Gebelik Maskesi

Gebelik maskesi, bir diğer adıyla melazma, genellikle hamilelik sırasında kadınlarda çok yaygın olarak görülen düzensiz kahverengi, ten rengi, gri ve mavi renklerde ortaya çıkar. Genellikle alında, üst yanaklarda, üst dudaklarda, çene çizgisinde ve elmacık kemiği etrafında sık görülür.

Hamilelik sırasında kadınlar bir dizi fiziksel ve kimyasal vücut değişikliklerine ve dezenformasyonlara uğrayabilirler. Bu reaksiyonlar kişiden kişiye çeşitli sebeplerden, vücut yapısından ve diğer sebeplerden kaynaklı olarak değişkenlik gösterebilir. Genelde kadınların P’inde görülür ama en sık hamilelikle ilişkili spesifik bir hiperpigmentasyon şeklidir. Hamilelik sırasında meydana gelen östrojen artışından kaynaklanır.

Gebelik Maskesine Sebep Olan Etkenler

Gebelik maskesine sebep olan etkenler için tam olarak sebebi için bir şey söylemek mümkün değil ama sıklıkla hormonel değişimlerden, orantısız UVA ışınlarına maruz kalmadan ve nadiren genetik olarak ortaya çıkar. Yüksek koyu pigment seviyeleri nedeniyle, açık tenli ve beyaz tenli kadınlarda daha yaygındır.

Gebelik Maskesi Tedavileri

Melazma yani gebelik maskesi tedavileri her zaman mümkündür, ancak gelecekteki hamilelikler planlarınız varsa, tedavi için beklemeniz daha iyi olur. Aksi takdirde sadece pahalı ürünler satın almış olabilirsiniz. Sebep hamilelik ise, semptomlar tipik olarak hamilelikten sonra veya bireyin emzirmesi tamamlandığında ortadan kalkar. Durum sıklıkla hidrokinon içeren topikal kremlerle tedavi edilir.

Gebelik Maskesi Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Tipik bir gebelikte, gebelik maskesi son adet döneminizin ilk gününden bebeğin doğumuna kadar 40 hafta sürer. Trimester olarak adlandırılan üç aşamaya ayrılır: birinci trimester, ikinci trimester ve üçüncü trimester. Fetus olgunlaşma boyunca birçok değişikliğe uğrar.

Melazma ilk üç aylık zamanda başlama imkanı bulabilir ve hamilelik bitene kadar devam edebilir. Ancak endişelenmeyin: Çoğu kadın için karanlık doğumdan sonra veya emzirmeden sonra kaybolur. Devam ederse, mevcut tedavi seçenekleri vardır.

Gebelik Maskesinden Korunabilir Misiniz?

Gebelik maskesinden korunmanız imkansızdır. Gebelik maskesi, yani melazma, hamilelik sırasında hormon değişikliklerine bağlı olarak meydana gelmesinden dolayı tek yöntem hormonları baskılamak olur. Tabi ki bu bir tedavi yöntemi değil. Bu sebepten önüne geçmenin ve olmasını engellemenin bir yolu yoktur. Ancak cildinizde etkilerini görmeye başladığınız andan itibaren ilerleyişini durdurabilirsiniz. Güneşe çıkma konusunda seçici olup, güneş kremi kullanırsanız, pigment değişikliğinin önüne geçmeniz mümkün olabilir. Ayrıca çinko bakımından zengin yiyeceklerle beslenmeniz de cildiniz için çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir