Gebelikte Migren Atakları

Hamileyseniz ve baş ağrılarınız varsa yalnız değilsiniz. Ne yazık ki hamilelik sırasında yeni ağrılar ve acılar çekebilirsiniz. Kadınların%25’inden fazlası yaşamları boyunca migren ağrısı yaşamaktadır ve hormon dalgalanmaları, özellikle östrojen seviyelerindeki değişiklikler, migren ataklarının sıklığı ve yoğunluğu üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Bu, özellikle hamileliğe eşlik eden hormonel değişiklikler için geçerlidir. Hamileyseniz veya yakında hamile kalmayı planlıyorsanız, hamilelik sırasında yaşayacağınız migren atakları için bir dizi tedavilerle ağrılarınızı yavaşlatabilirsiniz.

Normal durumlar baş ağrısı bir tehlikenin habercisi olabilir ama gebelikte migren atakları bu sürecin olağan bir parçasıdır.

Gebelikte Migren Türleri

Gebelikte migren türleri semptomlara göre farklılık gösterir. Hamilelik döneminde özellikle baş ağrılarının birçoğu birincil baş ağrıları olup bu baş ağrısı ağrısının kendince gerçekleştiğini ifade eder. Yani genel olarak başka bir bozukluğun ya da hamilelik süresince bir başka komplikasyonun belirtisi veya semptomu olarak görülmez. Birincil baş ağrıları şunları içerir:

 • Gerginlik yüzünden oluşan baş ağrıları
 • Migren kaynaklı ağrı atakları
 • Küme baş ağrıları

Hamilelik sırasında oluşan baş ağrılarının %26’ı strese ve gerginliğe bağlı oluşur. Zaten migren rahatsızlığı olan kadınlar hamilelik sırasında daha az migren atakları geçirir. Ayrıca migren, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde veya bebeğinizin doğumundan sonra ortaya çıkan komplikasyonlarla da bağlantılıdır.

İkincil baş ağrıları olarak tanımlanan durum ise hamilelikte yüksek tansiyon gibi bir komplikasyondan dolayı ortaya çıkar.

Gebelikte Migren Ağrılarından Uzak Durmanın Yolları

Gebelikte migren ağrılarından uzak durmanın yollarını ararken ilaçtan sakınmak hayati bir önem taşır. Uzman hekimler hamile kadınların ilaçlardan olabildiği kadar uzak durmalarını tavsiye ederler ama gene de kadınların üçte ikisi hamilelik sırasında ilaç kullanır. Bu kadınların yarısı ilk trimesterde ilaç kullanır ki bu daha tehlikelidir. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız, migren tedavisi için yapabileceğiniz ve değerlendirme de faydalı olacak birtakım önlemler mevcut.

 • Tetikleyicilerinizi tanımlamak önemlidir. Böylelikle onlardan uzak durarak migren ağrılarınızı azaltabilirsiniz. Migreninizi etkileyip etkilemediğini görmek için çikolata, kafein ve işlenmiş gıdalardan kaçınarak deneyin.
 • Uykunuzu düzenli bir hale getirin. Yeteri miktarda uyumaya özen gösterin ve fazla uyumaktan kaçının. Gerekirse rahat bir uyku için kulak tıkacı ve göz bandı kullanabilirsiniz.
 • Bol su tüketin. Acil servise migren ile gittiyseniz, yaptıkları ilk şeyin, dehidrasyonla mücadele etmek için intravenözsalin uygulamak olacaktır. Özellikle hamilelik sırasında kadın vücudu daha fazla suya ihtiyacı duyar. İçmeye devam edin ve pedialyte gibi elektrolit açısından zengin tamamlayıcı sıvıları dahil etmeyi düşünün.

Bir tedavi planınız ve bir de yedek planınız olsun. Hangi ilaçlar sizin için etkili ve ne zaman ve nasıl kullanıyorsunuz? Hangi farmasötik olmayan tedaviler size rahatlama sağlar? Ağrı planlarını ve ağrı kesici ilaçları tanımak ve bunlara ihtiyaç duymadan doktorunuza danışmakta fayda var.

Migrene karşı alabileceğiniz en iyi yöntem kişisel tedbirlerdir.

Gebelikte Auralı Migren

Gebelikte auralı migren, baş ağrısından kısa bir süre sonra oluşan bir dizi duygusal rahatsızlıktır.  Bu rahatsızlık sırasında göz çevresinde parlak noktalar ve kıvılcımlar görme, el ve ayakların büyüdüğü hissine kapılma, mide sıkışmasına benzer bir his ve bulantı şeklinde görülebilir. Bu sırada hasta net şekilde kendini ifade edemeyebilir ve bu durum bir saate kadar sürebilir. Aura migreni olanlarda ise her hamilelik durumunda ortaya çıkmaz. Uzmanlar henüz kesin sebebini bulamamış durumdalar ancak konu hakkında çeşitli araştırmalar mevcut. Günümüzde kesin olarak belirtilen bir tedavisi mevcut değil ancak kısmet nöral tedavi yöntemleri işe yarıyor.

Gebelikte Akut Migren

Gebelikte akut migren tedavisi, ilk belirtileri ortaya çıktıktan sonra migren atağını durdurmayı amaçlamaktadır.

Analjezikler olarak da adlandırılan ağrı kesiciler, migrenlerin yoğun ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu genel ağrı kesici ilaçlar, migren ağrılarına özgü ilaçlar değildir.

 • Asetaminofen çoğunlukla hamilelik sırasında düşük riskli olarak nitelendirilir.
 • Aspirin dahil olmak üzere steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar, gebe kalma süresine yakın alınırsa kanama ve düşük yapma riski taşıyabilir. Üçüncü trimesterde alınırsa, bebekte olası kalp komplikasyonları riski oluşturur. Doğum yakınına alınan aspirin , doğum sırasında annelerde aşırı kan kaybına yol açabilir.
 • Piyasada bulunan hiçbir ağrı kesici, hamile anneler için yeterince güvenlidir tanısında değildir. Bu yüzden bu ilaçlardan olabildiği kadar uzak durmak en iyisidir.
 • Narkotik ağrı kesicilerden genellikle kaçınılmalıdır. Hem annelerde hem de bebeklerde uzun süre kullanıldıklarında ikili bir bağımlılık riski yaratır.
 • Ergotaminler özellikle migren ağrısı için etkilidir. Fakat doktorlar tarafından bu ilaçları hamilelik sırasında almamalarını tavsiye ediyor. Özellikle ilk üç aylık dönemde alınırsa doğum kusurları riski taşırlar. Bu ilaçlar aynı zamanda doğum kasılmalarını ve erken doğuma da sebep olabilir.
 • Triptanlar özellikle migren ağrılarını gidermek için etkilidir. Triptanların özellikle doğum kusurlarına neden olduğunu söylemek mümkün değildir. Ancak bugüne kadar yapılan araştırmaların çoğu insanlara değil hayvanlara odaklanmıştır

Hamilelik sırasında migrenin spesifik semptomlarının hafifletilmesi için diğer ilaçlar reçete ile elde edilebilir. Örneğin, antiemetikler bir migrene eşlik edebilecek kusma ve bulantıyı hafifletmeye yardımcı olur. Ancak migren için tipik olarak kullanılan ilaçların çoğu hamilelikte yeterince etkili olmaz, bu nedenle fetüs için güvenilirliği veya riskleri belirlenmemiştir.

Gebelikte Koruyucu Migren

Gebelikte koruyucu migren ataklarınız bulunuyorsa, buna yönelik önleyici bir tedavi gelecekteki atakları durdurabilir ya da şiddetlerini azaltabilir.  Bu atakları Önlemek için kullanılan ilaçların çoğu başlangıçta yüksek tansiyon gibi diğer durumlar için kullanılmıştır.

Hamile kadınların tedavisinde deneyimli bir nöroloğa muayene olun. Size yardımcı olması için gereken en düşük dozda bir ilaç yazacak ve muhtemelen bir çeşit konuşma terapisi önerecektir. Migrenler için nispeten güvenli bazı ilaçlar bulunur.

Hamileyken, herhangi bir ilaç, bitkisel ürün veya doğal ilaç almadan önce daima doktorunuzla konuşun.

İlaç alamıyorsanız veya istemiyorsanız, dikkate değer bazı cihazlar vardır. 

Bebeğinizin ve sizin sağlığınız için yapacağınız en iyi şey, doğal yollarla ağrıyı dindirmeye çalışmak ve ilaçlı tedavi yöntemlerinden uzak durmak olur. Ağrı çekmenin zor olduğu bir gerçek ancak bu ağrılardan ötürü bebeğinizin sağlığını olumsuz etkileyecek bir şey yapmak, gelecekte telafisi olmayan sonuçlar doğurabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir