Gebelik Döneminde Yapılacak Fiziksel Aktiviteler

Gebelik dönemi hem bebeğin gelişimi hem de anne sağlığı için dikkat gerektirir. Bu dönemde yapılacak egzersizler de annenin daha kolay doğum yapmasını sağlayacak ve bebeğin gelişimini de pozitif yönde etkileyecektir. Bu nedenle gebelere özel egzersizlerin haftanın belirli günlerinde mutlaka yapılması gerekir. Gebelik döneminde yapılacak fiziksel aktiviteler arasında en önemlilerden bir tanesi hafif tempolu yürüyüştür. Bu egzersiz sayesinde annenin kan dolaşımı hızlanır ve bebeğin de kendini iyi hissetmesi sağlanır.

Bu zamanda en sık yapılan bir diğer egzersiz de gebe pilatesidir. Bu egzersiz özellikle annelerin yaşadığı kas ağrılarının ve kramplarının giderilmesine olanak sağlar. Mutluluk hormonunun salgılanmasına da yardımcı olduğu için ,pilates hemen her anne adayına önerilir. . Bazı gebelikler için egzersiz sorun yaratabilir ve bu durum doktor tarafından kontrol edilmelidir. Gebelerin bu dönemde yapacakları egzersizlerin de mutlaka bu konuda eğitim almış fizik tedavi uzmanları tarafından yapılması gerekir. Aksi takdirde yanlış hareketler anne adayı için bazı problemlere neden olabilir.

Gebelere Uygun Sporlar- Yüzme

Teknik olarak yapılan yüzme sporu, birçok rahatsızlığın da önüne geçer. Bu nedenle sağlıklı bir gebelik geçiren kişilerin haftanın birkaç günü yüzmesi, gebelik döneminin pozitif yönlerini arttıracaktır. Bu yüzme sporunun yapılması için mutlaka güvenilir bir havuzun bulunması gerekir. BU dönemde anne adaylarının enfeksiyona açık olması, güvenilir havuz zorunluluğunu beraberinde getirir. Bu sporu yaparken anne adayının vücudunu çok sarmayan bir mayo kullanması da önemlidir. Gebelere uygun sporlar yüzme egzersizini de içerir ve anne adaylarının kendilerini iyi hissetmesini de sağlar.

Bu sporun yapılmasının bir diğer olumlu etkisi de suyun kaldırma kuvvetinin annenin sporu daha rahat yapmasına olanak sağlamasıdır. Bu egzersizi yapan anne adayları, yaralanma veya sakatlanma gibi ihtimalleri de en aza indirecektir. Özellikle suyun rahatlatıcı etkisi annenin vücudunda mutluluk hormonu salgılanmasını uyaracak ve bu durum bebeği de etkileyecektir. Spor ile beraber negatif enerjisini dışarıda bırakan anne adayları, sağlıklı bir gebeliğin en önemli anahtarını da bulmuş olurlar. Fakat kaygan zeminlere karşı çok dikkatli olunması gerekir. Yaralanmalar ve kazalar için oldukça elverişli olan kaygan zeminlerde anne adayının mutlaka yardım alması önemlidir.

Eğlenceli Fiziksel Aktiviteler

Eğlenceli bir fiziksel aktivite yapmak isteyen gebeler için en uygun egzersiz dans etmektir. Özellikle anne adaylarının rahatlamasını sağlayacak bu aktivite, grup halinde de yapılabilir. Keskin ve zorlu hareketlerden kaçınmak bebeğin sağlığının etkilenmesini de engelleyecektir. Sağlıklı her anne adayının yapabileceği bu egzersiz hem gevşemenin hem de eğlenmenin en güzel yoludur. Bu egzersiz, annenin bebeği ile olan bağını da güçlendirecek ve anneyi doğuma hazırlayacaktır. Eğlenceli fiziksel aktiviteler hem anneyi doğum gerginliğinden uzaklaştıracak hem de kendisine vakit ayırmasına da yardımcı olacaktır. Bu nedenle dans egzersizleri anne adaylarının en sevdiği ve uyguladığı fiziksel aktiviteler arasındadır.

Fiziksel aktiviteler normal doğum yapmak isteyen anne adayları için ekstra önemlidir. Kasların yeteri kadar çalışması ve doğuma yardımcı olması için egzersizden büyük ölçüde fayda sağlanır. Anne adayını çok yormayacak ve sağlığını tehlikeye atmayacak egzersizlerin seçilmesi de çok önemlidir. Egzersiz esnasında oluşabilecek risk faktörlerini de engellemek hem anne hem de bebek sağlığı için elzemdir. Bu egzersizleri yaparken annenin rahat kıyafetler giymesi de rahatlamasına yardımcı olacaktır. Bu sayede bebeğin de gevşemesi ve kendini iyi hissetmesi sağlanır. Sporun her bireyi iyi hissettirdiği gibi anne adaylarını da rahatlatacağı unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir