Gebelik Hesaplama Kaç Haftalık Olduğunu Öğrenme

Gebelik günü hesaplamak, haftaları öğrenmek zamanımızda kadınların en çok yanıt bulmak istedikleri sorulardan birkaçıdır. Belirttiğimiz gibi birçok bayan hamile kaldığı tarih hakkında bilgi sahibi değildir ve hesaplamalarda karışıklık yaşarlar. Hamile kalınan günü adet gördükleri dönemin ilk günü olarak netleştirebilirler. Şöyle ki hesaplamak istedikleri tarihten son adet dönemi tarihini çıkartıp çıkan sonucu 7’ye böldüklerinde çıkan sonuç gebe kişinin kaç haftalık hamile olduğunun sonucunu vermektedir.

Düzensiz Adet ve Gebelik Hesaplama

Düzensiz adet ve gebelik hesaplama adı altında kadınlar tarafından en çok merak edilen ve araştırılan konulardandır. Adet dönemleri sorunsuz olan kadınlarda son adet dönemi tarihine göre gebelik haftası hesaplamak çok iyi sonuçlar verirken adet dönemlerinde düzensizlik yaşayan kadınlarda genelde net sonuçlar vermez. Düzensiz adet gören kadınlarda gebelik tahmininde bulunmanın birtakım yoları vardır.

Düzensiz Adet Döneminde Rahim Ölçümü ile Gebelik Hesaplama

Düzensiz adet dönemlerinde rahim ölçümü ile gebelik hesaplama, gebelik haftası tahmininde bulunabilir. Alınan ölçü ile gebeliğin gelmiş olduğu evreyle uyumlu olup olmadığı izlenebilir. Düzensiz adet dönemi geçiren kadınlarda gebelik hesaplamanın yolları sadece bununla da sınırlı değildir.

Farklı açıdan izlenen bir diğer yol ise erken ultrason kontrolüdür. Ultrason kontrolü bazı doktorlar için rutin bir kontroldür bazı doktorlar için ise düzensiz adet geçiren kadınlar, daha önce düşük yapmış ya da fiziki veya SAT’a kontrolüne göre beklenen doğum için gün tahmini yapılamamış gebelere yapar.

Normal Bir Gebelik Kaç Hafta Sürer?

Normal bir gebelik bilindiği üzere ortalama 40 hafta veya 9 ay sürer fakat doktorlar genel olarak son adet dönemi tarihini baz alarak hafta olarak bildirir. Bunun nedeni ise gebe kalındığını öğrenme tarihi gebe kalınma tarihi olmayışıdır. Doğum kaçıncı haftada gerçekleşir? Sorusu şöylede cevaplanabilir. Bahsedildiği gibi normal bir gebelik süreci 40 hafta veya 9 ay olarak bilinse de bazen elde olmayan sebeplerden dolayı 38 hafta ya da 42 hafta aralığında gerçekleşebilir. 38. Haftadan sonra gerçekleşen doğumlara erken doğum denir. Gebelik süreci boyunca haftalar ya da dönemler bazı isimlerle ayrılmıştır.

Menstrüel Haftası (Gebelik Haftası)

Gebe kalmadan 2 hafta önce olan son adet döneminin ilk günü olarak belirtilir. Doktorların geneli bu haftayı gebeliği gözlemlemek için kullanmaktadır. Ortalama bir hamilelik bilindiği gibi 40 haftadır.

Döllenme Haftası (Yumurtlama Haftası)

Döllenme haftası yani yumurtlama haftası olarak da bilinen bu dönem gebe kalınan gün başlar. Ve ilerledikçe yerini trimester’lara bırakır. Her trimester 13 hafta sürmekle birlikte her gebelik 3 trimester’dan oluşur.

Takvim Ayı

Her gebelik süreci 10 takvim ayı sürmektedir. Fakat hesaplama yapılırken her ayı 28 günden hesaplamak gerekir ortalama olarak ele alındığından 28 günden hesaplanır ve toplamında 280 gün toplamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir