Gebelik Şekeri Tehlikesi

Gebelik şekeri tehlikesi (Hamilelik Diyabeti) gebe kalınmadan önce herhangi bir şekilde diyabet Hastalığı bulunmamasına rağmen gebelik esnasında ortaya çıkar. Geçici bir diyabet şeklidir. Her yüz gebe kadında 2 ve 4’ünde görülür. Tabi ki bazı genetik durumlarda buna sebebiyet verebilir. Ailede diyabet hastası var ise, fiziksel olarak kilolu kadınlarda veya ilk gebelik döneminde ki doğumunda 3,5-4 kilo üzeri bebek doğumu yapmış kadınlarda daha sık rastlanılan bir hastalıktır. Gebelik şekeri tanısı konulan anne adaylarının yarısı bu hastalığa dair risk faktörü taşımaz bu konuya ilişkin yine de hamileliğin 24-28 haftalarında diyabet ilerleyişinin en yüksek olduğu kısımlardır. Gebelere şeker hastalığı tarama testi yapılmaktadır.

Gebelik Şekeri Kontrolü

Gebelik sürecinde şayet ki diyabet (şeker) hastalığı görülmüş anne adayları birtakım egzersizler ile bu durumu kontrol altında tutabilirler. Beslenmelerine dikkat ederek veya gerekli durumlarda doktor yardımıyla ilaç kullanarak gebelik şekeri kontrolü sağlanabilir..

Gebelik Şekeri Neden Olur?

Gebelik sürecinde plasenta, kanda glikoz birikmesine yol açabilir hormonlar üretir ve bu gebelik şekerine neden olur. Genelde pankreas bu durumu ört pas edecek kadar insülin üretebilir. Eğer bu durumu destekleyecek insülin üretemezse anne adayının kan şekeri seviyesi artar ve tüm gebelik süresince gebelik şekeri (gebelik diyabeti) durumuyla karşı karşıya kalır.

Gebelik Şekeri Riskleri Nelerdir?

Gebelik şekerini riskleri arasındaki en büyük faktörlerden bir tanesi gebelik öncesi vücuda alınmış fazla kilolardır. Beslenmeye dikkat edip anne adaylarının uyumlu kiloyu korumaları gereklidir. Anne adaylarında şeker hastalığı hiç bulunmasa dahi bazı durumlardan dolayı yüksek kan şekeri seviyesine sahip olmakta bir risktir.

Bilindiği üzere bu hastalık gebelik sürecince kişilerde bulunup gebelik sonrası genel olarak yok olmaktadır. Daha önceki gebelik sürecinde gebelik şeker hastalığı geçirmiş atlatmış olmakta sonra ki gebelikte bir risk taşır. Bu hastalığa neden olabilecek farklı rahatsızlıklar da bir risk olarak görülür. Örneğin; yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklar risktir. İlk gebelik sürecinde 4 kilo ve üzeri bebek doğurmak ta başlı başına bir risk olarak görülebilir. Son olarak önceki gebelik sürecinde ölü veya doğum kusurları olan bir bebek doğurmak ta gebelik şekeri açısından bir risk faktörü olarak görülmektedir.

Gebelik Şekeri Belirtileri Nelerdir?

Birçok anne adayında gebelik şekeri hastalığına dikkat çeken belirtilere neden olmaz. Gebelik şekerinin net bir belirtisi yoktur. Testler yapılarak taramalar sonucu ortaya çıkar. Her gebelikte test yaptırmak büyük önem arz eder. Eğer test yapılmamışsa dikkat edilmesi gereken durumları ya da hisleri şöyle ele alabiliriz. Anne adayında sürekli olarak gözlemlenen susuzluk hissi yanı sıra anne adayında sık sık tuvalet ihtiyacı gereksinimi duyması. Diğer şeker hastalıkları gibi tabi ki ağız da kuruma normalin üzerinde yorgunluk hissi ve stres gösterebilir. Fakat şu da bir gerçektir ki görünen bu belirtiler sonucu gebelik şeker hastalığına yakalanmış olduğunuzu kanıtlamaz. Eğer ki endişe duyuyorsanız mutlaka doktorunuzla görüşmeli gerekli görülürse test yaptırmalısınız.

Gebelik Şekeri Testi

Birçok uzman gebelik şekeri testi konusunda ortak bir noktada karar alamamışlar. Bir gurup uzman risk taşımayan gebeliklerde testine gerek olmadığı düşüncesinde olsa da diğer grup tüm anne adaylarını bu teste tabi tutma taraftarıdır. Gebelik şekeri genel olarak gebeliğin ikinci yarısında oluşumu gözlemlendiğinden testlerde 24-28. Haftalar arasında yapılmalıdır. Lakin risk taşıyan grupta olmanız halinde doktorunuz bu testi daha erkende yapmak isteyebilir. Şeker yükseltme, OGTT (oral glikoz testi) ve gebelik diyabet değerleri adı altında 3 yol ile yapılır. Çıkan sonuçlar sonrası bakılan değerlerden bir ya da birkaçı farklılık gösteriyor ise gebelik şeker hastalığı teşhisi koyulur ve hemen en uygun tedavi sürecine geçiş yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir