Gebelikte Meditasyon Yapmak

Gebelikte meditasyon her hamileyi rahatlatabilir. Gebelik anne için son derece stresli bir süreçtir. Bu stres de kan yolu ile bebeğe geçebilir. Bu durum erken doğum riskini tetikleyebileceği gibi eşitli doğum anomalilerine de yol açabilmektedir. Özellikle de doğum sonrasında bebekte meydana gelen davranışsal bozukluklar, dikkat eksikliği, konuşma ve yürümede gecikme, annenin hamilelikte yaşadı stresten kaynaklanmaktadır.

Meditasyon zihin dinlendirme olgularını bir arada bulunduran, faydalı bir tekniktir. Daha doğrusu geçmişte yaşanan olumsuzluklara ve gelecek kaygılarına takılı kalmadan anı yaşama olayıdır. Huzur ve dinginlik sağlayan bu olgu, gebelik döneminde anneyi rahatlatır ve rahat bir doğum yapmasını sağlar.

Anne Bebek İlişkisi

Bebek doğmadan da anne bebek ilişkisi meditasyon sayesinde sağlanabilir. Anne meditasyon sırasında transa geçmeyeceği için olan bitenin tümüyle farkındadır. Meditasyon teknikleri zihnin tamamen her şeyden arınarak bebeğe odaklanılmasını sağlar. Bu da annenin, dolayısıyla bebeğin stresini azaltır. Bebeğin hissettiği güven ortamını artırır.

Anne karnındaki bebeklerin annenin tüm ruhsal yapısından anlık olarak etkilendiği unutulmamalıdır. stres altında gebelik geçiren bir annenin bebeğinin ruhsal anlamda sağlıklı olması beklenemez. Bu nedenle annenin stres faktörü her şeyden uzaklaştırılması gerekir. Meditasyon yöntemi bu durum için en iyi tekniklerden biridir. Anne meditasyon için bir uzmandan destek alabileceği gibi, teknikleri internetten de öğrenebilir. Önemli olan sessiz ve huzurlu bir ortamın teminidir.

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Meditasyon yapmak için illa bir uzmanla çalışmaya gerek bulunmuyor. Ancak bu noktada meditasyon nasıl yapılır sorusu ortaya çıkıyor. Meditasyon için öncelik sessiz bir ortamdır. Bu ortamda anneden başka kimsenin bulunmaması gerekir. Kolay nefes alma teknikleri ile meditasyona başlanır.

Sabah ve akşam saatlerinde yarım saat kadar yapılan meditasyon uzmanlar tarafından yeterli kabul edilir. Ancak anne kendini iyi hissediyor ise bu süreyi uzatabilir. Ayrıca meditasyondan sonra ılık bir duş ve uykunun iyi geleceği de söylenmektedir. Anne adayı dilerse meditasyon sırasında hoşlandığı bir çiçek ya da aromatik bir kokuyu tütsüleyebilir. Ayrıca meditasyon öncesi tüketilecek taze meyveler de bu aşamada anne yardımcı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir