Gebelikte Ağrı Kesici Kullanmak Doğru mudur?

Gebelikte anne adayının içinde bulunduğu ruhsal, fizikseli bedensel ve her türlü psikolojik süreçler hastalık semptomalrı ve hastalıklar gebelikte ağrı kesici kullanımı doğru mudur? Sorularını yeniden gündeme taşıyor. Bu kapsamda gebelik anne adayı başta olmak üzere baba adayı ve annenin çevresinde yaşayan herkesi büyük ölçüde etkiliyor. Hal böyle olunca ilaç kullanımına yönelmek olağan bir refleks gibi görülse de; doktorlar hastaların kesinlikle kendilerine danışılmadan böyle bir ilaç uygulamasına yönelmesini tavsiye etmiyor ve bu tür yöntemleri oldukça sakıncalı buluyor. Bu kapsamda baş, kasık, karın ve her türlü  kadınsal  gelişim  evresi  hastalıkları   hamile annenin  bütün ruhsal ve bedensel  fonksiyonu  büyük oranda  etkiliyor. Ağrının temelinin iyi bilinmesi, tahlil edilmesi ve bu noktada anne adayına doğru, faydalı ve tedavi edici bir reçete ilacın verilmesi ise oldukça doğru bir hekim önerisi olarak  gösteriliyor.

Ağrı Kesicileri Hangi Durumlarda Kullanmalısınız?

Anne gebelik süresince diş ağrısı çekiyorsa ve ilk 3 ayda bu hastalık durulmayacak gibiyse anneye cerrahi müdahale yapılmıyor, bu gibi durumlarda düşük dozda ağrı kesiciler ve antibiyotikler verilerek hasta kontrol atkında tutuluyor. 3 aydan sonra ise diş çekimleri ve dolgu işlemleri gibi çok sayıda işlem olağan bir şekilde anneye uygulanabiliyor.  Gebelikte kasık ve karın ağrıları ise anne adayanın en sık rastladığı durumların başında geliyor. Bu kapsama su komplekslerinin dengeli bir şekilde ağrıyan kasık ve karınlara doğru uygulanması öneriliyor. Ayrıca bu durumda ağrılar geçmiyorsa düşük doz ilaçların kullanılması da anneye uzman hekim önerisi ile tavsiye edilen tedavi ve çözümlerin başında geliyor. Gebelikte baş ağrısı sorunlarının baş göstermesi normal bir bireye göre farklı algılanabiliyor. 

Baş ağrısı için öncelikle anne adayının dinlenmesi,  uykuya dalaması ve ağrı geçmiyorsa hafif etkili ağrı kesicilerin anneye verilmesi öneriliyor. Su tüketimi ve bol sıvı ile beslenilmesi de annenin baş ağrısana çözü oluşturabilecek kaynakların başında gösteriliyor. Gebelikte bel ağrılarına karşı da anne adayının dinlenmesi ve küçük dokunuşlarla masaj yapılması anneye büyük ölçekte rahatlatıcı ve  gevşetici bir    uygulama  şekli olarak  gösteriliyor. Gebelikte ilaç kullanımı ağrının şiddetine, anne adayını hastalık durumuna ve kronik bir hastalık taşıyıp taşımadığına göre değişiyor. Bu kapsamda anne adayı gebelikte ağrı kesici kullanmak doğru mudur? Sorularına karşın muhakkak öncelikle doktoruna danışmalı. Anne adayı bu aşamada hafif ve etkisi bebeğe zarar vermeyecek düzeydeki ilaç dozlarını kullanmaya önemle dikkat etmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir