Gebelikte Tesoplazma

Gebelikte teksoplazma nedir sorusunun en kısa cevabı, hamileyken doğmamış çocuğunuzun sağlığı için yıkıcı tahribata sebep olabilecek bir enfeksiyondur. 

Toksoplazma çeşitli ortamlarda insanları enfekte eden her yerde bulunan protozan parazitlerindendir. Başta kedi olmak üzere bazı evcil hayvanlarda rastlanır. Genelde çocuklarda ve ergenlerde görülür ama ilk kez hamilelik sırasında alınırsa, anneden fetüse bulaşabilir. Bu da konjenitaltoksoplazma adı verilen duruma sebep olur. Konjenitaltoksoplazmozis sıklığı maternal enfeksiyonda gebelik yaşının artmasıyla artar.

Gebelikte Teksoplazmaya Sebep Olan Etkenler

Gebelikte toksoplazmaya sebep olan etkenler, dünyanın her yerinde görülebilen bu enfeksiyon en yaygın olarak, doku kistleri içeren çiğ veya az pişmiş etin yenilmesi, oksitlenmiş su veya yiyeceklerin tüketilmesi veya hamilelik sırasında enfeksiyon alan bir anneden transplasental bulaşma yoluyla meydana gelebilir.

Toksoplazma tanısını koymak için laboratuvar testleri genellikle gereklidir, çünkü enfeksiyonun klinik belirtileri çok değişkendir ve kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Teşhis metodolojisi, hastanın klinik görünümüne dayanarak dikkatli bir şekilde düşünülmesini gerektirir. Mevcut teşhis yöntemleri arasında serolojik analizler, moleküler tabanlı teknikler ve histopatoloji bulunur.

Gebelikte Toksoplazmanın Riskleri Nelerdir?

Teksoplazma genel olarak zararsız ve yaygın bir enfeksiyon çeşitidir. Ancak hamile iken veya gebe kalmadan birkaç ay önce ilk kez toksoplazma alırsanız, enfeksiyonun neden olabileceği riskler doğmamış çocuğunuz için önemli riskler içerir.  Gebelikte teksoplazmanın riskleri:

• Henüz hamileyken çocuğunuz karnınızda ölebilir.

• Son güne kadar sağlıklı sandığınız bebeğiniz doğum sırasında ölebilir.

• Çok nadirde olsa, çocukta doğumdan sonra kusurlar meydana gelebilir.

Gebelikte Teksoplazma Ne Kadar Yaygındır?

Gebelikte toksoplazma olma şansının çok düşük olduğu düşünülmekte ve hamilelik sırasında ilk kez enfekte olsanız bile, bu mutlaka bebeğinizin tehlikede olduğu anlamına gelmez.

Hamilelik sırasında ilk kez toksoplazma alırsanız, çocuğunuzun riski büyük ölçüde enfekte olduğunuz zamana bağlıdır:

Erken hamilelikte enfeksiyonun bebeğinize yayılma olasılığı daha düşüktür, ancak problemler büyük olursa daha ciddi sorunlara sebep olabilirler. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde enfeksiyonun bebeğinize yayılması daha olasıdır, ancak gelişen sorunların daha az şiddetli olması muhtemel olur.

Peki teksoplazmaya dahil endişeniz varsa ne yapmanız gerekli? Türkiye’de kadınlara rutin bir teksoplazma taraması yapılmaz, bu nedenle enfeksiyonu nasıl önleyeceğinizi bilmeniz önemlidir. Risk altında olduğunuzu düşünüyorsanız enfeksiyonu kontrol etmek için ebenizden veya doktorunuzdan bir kan testi talebi yapabilirsiniz. Eğer sonuç pozitif çıkarsa ve bir enfeksiyon tespit edilirse, bebeğinizin etkilenip etkilenmediğini ve etkilendiyse ne durumda olduğunu testler yaparak komplikasyon riskini azaltmak için tedaviye geçebilir.

Gebelikte Teksoplazma Riskini Azaltmanın Yolları

Aşağıda özetlenen tavsiyeler, gebelikte toksoplazma riskini azaltmanın ve enfeksiyonu geliştirme riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

• Bahçe işleriyle ve özellikle toprakla uğraşırken eldiven giyin. Ayrıca ellerinizi daha sonra sabun ve sıcak su ile iyice yıkayın.

• Çiğ veya az pişmiş et yemeyin. Özellikle kuzu, geyik eti, hazır soğutulmuş yemekler dahil.  Etleri pembemsi şekilde bırakmamalı ve iyice pişirmelisiniz. Kanlı kalmış etleri yemekten uzak durmalısınız.

• Jambon ve salam gibi tütsülenmiş etlerden uzak durun.

• Tamamen pişmeden etin tadına bakmayın. Çiğ ete doğrudan temas edersiniz ellerinizi ve tüm mutfak gereçlerini sıcak suyla yıkayın (bulaşık makinası en uygun yoldur).

• Hazır salatalar dahil sebzeleri ve meyveleri güzelce yıkayın.

• Pastörize edilmemiş keçi sütü içmekten veya ondan yapılan ürünleri yemekten kaçının.

• Sokak kedilerine çok fazla yaklaşmayın ve hamileliğiniz sürece temas etmekten kaçının.

• Özellikleri kedileri yiyecek hazırladığınız alanlara yaklaştırmayın.

• Evcil hayvanlarınızın yiyecek kaplarına temas ettikten sonra ellerinizi muhakkak yıkayın.

• Kedi kumunu değiştirmekten muhakkak kaçının. Eğer illa siz yapacaksınız bir eldiven giyin ve ellerinizi gene de yıkayın. Kedi kumunu günlük değiştirmelisiniz.

• Eğer kediniz varsa çiğ et yerine kurutulmuş veya konserve kedi mamasıyla besleyin.

Hamile kadınların ve bağışıklık sistemi zayıflamış olanların, enfekte olmaktan kaçınmak için bu tavsiyeye uymaları önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir