Gebelikte Listeria Enfeksiyonu Nedir? Belirtileri Neler?

Gebelikte listeria enfeksiyonu, anne adayına; sağlıksız ya da uygun olmayan koşullarda hazırlanan besinlerin yenmesi sonucu bulaşmaktadır. Bazı durumlarda ise, salgın şeklinde yayılan enfeksiyonlara yol açabilir. Özellikle yaşlılarda, yeni doğan bebeklerde ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde ölümcül bir enfeksiyona dönüşebiliyor. Listeria salgını belirli dönemlerde ülkemizde de görülen bir rahatsızlıktır. Gebelik döneminde anne adayında görülen, enfeksiyon ise belirtisiz şekilde ilerler. Bu durumda da tespit etmek biraz zor olabilir. Çoğunlukla ise bu durum, düşük ya da erken doğumlara sebep olabilir. Ayrıca bebekte gelişim geriliğine ya da bebeğin anne karnında ölmesine de neden olabilir. Ölümcül sonuçlar doğurduğu için, özenli ve dikkatli olmak gerekir. Çünkü herhangi bir aşısı olmadığından, anne adayının bu durumu geçirme riskini azaltmaya çalışılır.

Listeria Enfeksiyonu Nedir?

Listeria enfeksiyonu, listeriaMonocytogenes adındaki bakterinin vücuda girmesi sonucu gelişir. İlgili bakteri, toprakta, su ve kanalizasyon sistemlerinde yaşar. Yaşam bulduğu alanlardan ise; evcil hayvanlara, kuşlara, sineklere ya da kabuklu deniz canlılarına geçer. Yıkanmamış besinler ile pastörize edilmemiş süt ve yeterince işlenmemiş peynir ile ya da kırmızı et, tavuk eti, deniz ürünleriyle insan vücuduna geçiş yapar. Bu durumunun önüne geçmek içinse, her türlü besin maddelerini gerekli hijyen kurallarına göre tüketmek gerekir.

• Hamilelikte oluşan listeria enfeksiyonu ise; tek belirti olarak ishal görsterse de bazen farklı belirtiler de gösterebilir.

• Bazı gebelerde ise hiçbir semptom gelişmeden, bebek rahim içinde enfeksiyona bağlı ölebilir.

Gebelikte Yaşanan Enfeksiyonun Önemi

Gebelikte listeria enfeksiyonu tespit edilmesi, bebeğin sağlığı için önem teşkil eder. Gebelik döneminde bazı durumlarda belirti vermediği için, tüketilen besinlere iki kat önem vermek gerekir. Çünkü bazen belirti göstermeden, bebeğin anne karnında ölümüne yol açabilir. Gebelerin bu enfeksiyona daha duyarlı olmasının nedeni ise; hücresel bağışıklık sistemlerinin bebek nedeniyle baskı altında olmasıdır. Anneye geçiş yapan enfeksiyon bebeğe ise; plasenta yoluyla, vajinadan direk temas ile ya da doğum sırasında vb. durumlar neticesinde geçer. Bebeğe bulaşması ise, doğum öncesinde ya da doğum sonrasında tehlikeli enfeksiyonlara yol açar. Bu gibi durumların önüne geçmek için, anne adayı gözlemlediği belirtilere önem vermesi gerekir. Bazen hiç belirti göstermeden ilerleyeceği içinde, özellikle kontrol olunabilir.

• Listeria tanısı için; kan, idrar, vajina veya diğer sıvı, dokulardan örnekler alınır ve listeria kültürü tanı testi yapılır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir