Günümüzün Korkutan Salgını Corona ve Bu Salgının Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Günümüzün korkutan salgını Corona ve bu salgının çocuklar üzerindeki etkisi nedir? Bunlara ilişkin bilgilendirmelerde bulunabilmek adına bu yazımızı hazırladık. Öncelikle günümüz koşullarını önce sağlık sonra da yaşam standartları bakımından oldukça olumsuz etkileyen, Covid 19 virüsü olarak bilinen virüsten söz etmek istedik. Covid 19 virüsü Çin üzerinden dünya üzerine yayılan bir virüs olma özelliği taşır. Peki, Çin’de ortaya çıktığı söylenen ve Çin üzerinden dünyaya yayılan bu virüs Çin’de nasıl ortaya çıktı. Yapılan araştırmalar bu virüsün bir hayvan pazarı içinde ortaya çıktığı ve bir insandan diğerine geçerek tüm dünyaya yayıldığı bilinir. Oldukça hızlı yayılma özelliğine sahip olan bu virüs bir süreç sonunda tüm dünyayı etkisi altına aldı. Peki, dünyayı kısa sürede etkisi altına alan ve çok sayıda insanın ölümüne neden olmuş olan virüs nasıl bu kadar kısa sürede dünyanın hemen hemen her noktasına yayılabilmiştir? Covid 19 virüsü solunum yoluyla yayılan bir virüs özelliği taşır, daha açık bir ifadeyle anlatmak gerekirse yakın temasta bulunan bireyler nefesleri üzerinden bu virüsü kapabilirler. Bu kadar kolay geçebilen bir virüs çeşidi olmasından ötürü de oldukça kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alabilmiştir. Bugün yapılan çalışmalarda da insanlar birbirlerinden uzaklaştırılmakta ve virüs yok edilmeye çalışılıyor.

Günümüzün Salgını Covid 19

Günümüzün salgını Covid 19 insanlığın sonunu getirebilecek nitelikte bir virüs olarak dünyayı sarmış durumdadır. Dünyanın korkulu rüyası olarak bilinen bu virüs insanların, özellikle de belirli bir yaşın üzerinde olan ve kronik rahatsızlığa sahip bireylerin korkulu rüyası haline gelmiştir. Süreci hale devam eden ve küresel niteliğinden ötürü pandemi adıyla anılan bu virüsten kurtulmanın çaresi de aranmaktadır. Ortaya çıkış yeri Çin olan, Çin’in Vuhan adlı kentinde yer alan bir hayvan pazarından tüm dünyaya yayılan bu virüs için ülkeler seferber halinde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Bu süreçte bir taraftan virüsü yok edebilecek ilaç arama çalışmaları yapılırken diğer taraftan da insanlar arasında mesafeler oluşturularak salgının ilerlemesinin önüne geçilmeye çalışılıyor. Bugün tüm dünyanın temel gündemini ve çalışmalarını da yine bu virüs oluşturuyor. Peki, şu an hangi durumdayız? Ülke olarak iyiye giden bir süreçte olduğumuz aşikardır.

Covid 19 Virüsünden Nasıl Korunabiliriz?

Covid 19 virüsünden nasıl korunabiliriz? Dünya üzerindeki her bireyi olumsuz yönde etkilemiş olan bu virüsün bireyler tarafından nasıl önlenebileceğinden ve bireylerin şahsi olacak alabileceği önlemlerden söz etmek isteriz. Siz de bu uyarılara dikkat ederek salgından etkilenmeden bu süreci atlatabilir hem kendinize hem de dünyaya büyük bir destek sunabilirsiniz. Peki, dünyanın korkulu rüyası Covid 19 virüsünden nasıl korunabiliriz? Bu virüsten etkilenmemek için neler yapılabilir?

  • Mümkün olduğunca evde kalın
  • Dışarı çıkmak zorunda kalırsanız mutlaka maskenizi ve eldivenlerinizi takın
  • Maske ve eldiveniniz olsa da yakın temasta bulunmayın
  • Tokalaşmak, sarılmak gibi eylemleri asla gerçekleştirmeyin
  • Ellerinizi özellikte dışarıdan geldiyseniz yıkayın
  • Maskenizi talimatlarına göre çıkarın
  • Eldiven ve maskelerinizi tek kullanımlık şekilde takın
  • Beslenmenize dikkat edin, bağışıklık sisteminizi güçlendirici besinler tüketin

Tüm bunları yerine getirmeniz dahilinde sağlıklı bireylerden olabilmeniz mümkündür. Covid 19 adlı pandemi salgınından korunmak ancak bu şekilde mümkün hale gelebilir. Bu sürecin atlatılması biraz da bireylerin bu kurallara uyması ile mümkün olabilecektir. Özellikle 65 yaşın üzerindeyseniz ve kronik bir hastalığınız varsa mümkün olduğunca evde kalmalı, hatta yasaklara uyarak evden çıkmamalısınız. Bunlara uyum sağlanması ile gerek ülkemizde gerekse de dünyada bu salgını yok etmek mümkün olabilecektir. Özellikle son Covid 19 tablosu bu kurallara dikkat edilmesi halinde sürecin iyiye gidebileceğini somut olarak bize gösterebilmiştir.

Covid 19 Virüsünün Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Covid 19 virüsünün çocuklar üzerindeki etkileri üzerinde de durmak istedik. Nitekim pandemi salgını olarak da adından söz ettirmekte olan bu virüs hepimizi etkiler niteliktir. Ancak büyükleri büyük ölçüde etkilemiş olan bu virüs çocukları daha da büyük ölçüde etkileyebiliyor. Özellikle okulların kapanması, çocukların tam anlamlarıyla eve kapanmak zorunda kalmaları onları hem fiziksel hem de ruhsal açıdan olumsuz bir sürece götürebiliyor. Sosyal yaşama alışık, okulu hayatının parçası haline taşımış olan çocuklar deyim yerindeyse eve sığamıyor. Peki, bu sürecin içerisinde yer alan çocukları süreçten nasıl koruyabiliriz? Psikolojik açıdan kendilerini iyi hissetmelerini nasıl sağlayabiliriz? Biraz da bunlar üzerinde durmak isteriz. En başta belirtmeliyiz ki virüs korunma yöntemleri sadece büyükler için değil, çocuklar için de geçerlidir. Anne ve babalar dışarı çıkarken özenli davranarak virüsten kendilerini korurlarsa ve çocuklarının dışarı çıkmalarını engellerlerse salgından çocuklarını elbette koruyabilirler. Ancak psikolojik desteği de ihmal etmemeleri ve bu açıdan çocuklara ayrı destek sunmaları gerekir. Nitekim çocuklarımız evde uzun süre kapalı kalmaya alışık değillerdir. Peki evde zaman geçirmek zorunda kalan çocuklarımıza neler yaptırabilir, psikolojik açıdan onların iyi olmasını nasıl sağlayabiliriz? Bunun en sağlıklı yolu kuşkusuz birlikte yapılan etkinliklerdir. Evde anne, baba ve çocuklar oyunlar oynayabilir, resimler ve el işi etkinlikleri yapabilirler. Bunların yanı sıra onlara küçük görevler verebilirler. Yine birlikte televizyon ve film izlemek gibi etkinliklerde de bulunabilirler.

Tüm bu masraf gerektirmeyen ve evde uygulanması mümkün etkinliklerle çocuklarınızın sıkılmalarını ve kendilerini kötü hissetmelerini engellemeniz mümkündür. Bu sayede yalnızca çocuğunuzu mutlu etmeyecek, aile bağını da güçlü tutabilecek ve kendinizi de iyi hissedebileceksiniz. Her yaş grubu ve her aile bireyini olumsuz yönde etkilemiş olan evde kapalı kalma ve virüs sürecinin çocuklarda daha büyük etki yarattığını bilmenizi isteriz. Bu sebeple çocuklara daha fazla hassas davranmalı ve onlara karşı sabırlı ve anlayışlı olmalısınız.

Covid 19 Virüsünü Çocuklara Anlatmak

Covid 19 virüsünü çocuklara anlatmak, onları bu süreçte olumsuz etkilememek açısından da önemlidir. Nitekim bu süreç bir salgın özelliği taşır ve tüm dünyayı, tüm insanlığı etkiler niteliktedir. Böylesine büyük bir etkiyi çocuklara anlatmak hususunda da oldukça dikkatli olmak gerekir. Bu virüs okul çağındaki çocukların okulları ve öğretmenleri aracılığı ile öğrenebildiği bir gerçektir. Ancak daha küçük yaşlardaki çocuklara anlatmak, onu koruyamaya çalışmak oldukça zor olabilecek bir eylemdir. Bu süreci çocuklara anlatırken yaş düzeylerini dikkate almak ve süreci yaşına uygun kelimelerle anlatmaya çalışmak gerekir. Bu anlatmayı gerçekleştiren anne ve baba bu durumun ciddi bir tehlike olduğunu ifade etmemek, onları korkutmamak gerekir. Sürecin tehlikesini onlara çok hissettirmeden onları korumak en doğru davranış biçimi olacaktır. Evet, tüm dünya olarak her birimiz zorlu bir sürecin içerisindeyiz. Alışık olmadığımız bir süreci yaşıyoruz ancak şunu ifade etmek isteriz ki bu süreci sabırlı dayanarak, kurallara uyarak atlatabilmemiz mümkündür. Sağlık alanında görevlerini icra eden her kademeden sağlıkçıların da belirttiği gibi Covid 19 virüsünden korunmak en önemli adımdır. Bir süre anne ve babalar olarak en iyi şekilde süreci atlatmaya çalışmak, çocukları hem fiziksel hem de ruhsal açıdan korumaya çalışmak en doğru karar ve eylem olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir