Gebelikte İlaç Kullanımı

Gebelikte ilaç kullanımı mutlaka bir uzman kontrolünde olmalıdır. Özellikle de gebelikte her ilaç kullanılabilir düşüncesi kesinlikle yanlıştır. Kaldı ki gebeliğin her evresinde kullanılacak ilaçlar da farklılık göstermektedir. Özellikle de 1. Tremester bu anlamda en önemli evredir.

Uzmanlar gebeliğin ilk 3 ayında kullanılan ilaçların ‘ya hep, ya hiç’ etkisi yaratabileceğine vurgu yapıyor. Yani bilinçli olarak ya da bilinmeden kullanılan ilaçların ya bebeğe hiç zarar vermeyeceğini, ya da düşüğüne sebep olacağını söylüyorlar. Oysa bu açıdan düşünüldüğünde, anne adaylarının kulaktan duyma bilgiler ile hareket etmemesi ve mutlaka bir uzmana danışması şarttır.

Gebelikte Hangi İlaçlar Alınmamalıdır?

Anne adayları gebelikte hangi ilaçlar alınmamalıdır diye soruyor. Gebelikte alınan ilaçlar çeşitli doğum anomalilerini ve düşük ya da ölüm doğum riskini artırıyor. Gebe kalmak isteyen kadınlar, buna karar verdikleri anda kullandıkları antibiyotikleri, psikolojik ilaçları ve ağrı kesicileri bir kenara bırakmalıdır. En riskli ila grupları bunlardan oluşmaktadır.

Gebelik öncesinde ya da sırasında anne adayı çeşitli kas ağrıları yaşayabilir. Elbette bu noktada uzman bir kadın doğum hekimi anneye, uygun, düşük dozda bir ağrı kesici reçete edecektir. Aynı zamanda anne adayı eğer gebelik döneminde antibiyotik kullanımı gerektirecek bir hastalık aşar ise yine doktor kontrolünde ilaç kullanabilir. Ancak bu ilaçların adına ve dozuna anne değil, mutlaka uzman bir hekim karar vermelidir.

Gebelikte Hangi İlaçlar Alınabilir?

Bir diğer soru da gebelikte hangi ilaçlar alınabilir oluyor. Gebelikte alınması gereken ilaçlara bakıldığında folik asit, demir ve omega 3 göze çarpıyor. Özellikle de besinlerden alınan demir takviyesi anne için gebelik sürecinde yeterli olmayacağı için demir ilaçları mutlaka reçete edilmelidir. Ayrıca beyin ve omurilik açığı riskine karşın alınan folikasite de gebelikten en az 3 ay önce başlanmalıdır.

Gebelikte kadınların sık yaşadığı sorunların başında hipotiroidi yani az salınan tiroit hormonu,kronik tansiyon hastalıkları, gebelik şekeri gelmektedir. Bu tip hastalıların bebeğe zarar vermemesi için annenin ilaç tedavisi alması gerekmektedir. Yine bu ilaçlar uzman doktorlar tarafından reçete edilmelidir.

Gebelikte Depresyon İlacı

Gebelik son derece stresli bir süreçtir. Özellikle de öncesinde psikolojik tedavi gören anne adayları için bir işkenceye dönüşebilir. Bu süreçte yaşanan stresin bebeğe de olumsuz etkileri söz konusudur. Dolayısıyla annenin çeşitli psikolojik destekler alıyor olması şarttır. Bunlara ek yoga ya da meditasyon da önerilebilir. Ancak bu tedaviler ile başarı yakalanamaz ise anneye düşük doz olmak kaydı il depresyon ilaçları reçete edilebilir. Ancak gebelikte depresyon ilacı ve dozuna karar verecek kişi, kadın doğum uzmanı ile birlikte uzman bir psikiyatrdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir