Gebelikte Halsizlik Problemi

Gebelikte halsizlik problemi sıklıkla karşılaşılan problemlerden birisidir. Genellikle hormonların değişmesi ve değişen bu hormonlara karşı vücudun verdiği tepki olan halsizlik sorunu pek çok hamilenin yaşadığı problemlerden birisidir. Genel olarak gebeliğin ilk üç ayı 1. Trimester döneminde yaşanan halsizlik problemi ile başa çıkmak için pek çok farklı yöntem vardır. Esasında halsizlik vücuttaki hormonların ani yükselişi ve bu yükseliş sonucunda kalp atışlarının hızlanması ve kan basıncının artması ile olur. Bu artışla birlikte kan şekeri düşer ve metabolizma çok hızlı çalışır. , işte vücutta meydana gelen bu değişiklikler sonucunda beden tepki olarak halsizleşir. Bunlardan kurtulmak için en önemlisi yeterli uygu ve dengeli beslenmedir.

Gebelikte Halsizlik Sorununa Çözüm Önerileri

Gebelikte halsizlik sorununa karşı çözüm önerileri arasında en önemlisi bu zamanda artan uyku ihtiyacını gidermektir. Eğer imkânınız varsa bu dönemde gündüz öğle vakti yarım saat ya da bir saat uyuyabilirsiniz. Bu uyku sizi dinlendireceği gibi halsizlik sorununa karşı günün ikinci yarısında daha dinç olmanızı sağlar. Bunun yanı sıra halsizliğe karşı enerjiniz düştüğü zaman kuru yemişlerden ve kuru meyvelerden faydalanabilirsiniz. Porsiyon kontrolü yaparak enerjiniz düştüğü zaman iki adet ceviz ve bir adet kuru incir gibi yiyecekleri tüketerek enerji toplayabilirsiniz. Gebelik döneminde yemek yeme ihtiyacının artacağı konusunda yaygın bir görüş bulunsa da bu dönemde yalnızca son üç ay beslenmenize 300 kalori fazla eklemek gereklidir. Uzmanlar fazla kalori alımının bebeğe ve anneye zarar vereceğini söyler.

Ayrıca fazla yemek yemek kan şekerinde ani dalgalanmalara neden olarak halsizlik oluşmasını tetikler. Gebelikte halsizlik sorununa karşı çözüm önerileri arasında bir diğeri de düzenli yürüyüştür. Temiz hava eşliğinde yapacağınız yürüyüş ile halsizlik probleminizle başa çıkmanız mümkündür. Gebelikte halsizliğin sebebi sıvı tüketiminin az olması olabilir. Bu nedenle gün içerisinde bol sıvı tüketmeye dikkat ederek halsizlik sorununuzla başa çıkabilirsiniz. Eğer tadından hoşlanıyorsanız içtiğiniz su şişesinin içerisine kabuk tarçın ve nane gibi bitkiler atarak kan şekerinizin dengede kalmasını sağlayabilirsiniz. Gebelik döneminde düzenli beslenmek ve mutlaka kahvaltı ille güne başlamak halsizlik sorununa karşı etkili çözümlerden birisidir. Kahvaltıda yumurta ve peynir gibi protein içerikli ürünleri tüketerek direncinizin artmasını sağlayabilirsiniz. Eğer gebelik döneminde vitamin eksikliğiniz varsa halsizlik probleminizin sebebi bu olabilir. Doktorunuz ile görüşerek bu probleme karşı vitamin takviyeleri alarak çözüm üretmeniz mümkündür. Özellikle demir eksikliği halsizlik ve yorgunluk oluşmasının önemli etkenlerindendir. Gebelikte halsizlik sorununa karşı çözüm önerileri arasında vitamin takviyeleri önemli bir yere sahiptir.

Gebelikte Halsizliğe Karşı Beslenme

Gebelikte halsizliğin önemli sebeplerinden birisi beslenmedir. Eğer yeterli ve dengeli beslenmediyseniz halsizlik yaşamanız çok mümkündür.  Bu nedenle özellikle gebelik döneminde şekerli ve karbonhidrat bakımından zengin gıdaların tüketimini azaltmayı denemek halsizlik için çözüm olabilir. Şekerli ürünler kan şekerinin ani bir şekilde yükselmesine neden olarak sonrasında yaşanan ani düşüş ile bitkinlik hissetmenize neden olur. Bu nedenle kan şekerini dengede tutan yoğurt, protein içeriği zengin gıdaları tüketmek ve şeker ihtiyacını meyvelerden karşılamak halsizliğe karşı etkilidir. Ayrıca gebelik döneminde karbonhidrat ihtiyacını tam tahıllı ekmeklerden ve bulgur gibi doğal tahıl kaynaklarından karşılayabilirsiniz. Ancak bunların tüketiminde de porsiyon kontrolü yaparak gebelikte halsizliğe karşı beslenme ile çözüm bulmanız mümkündür. Eğer beslenmenizi düzene koymazsanız gebeliğin tüm dönemlerinde bu problemi yaşayabilirsiniz. Ancak beslenmenizi düzenlediğiniz takdirde gebeliğin ilerleyen sürelerinde halsizlik probleminden kurtulmanız mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir