Gebelikte Karın Sertleşmesi

Gebelikte karın sertleşmesi, heyecan verici hamilelik deneyimi ile birlikte gelen birçok garip semptomdan birisidir. Bahsi geçen sertleşme, midede sıkılaşmaya benzer bir histir. Hamileyseniz, bazı günlerde midenizde sıkıcı bir his duyarsınız. Bu can sıkıcı bir deneyim olabilir. Bazen kadınlar hamileliğin ilk üç aylık döneminden itibaren kartın sertleşmesi semptomlarını yaşayabilir. Ancak bu sıkışma gebeliğin son birkaç ayında da devam edebilir. Ne olduğunu ve neden hamilelik sırasında karın sertleşmesi yaşayabileceğinizi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Hamilelik sırasında midenin veya karnın sertleşmesinin birçok neden vardır ve bunlar üç aylık döneme bağlı olarak değişebilir.

Gebelikte Karın Sertleşmesinin Sebepleri

Gebelikte karın sertleşmesinin sebepleribirden fazladır. Genel olarak ciddi bir sağlık durumu teşkil etmez ve bazı durumlarda şişkinliği gidermenin yolları bulunur.

Rahim Büyümesi:Hamilelik sırasında bebek rahim içinde büyümeye başlar. Büyümeye başlayan bebek leğen kemiğinde kendine yer bulur ve büyüdükçe rahimin büyümesine, buna bağlı olarak da karın sertleşmesine sebep olur. Rahim büyümesi karın bölgesinde ve midede bir baskı yaratır.

Bebeğin İskelet Gelişimi: Bebek, hamileliğin ikinci ayından itibaren kemik sisteminin gelişmesiyle karında yaptığı baskıyı arttırır. Anne karnında şekil almaya başlayan vücut anne karnında sertleşmeye sebep olur. Hamileliğin sonlarına doğru sertleşme daha yoğun görülebilir.

Anne Adayının Orantısız Kilo Alması: Özellikle bedenen zayıf kadınların biranda fazla karbonhidrat değeri yüksek besinlere tüketmeye başlamasıyla birlikte karın sertleşmeleri gözlemlenebilir. Kilolu kadınlarda nispeten daha az veya hamileliğin ilk üç ayı içerisinde görülürken, zayıf kadınlarda daha problemli bir durum teşkil eder.

Şişkinlik: Vücudunuzun yaşadığı hormon değişikliklerine bağlı olarak doğum öncesi besin ve ilaç takviyelerindeki demir, şişkinliğe ve bağırsaklarınızda kabızlığa sebep olur. Buna bağlı olarak tuvalet ihtiyacınızı gidermek acı verici ve zor bir hale gelir.

Düşüş Uyarısı: Daha az yaygın olmakla birlikte, ilk trimesterde mide sıkışması düşük yapmanın habercisi olabilir. Ama genel olarak düşükler ilk 12 hafta içerisinde gerçekleşirken, sertleşmeler 20. haftaya kadar bir gösterge olabilir. Belinizde oluşan şiddetli ağrı ile beraber vajinal kanama ve kan pıhtısı gibi durumlarda acilen doktora görünmelisiniz.

Braxton Hicks Kasılması: Nadir görülen Braxton Hicks kasılmaları uretus kasının gevşemesidir. Bazen prodromal veya yalancı doğum sancısı olarak adlandırılır. Ancak doğumun başladığı anlamına gelmez. Braxton Hicks şişkinliği gebeliğin normal bir parçası olarak görülür ve rahatsız edici olabilir ancak acı vermez. Hafif adet kramplarına benzer ağrılara sebep olabilir. Uzun süre hareketsiz kalmanın ardından egzersiz yapma, seks ve benzeri cinsel aktiviteler, dolu bir mesane ve şiddetli bir tekme sonrasında meydana gelir.

Gebelikte Karın Sertleşmesi Durumunda Yapılması Gerekenler

Gebelikte karın sertleşmesi durumunda yapılması gerekenlerin başında hareketsizlikten kaçınılmak, vücudu susuz bırakan yiyeceklerden ve içeceklerden uzak durulmak, bol bol sıvı tüketilmek, kasları gevşetmek için ılık bir duş almak, kas kasılmalarına iyi gelen magnezyum ilaçlar kullanmak etkili olabilir. Karın sertleşmesine bağlı ağrılar devam ederse doktorunuza veya ebenize danışmanız önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir