Gebelikte Üçüncü Trimester Dönem İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Gebelikte üçüncü trimester dönemi ile ilgili bilinmesi gerekenler, gebeliğin son üç ayı içerisinde yapılması gerekenlere işaret eden bir dönemdir. Üçüncü trimester, yani hamileliğin üçüncü ve son üç ayını kapsayan bir dönem olarak söylenebilir. Hamileliğin son üç ayı içerisinde bebek, anne karnında gelişimini sürdürür ve son yedi hafta içinde iki kat bir büyüklüğe kavuşur. 32.hafta sonunda bebek ortalama 1800 gram ağırlıkta, 28 santimetre uzunlukta olsa bile, 3-3,5 kilo dolaylarında dünyaya gelebilir. Bebek, deri altında yağ tabakaları geliştikçe, aslında doğumda görmeyi umduğunuz bebeğe dönüşür. 34.haftaya gelindiğinde ise büyüme anlamında o kadar iyi bir sonuç çıkarmıştır ki; hamileliğin kalan zamanında karın içinde de hareket edebileceği pek bir alan kalmamıştır.

Bebek,üçüncü trimester dönemi içerisinde anne karnında sizinle tanışacağı vakte kendini her açıdan hazırlar. Göz kapakları artık ayrıdır, birleşik şekilde değildir. Ayrıca düzenli şekilde göz kapaklarını açıp kapayabilmektedir. Bununla beraber hem görme hem duyma yetileri de gelişir. Bu yüzden de bu dönem içerisinde dış dünyadan gelen ses ve ışık gibi uyaranlara da tepkiler vermeye başlar. Hatta bu dönemde harika bir şekilde sesinizi de tanıyabilir. Yine bu dönemde bir uyku düzeni benimser; siz de bu sayede uyanık mı, uyuyor mu, hareketli anında mı, bunları ayırt etmeye başlarsınız. Onun dışında hıçkırık tutması gibi bazı ritmik hareketlerini fark etmeye başlarsınız. Trimester denilen son üç ay içinde bebek, anne karnı içinde parmağını emmeye veya ağzıyla emme hareketleri yapabilmeye de başlar. Bu sayede doğduğu zaman emme hareketini aslında çoktan öğrenmiş olabilmektedir. Hamileliğin 9.ayı içinde ise doğuma hazırlanmak için bebek, baş aşağı bir şekle geçebilir ve bu aşamada pelviste daha da derinlere inebilir.

Son Üç Ayda Sizi Bekleyen Neler Var?

Son üç ayda sizi bekleyen neler var? Üçüncü üç ay da denilen trimester dönem, 28 ila 40.haftalar arası olarak sayılır. Ancak yine de hamilelik süreci kadından kadına göre değişiklikler gösterebilir. Aslında pek az kadın, tam doğum zamanında doğum yapar. Bu nedenle her an doğum olabileceği fikrine hazırlıklı olmak gerekir. Ancak genelleyecek olursak kadınlar, doğumu 38. ila 42. Haftalar arasında yapmaktadır.

Hamileliğin son ayının getirdiği artıları ve eksileri, genellikle kendiniz tecrübe ederek öğrenirsiniz. Bu dönemde yaşanabilecek olumsuzluklar, genellikle bebeğin büyümesi ve ağırlaşmasına bağlı olarak hissedilen bazı fiziksel rahatsızlıklar şeklinde olacaktır. Bu son üç ay süresince en çok rastlanan hamilelik semptomlarından iki tanesi nefes darlığı ve sindirim problemleri şeklinde belirtilebilir. Bu rahatsızlıklar, doğumun hemen sonrasında geçecektir. Ancak bu dönemde kendinizi daha da rahat hissedebilmek adına söz konusu olabilecek şikâyetlerle ilgili bazı tedbirler alabilirsiniz. Bu şikâyetleri önce maddeler halinde sıralayalım ve sonrasında ayrı başlıklar altında nasıl tedbirler alınarak geçirilebileceğini inceleyelim. Bu şikâyetler şunlar olabilir:

 • Nefes Darlığı,
 • Mide Yanması ve Hazımsızlık,
 • Bacaklarda Kramp ve Vücuttaki Diğer Ağrılar,
 • Duygusal Tükenme.

Son Üç Ayda Nefes Darlığı

Son üç ayda nefes darlığı şikâyetleri ile karşılaşılabilir. Rahim genişlediği ve karın bölgesi yukarı çıktığı için ayrıca diyaframa da baskı uyguladığı için nefes almada zorluklar yaşanmaya başlar. Nefes nefese kalmadan bir merdiven çıkamaz hale gelinebilir. Yapılabilecek en doğru şey ise ağırdan almak ve bununla beraber heyecana kapılmamak olacaktır. Bazı kadınlar ise yatarken bile nefes almada zorluklar yaşar. Eğer bu tip bir durum oluşursa, o halde yastıklar yardımı ile yarı oturur pozisyonda uyunması önerilebilir.

Son üç ay içerisinde yaşanan bu nefes darlığı sorunlarının hemen hemen hepsi çok normaldir. Ancak endişe verici bir boyutta olursa, o zaman doktorla görüşmek gerekebilir. Bununla beraber bebek pelvisin derinlerine indiği zaman, karın alt kısmında ve beraberinde pelvis bölgesinde bir baskı artacak olsa bile nefes alma da aynı anda kolaylaşacaktır.

Son Üç Ayda Mide Yanması ile Hazımsızlık Hissi

Son üç ayda mide yanması ve hazımsızlık hissi de beklenen rahatsızlıklar içerisindedir. Mideye bağlı gelişen bu iki rahatsızlık, genel olarak hamileliğin üçüncü trimester döneminde yani son üç ayında ortaya çıkar. Bunun nedeni ise karın içinde bir bebek taşınırken aynı zamanda tüm sindirim sisteminin de yavaşlıyor olmasıdır. Ayrıca bunun bir neticesi olarak hem mide kasları hem de yemek borusu gevşer. Bu durum ise normal şartlarda mide içinde kalan sindirim asitlerinin, yemek borusu üzerinden ağzınıza geri kaçmasına neden olur. Asit ise boğazda yanma hislerini ortaya çıkarır. Ağzınıza gelen mide asitleri kötü bir his uyandırır ve buna hazımsızlık denilir.

Son üç ayda mide yanmaları ve hazımsızlık durumlarını önleyebilmek adına sık sık şekilde ama az yemek yemeye, ayrıca öğünler arasında da atıştırmalıklardan ve bazı yağlı gıdalardan uzak kalınmasına dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca yemek yendikten sonrasında uzanmamalı ve uyumadan hemen önceki vakitlerde de yemek yenmemelidir. Ağızdaki acımsı tattan kurtulabilmek adına sakız çiğnenebilir. Bir diğer seçenek olarak doktorunuza danışıp bir mide ilacı alabilirsiniz.

Son Üç Ayda Bacaklarda Kramp ve Vücuttaki Diğer Ağrılar

Son üç ayda bacaklarda kramp ve vücuttaki diğer ağrılar, çok yorucu bir hale gelebilir. Hamileliğin son üç ayı içerisinde bacaklarda kramplar, ayakta dururken dengesizlikler, sırt ağrıları, bilek ağrıları, halsizlik ve bitkinlik şikâyetleri, ayrıca kaşıntı gibi bir sürü semptomla karşılaşılabilir. Pek çok hamile kadının karın bölgesinde, kalçalarında ve göğüs bölgelerinde, genelde zaman içinde yok olabilecek bazı çatlaklar da oluşur.

Ayrıca pek çok anne adayının ayaklarında, bileklerinde, vücuttaki fazla sıvının sebep olduğu ödem şeklinde şişmeler meydana gelebilir. Şişlikler için bacakların yukarı kaldırılıp uzatılması, bu şişkinliklerin hafiflemesine oldukça yardımcı olabilir.

Son Üç Ayda Duygusal Tükenme

Son üç ayda duygusal tükenme, oldukça sık rastlanan ve normal kabul edilen hallerden biridir. Duygusal açıdan, anne adaylarının hamilelikle alakalı sabırları tükenmeye başlayabilir. Yine bu süreçte bebeğinizi artık bir an önce kucağınıza almayı isteyebilir ve bu yüklerin bitmesini umabilirsiniz.

Bu anlamda iyi haber, bebeğin 37.haftadan itibaren zamanını aslında doldurmuş olduğu ve doğuma da hazır hale gelmiş olduğu haberidir. Zamanı geldiği anda vaktinde fark edebilmek ve vaktinde hastaneye ulaşabilmek adına doğum belirtileri hakkında bilgi sahibi olmanız önerilir. Çünkü artık zannettiğinizden de kısa bir süre içerisinde bebeğinizi kucağınıza alacaksınız, demektir.

Son Üç Ay Kala Hazırlıklar

Son üç ay kala hazırlıklar yapmanız ve doğuma hazır bir hale gelmeniz önemlidir. Son üç ay içerisinde heyecanınızı bir avantaja çevirebilir ve enerjinizi de doğumdan önceki işlerin halledilmesi açısından kullanabilirsiniz. Bir kontrol listesi, hamileliğin son ayları içerisinde gün sayarken yapılabilecek hazırlıklar açısından oldukça yardımcı olacaktır. Buna göre son üç ay kala yapılması gerekenler listemizde şunlar yer alıyor:

 • Eşinizle beraber bir doğum kursuna gidebilirsiniz. Bu kurs sayesinde rahat edebilmenin yollarını ve esneme egzersizlerinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz. Bu kurslarda genel olarak görsel canlandırma ve beraberinde müzik kullanılarak doğum esnasında sakin olmanıza yardımcı olabilecek bazı rahatlama teknikleri ve araçları tavsiye edilir. Ayrıca anne adayına, baba adayının da aslında ne kadar önemli bir rol üstlenerek nasıl yardımcı olabileceğini ve bu inanılmaz olaya katılım gösterebileceği de öğretilen bilgiler arasındadır.
 • Doğum sancısıyla, bebek bakımıyla ve doğum süreciyle ilgili mümkün olduğu kadar çok kitap ve bilgi okuyabilirsiniz. Bu sayede endişeleriniz azalır ve bebeğinizi kucağınıza almaya hazır hissedebilirsiniz.
 • Bir aracınız varsa doğacak bebeğiniz için bir tane araba koltuğu alıp kurabilirsiniz. Bu sayede bebeğinizi kucağınıza aldığınızda onu hastaneden evinize rahatlıkla ve emniyetle götürebilirsiniz.
 • BabyShower partisi yapmayı düşünüyorsanız bu parti öncesinde size lazım olacak bebek hediyeleri için bir liste oluşturup, eksiklerinizi tamamlayınız.
 • Bebeğinizin doğumu için doğru bir doktorla yol alabilmek için etrafınızdan tavsiye alınız ve ona göre doktorunuzu belirleyiniz.
 • Son üç ay kala hamilelik hazırlıkları arasında yiyecek ve erzak stoklamanız gerektiğini de belirtmiş olalım. Bu sayede doğumdan hemen önce ve hemen sonra birkaç hafta kadar büyük bir alışverişle uğraşmak zorunda da kalmazsınız.
 • Bir hastaneye veya bir doğum merkezine doğum gelmeden öncesinde kayıt yaptırınız.
 • Doğuma ilişkin bazı planlarınız, tercih ve seçenekleriniz varsa bunları doktorunuzla konuşunuz.
 • Bebek geldiği zaman hazır olabilmek adına bebek bakımıyla alakalı ihtiyaçlarınızı önceden hazır ediniz.
 • Bebeğiniz için güzel ve anlamlı bir isim bulunuz veya seçenekleri en azından birkaç isme kadar düşürünüz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir