Gebelikte İştah Kontrolü

Gebelikte iştah kontrolü anne adayları için bazen işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Hormonların değişmesi ile birlikte belirgin bir iştah artışı olduğu için doğum gerçekleştikten sonra kilo problemleri yaşanıyor. Bazı durumlarda gebeler tok oldukları halde önlerine gelen abur cuburları tüketiyor halk arasında geçen ‘’sen iki canlısın, bir şey olmaz’’ sözüne güvenerek çok fazla yiyecek tüketiyor. Bu durumda anne adayının yapması gereken şey günlük bir beslenme planı hazırlamak olmalıdır. Bu liste kesinlikle bebeğin ihtiyaçlarına da uygun olarak hazırlanmalıdır. Aksi taktirde bebeğiniz bazı vitamin eksiklikleri yaşayabilir. Ayrıca bu listenizi doğum uzmanınızla ya da doktorunuzla hazırlanmanız sizin için daha sağlıklı olacak.

Gebelikte iştah kontrolü yapmaya çalışırken bebeğiniz için gerekli vitaminleri de almayı ihmal etmemelisiniz. Yemekleri sık sık ve küçük porsiyonlara bölerek yemeyi tercih edebilirsiniz. İki öğün arasında en fazla 3-4 saat bulundurabilirsiniz. Daha fazla aç kalmanız sizin ve bebeğiniz için sakıncalı bir durum yaratabilir. Yapmanız gerek sağlıklı yemek tüketmek sadece karnınızı doyurmak değildir. Bu yüzden karbonhidrat ürünlerini fazla tüketmemeniz gerekiyor.

Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Gebelikte su içmeyi ihmal etmeyin. Çünkü su tüketimi açlık hissinizi ortadan kaldıracak bu şekilde daha az yemek yemek isteyeceksiniz. Son yemeğinizin üzerinde sadece 1 saat geçmişse ve açlık hissi içerisindeyseniz yemek yememeli su içerek açlık krizinizi bastırmalısınız.

Ara Öğünlerde Kuruyemiş Tüketimi

Ara öğünlerde kuruyemiş tüketimi hamilelikte zengin bir beslenme gücüne sahiptir. Ayrıca kuruyemiş tüketmek hamilelikte iştah kontrolü için oldukça gereklidir. Kuruyemiş içerisindeki vitamin ve minareller açısından bebek için de oldukça faydalı olacaktır. Çiğ kuruyemişlerin sindirimi zor olduğu için kurutulmuş ya da kavrulmuş kuruyemişleri tercih etmelisiniz. Tuzsuz kuruyemişleri tercih ederek zaten şişmekte olan vücudunuz daha fazla ödem toplamasına izin vermemelisiniz. Hamilelikte vücutta şişlik ve ödem oluşumları da yaşanıyor.

Sebze Yemeye Özen Gösterin

Gebelikte sebze yemeye özen gösterin. Hamilelik sırasında sebze ve meyve tüketiminize önem gösterin. Özellikle c vitamini siz ve bebeğiniz için oldukça gerekli bir vitamindir. Meyve suyunu da katkısız olarak yani ambalajlı değil de kendi yaptığınız ürünlerden tüketebilirsiniz. Ayrıca hamilelikte kabızlık sorununuz için de kayısı tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir