Gebelikte Halsizliği Giderecek Besinler

 Gebelikte halsizliği gideren besinler: Hamilelik döneminde anne adaylarının yaşamış olduğu sorunların başında halsizlik ve yorgunluk geliyor. Özellikle de birinci ve üçüncü trimester dönemlerinde bu halsizlikler görülür. Hormonsal değişiklikler, hamileliğe psikolojik olarak alışılamaması gibi nedenlerden ötürü ilk üç ay anne adayları kendini çok yorgun hisseder ve bu normal bir durumdur.

Bu durum zaman zaman anne adaylarına zor anlar yaşatabilir.

Halsizlik Giderici Bakla Seçenekleri

Halsizlik giderici bakla seçenekleri: Bu dönemde dinlenmek tüm günü yatarak geçirmek bunaltıcıdır. Basit önemlerle anne adayları yorgunluklarını giderebilir ve hamileliğinin son zamanlarına kadar keyifli bir süreç yaşabilirsiniz. Bu yorgunluk ve halsizliğin çözülmesi için hangi besinler tüketilmeli?

• Yulaf Ezmesi

Glisemik indeksi düşük besinler, kan şekerini yavaş bir şekilde yükselterek daha uzun enerji dengesini sağlıyor. Ayrıca yulaf ezmesinde enerjiden sorumlu B grubu vitaminleri bulunuyor.  Güne başlarken yulaf ezmesi, yoğurt ve meyveyle yapılan bir kahvaltı bütün gün enerjik ve tok hissetmenizi sağlar.

• Ispanak

Ispanağın içerisinde bulunan demir, potasyum ve magnezyum gibi mineraller gebelikte halsizlik ve uyku haline savaş açar. Vücut performansını iyi bir şekilde arttırır. Ispanağı dilerseniz çiğ dilerseniz de zeytinyağı ve kıyma ile sebze yemeği olarak tüketebilirsiniz.

• Yoğurt

İyi bir protein kaynağı olan yoğurt içerisinde bulundurduğu probiyotik bakteriler nedeniyle vücut direncini artıyor.  Yoğurt aynı zamanda bağırsak floranı da düzenliyor. Gebelikte kabızlıktan tutunda yorgunluğa kadar birçok derde devadır yoğurt. Yapılan araştırmalara göre probiyotikler kronik yorgunluğun etkilerini azalttığı belirtiliyor. Yoğurdu ara öğünlerde sade ya da meyve ile tüketebilirsiniz. Ana öğünlerde ise mutlaka yemeklerle birlikte tüketilmeli.

• Mercimek

Gebelikte halsizlik yaşayan anne adayları için mercimek bir nimet. Daha doğrusu bütün kuru baklagiller vücudun temel enerji kaynağı olan karbonhidratlar için en uygun besinler. Mercimek, yavaş sindirilen kompleks karbonhidrat olduğundan dolayı daha uzun bir süre enerji sağlıyor. Protein ve posa açısından da en ideal kaynak oluyor. Demir ve magnezyum bakımından da boldur. Kuru baklagiller haftada iki kez 1 tabak tüketilmeli.

• Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği; kardeşleri olan ay çekirdeği, badem, fındık, kaju gibi önemli magnezyum kaynağıdır. Magnezyum faydalı mıdır? derseniz başta enerji üretimi olmak gibi çoğu enzimatik reaksiyonlarda görevalır. Magnezyum eksikliğinde halsizlik, kas yorgunluğu, kramplar ve kas ağrısı görülür. Ayrıca bir avuç kabak çekirdeğinin kalorisi 150’ dir.

Gebelikte Halsizlik Giderici Besinler

Gebelikte halsizlik giderici besinler arasında ise;

• Yumurta

Yumurta için proteinin en kaliteli besin kaynağıdır. Proteinin görevi hücre yenilenmesini ve doku onarımını sağlar. Özellikle süt, yumurta, et, balık ve peynir de hayvansal kaynaklı proteinler B12 vitamini içerir.  B12 vitamini eksikliğinden de yorgunluk, konsantrasyon ve hafıza eksikliğine neden olur.

• Yağsız Kırmızı Et

Demir eksikliği yorgunluğa, kansızlığa ve halsizliğe sebep olur. Kırmızı et ise demir bakımından oldukça güçlüdür.  Her gün ya da haftada iki veya üç kere kırmızı et tüketilmeli.

• Kivi

En güçlü antioksidan kaynağı olan C vitamini açısından da oldukça zengin olan bir meyvedir. Vücut direncini ve enerji artırımında kivi de tercih edilmeli. Demir bakımından zengin olan kırmızı et ve yumurta ile tüketildiğinde demir emilimi artar ve halsizliği önlemiş olur. Sivri biber, maydanoz ve portakal gibi C vitamini kaynağı olan bu besinlerde tüketilir. 1 orta boy kivi veya 1 orta boy portakal, günlük C vitamini ihtiyacının yarısını karşılıyor ve kalorisi de sadece 70’ tir.

Ayrıca kurabiyeden, tatlıdan, basit şeker ve rafine karbonhidrat bulunduran gıdalardan da uzak durulmalı. Hatta alacağınız ekmeklerinizde, pirinçlerde ve makarnalarda tam tahıl yazısına olduğuna dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir