Hamile Annelerde Pika Sendromu

Çok merak edilen, daha önce duyulan fakat bilinmeyen bir olay, gebelikte Pika Sendromu… Anne olan her kadın , hamilelik boyunca muhakkak en az bir kere de olsa aşerme isteğiyle dolup taşmıştır. Anne adayı, mevsiminde olmayan yiyecekleri tüketmek isteyebilir ya da daha önce hiç yemediği ya da sevmediği besinleri tüketmek arzusu yaşayabilir. Bu aşerme denilen olaydır. Nedeni ise kadınların bu süreçte inanılmaz bir şekilde hormonal değişimler yaşaması. Tüm bu yazılanlar kulağa mantıklı geliyor. Şimdi de okuduğunuzda sizi şoke edecek veya aradığınız sorunun cevabını bulmanıza sebebiyet verecek bir açıklama yapacağız.

Pika Sendromu Herkeste Olur Mu?

Canınızın farklı farklı yiyecekler çekmesi gebelik süresince gayet olağan bir durumdur. Fakat eğer pika sendromuna kapıldıysanız yiyecek olmayan maddeleri de yemek isteyebilirsiniz. Canınız değişik değişik şeyler çekebilir. İşte bu duruma pika sendromu denir. Nedir bu canınızın çektiği ilginç şeyler? Mesela kil, çamur, toprak.

Evet, yanlış okumadınız. Bazı hamile annelerin canı bunları çekiyor! Kişilerde gıda olmayan maddelere karşı oluşan yeme isteğine Pika sendromu denilmektedir. Bunların yenilmeyeceğinin farkında olmasına karşın kendisine engel olamıyor. Pika sendromu herkeste olur mu gibi bir korku içerisindeyseniz; istatistiksel verilere göre bu durum, her 10 kadından 3’ünde görülüyor.

Bu Tuhaf Sendromun Nedeni

Bu tuhaf sendromun nedeni tam olarak bilinmiyor ama tabi ki doktorların bazı tahminleri var. Beden bu maddelerden yoksun olduğu için yerini doldurabilecek gıda dışı maddeler tüketmek isteğine kapılıyor. Ayrıca geçmişte yaşadığınız herhangi bir travmatik olay da bu sendromun tetiklenmesine neden olabiliyor. Pika Sendromu genelde hamileliğin 3. ayından sonra ortaya çıkıyor. Eğer siz de böyle bir sendrom yaşadığınızı hissediyorsanız acilen bir uzmana başvurmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir