Gerçek ve Yalancı Doğum Sancıları

Gerçek ve yalancı doğum sancıları: Gebeliğin son aylarında yaklaşmış olan doğum nedeni ile anne adayının rahminde kasılmalar olur. Ancak hissedilen bu sancılar rahmi aslında yaşanacak olan sancılara hazırlar. Bu tip oluşan kasılmalara yalancı doğum sancısı veya braxtonhicks kontraksiyonları denir. Yalancı sancılar hamileliğin son 3 ayına girilmesi ile başlar. Ancak nadirde olsa anne adaylarının bazılarında 4. ay itibariyle de bu tip kasılmalar görülebilir.

Gerçek ve Yalancı Doğum Sancıları Hakkında Bilgi

Gerçek ve yalancı doğum sancıları hakkında bilgi almak isteyenlerin ilk bilmesi gereken ikisinin farklının nasıl anlaşılacağıdır. Yalancı doğum sancıları genellikle düzeni değildir ve belirsiz aralıklar ile olur. Aniden başlar ve bu nedenle de sancılar önceden tahmin edilemez.  Gerçek doğum sancısı ise yalancı doğum sancısının aksine, düzenli bir şekilde yaşanır bu nedenle de öncesinde sancıların hissedileceği tahmin edilebiliyor.

Yalancı doğum sancıları şiddete sahip değildir ve stabil olur. Ancak gerçek doğum sancısı ise şiddetin dozu her defasında artar. Yalancı doğum sancıları gebe hareketler edip sabit kalmazsa geçer.  Lakin gerçek doğum sancısında pozisyonu ne kadar değiştirirseniz değiştirin ve ya ne kadar hareket ederseniz edin bu durum geçmez.

 Yalancı doğum sancıları başlarsa gebeler  yatarak dinlenmelidir. Fakat yatış pozisyonunda iken yalancı doğum sancısı olursa ayağa kalkılmalı ve hareket edilmeli.  Yalancı doğum sancısında bol sıvı tüketmek faydalıdır. Bütün bu işlemler uygulandığında hala yalancı doğum sancısı geçmez ise doktorunuza haber verilmeli.

Yalancı Doğum Sancısının Oluşturan Etkenler

Yalancı doğum sancılarını oluşturan etkenler kesin olarak belli değildir. Ama bu konuda yapılmış olan araştırmalar üzerine yaşanan kasılmalar rahim kendi sertliğini oluşturmak ve plasentaya kan akımını kolaylıkla gerçekleştirmek için yaşandığını gösterir.

Yalancı doğum sancılarında oluşan kasılmalar aslında rahmi gerçek kasılmalara hazırlıyor.  Bu nedenle de kasılmalar araştırma kasılmaları diye biliniyor.  Yalancı doğum kasılmaları; gebelikte son 3 aya girildiğinde başlıyor. Bu kasılmalar ise;

• Bebeğin anne karnında hareketli olması

• Karın bölgesine alınan darbe

• Seksüel ilişkide

• Susuz kalınması gibi etkenlerle başlar.

Yalancı Doğum Sancıları İle Gerçek Doğum Sancısı Arasındaki Farklar

Yalancı doğum sancıları ile gerçek doğum sancısı arasındaki fark, yalancı doğum sancısı hamilelikte 24. haftadan sonra başlar. Yalancı doğum sancılarından kaynaklı rahim de genişleme incelme olmaz. Gerçek doğum sancısı düzenli olur. Ama yalancı doğum sancısı düzenli olmaz. Yalancı doğum sancısında şiddet artmaz. Ama gerek doğum sancısı şiddetini giderek arttırır.

Yalancı doğum sancısını geçiren birçok yöntem bulunur. Ama gerçek doğum sancısını geçiren hiçbir yöntem yok. Gerçek doğum sancısı yarım dakika ile bir dakika sürer. Ama yalancı doğum sancısı 15 saniye kadar kısa sürer.

Hamileler Gerçek Doğum Sancı Gerçekleştiğinde Neler Yapmalı?

Hamiller gerçek doğum sancı gerçekleştiğinde neler yapmalı sorusuna cevap olarak yalancı doğum sancılarında olduğu gibi gerçek doğum sancında anne adayı sakin olmalı. Gerçek doğum sancısı yaşandığında anne adayı ufak hareketler yapmalı. Ilık su ile bir duş almak iyi gelecektir. Hazırlanmış olan doğum valizi unutulmamalı. Doğum ağrısı başladığından itibaren hiçbir şey yenilip içilmemeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir