Gebelikte Beslenme Rehberi

Gebelik döneminde anneler için en önemli konulardan bir tanesi beslenme şeklidir. Bu beslenme şekli için annelere sürekli farklı bilgiler verili fakat ilk aylarda yenen şeylerin bebeğin gelişimi için bir faydası yoktur. Özellikle ilk aylarda alınan kilolar büyük çoğunlukla anneye kalır ve sonrasında normal doğum şansı da azalır. Gebelikte beslenme rehberi her anne adayının uygulaması gereken bilgileri içerir. Özellikle kilo takibinin her hafta yapılması son derece önemlidir. İlk 3 aylık zamanda annelerin normal yeme düzenlerine dikkat etmeleri lazım. Bu dönemde bir kalori artışına da gerek yoktur. Fakat anne adayları bu konuda büyük bir yanlış yapar ve ilk dönemden itibaren fazla yemeye başlarlar. Bu durumun bebeğin sağlığı açısından yararlı olduğu düşünülse de böyle değildir.

Hamileliğin ilk 3 ayında kiloyu korumak bebeğin sağlığına da etki eder. Özellikle anne adayı fazla kilolu bir şekilde hamile kaldıysa, bu ilk dönemde kiloyu korumak gebelik sürecini de yakından etkileyecektir. Her hafta kilo takibi yapılmalı ve doktora bu konularda bilgi verilmelidir. İlk trimester denilen dönemde yani ilk 3 ayda annelerin düzenli beslenmeye devam etmeleri yeterlidir. Bu dönemde alınacak kilolar gebeliğin diğer dönemlerinde sorun yaşamaya neden olabileceği için anneler açısından dikkatli olunması gereken bir dönemdir.

Gebelikte Alınması Gereken Besinler

Diğer dönemlerde de yeterli ve dengeli beslenme son derece önemlidir. Bebek büyümeye başladıkça kalori artışı da gerekecek ve anne adayları daha fazla beslenecektir. BU durum bebeğin gelişimini etkiler ve mutlaka bu dönemde alınması gereken besin ögelerine günlük beslenmede yer verilmelidir. Gebelikte alınması gereken besinler arasında en önemlisi yumurtadır. Anne sütüne en yakın oranda protein içeren bu besin gebeliğin her döneminde mutlaka tüketilmelidir. Anne adaylarının bulantısı çoksa bu besinin haşlanmış olarak tüketilmesi daha uygun olacaktır. Baharatlar ile yumurta kokusu baskılanabilir ve anne adaylarının daha rahat tüketilmesi sağlanır.

Bu dönemde kemik gelişimi için önemli olan diğer besinler ise peynir ve yoğurttur. Anne adaylarının gebeliğin belli dönemlerinde kalsiyum oranları düşeceği için özellikle ikinci trimester döneminde bu besinlere ağırlık verilmesi gerekir. Bebeğin kemikleri de anne karnında gelişir ve bu gelişimi destekleyecek en önemli şey kalsiyumdur. Kalsiyumun bol miktarda bulunduğu süt ve süt ürünleri gebeliğin her döneminde beslenme programında bulunmalıdır. Gebelikte alınması gereken besinler arasında bu şekilde süt ve ürünleri de bulunmalıdır.

Gebelikte Az tüketilmesi Gereken Besinler

Gebelik döneminde bazı besinlerin az tüketilmesi hatta hiç tüketilmemesi gerekir. Bu besinlerden en önemlisi çikolata ve hamur işleridir. BU besinler gereksiz kalori alımına sebep olur ve bebeğin gelişimine de katkı sağlamaz. Bu nedenle özellikle ilk dönemlerde bu besinleri hayatınızdan çıkarmak son derece faydalı olacaktır. Kızarmış hamur işleri ve tatlılar da beslenmede çok az bulunmalıdır. Kilo takibi gerekli olan gebelerde bu besinler kilo artışına neden olacağı için asla önerilmez. Gebelikte az tüketilmesi gereken besinler arasında tatlılar da bulunur ve bazı dönemler dışında çok sık tüketilmemesi gerekir.

Gebelikte abur cubur diye adlandırılan cips, bisküvi gibi besinler de tüketilmemelidir. Bu besinler gereksiz katkı maddeleri içerdiği için hem anne hem de bebek sağlığına zarar verebilir. Bu nedenle gebeliğin başından itibaren beslenme programından çıkarılmalıdır. Annenin canı bu besinlerden istiyorsa evde kendilerinin yapması daha uygun olacaktır. Fit tarifler ile annenin tatlı veya abur cubur isteği yok edilebilir. Hemen her anne adayı için sakıncalı olan abur cubur tüketimi özellikle riskli gebeliklerde tamamen yasaklanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir