hatta bu konuda uzmanlarından hamile masajı hizmeti de alınabilir. Daha uzun süreli ve inatçı ağrılar için doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir