Hamile Kalmak İçin En Uygun Zaman

Anne olmak isteyen kadınlar hamile kalmak için en uygun zaman nedir diye soruyor. Genellikle korunmasız cinsel ilişkiye aşlandıktan 6 ay içerisinde hamilelik gerçekleşir. Ancak bu zaman kıstası her çift için geçerli değildir. Bazı çiftler aktif cinsel yaşantının 3. Yılında, bazıları ise 4. Yılında hamile kalacaktır. Ancak 4. Yılda kalınan gebelikler zaman zaman tedavi de gerektirebilir.

Günümüzde pek çok çift bebek sahibi olamadıklarını düşündükleri için doktora başvuruyor. Fakat bu durumda doktora başvurulabilmesi için en az 1 yıl düzenli cinsel ilişkinin ardından gebeliğin yaşanmamış olması gerekmektedir. Hatta bazı uzmanlar bu sürenin çok daha uzun sürebileceğini de düşünüyor. İşte gebe kalmak için en uygun zaman ve tarihler.

Adet Döngüsü

Hamile kalmak için ilk şart adet döngüsü hesaplamasıdır. Çünkü uygun yumurtlama dönemini yakalayabilmek için adet döngüsünü bilmek gerekir. Bu döngüyü hesaplamak aslında çok basittir. Daha kolay bir tabir ile yumurtlama kalitesi adet döngüsünden hemen sonra artar. Dolayısıyla çitlerin adet biter bitmez iki günde bir olacak şekilde cinsel birliktelik yaşaması gerekir.

Bazı çiftler sık aralıklar ile cinsel birliktelik yaşadığında daha kolay hamile kalınabileceğini düşünür. Lakin bu durum yanılgıdan ibarettir. Çünkü sık cinsel birliktelik sperm kalitesini düşürür. Bu da gebe kalma riskini azaltır. Sağlıklı bir kadın için ise adet döngüsü 28 gündür. Yani her sağlıklı kadın yaklaşık 28 günde bir adet olmaktadır.

Yumurtlama Ne Zaman Gerçekleşir?

Tabi bu noktada yumurtlama ne zaman gerçekleşir sorusu ortaya çıkıyor. Burada adet döngüsünün süreci önemlidir. Örnek vermek gerekirse adet döngüsü bazılarında 25, bazı kadınlarda ise 35 gün de olabilir. Ancak sağlıklı bir kadını ele alacak olursak, 28 günde bir adet döngüsü yaşanır. Bu da döngünün 14. Gününde yumurtlama gerçekleşiyor denilebilir.

Eğer kadın hamile kalmak isterse adet döngüsünü iyi takip etmeli ve vücudunu iyi tanımalıdır. Adet döngüsüne girilmesi özellikle akabinde kanamanın olacağı anlamına gelmez. Sivilce, sinirlilik hali, depresyon, ağrı gibi belirtiler de döngünün başladığının işaretidir. Dolayısıyla adet biter bitmez düzenli bir cinsel birliktelik takvimi oluşturulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir