Hamile Olduğunu Anlamanın Yolları

Hamilelik hemen her kadın için en çok istenen durumlardan bir tanesidir. Bazı kadınlar bu dönemi tam olarak fark edemese de aslında hamileliğin kendine özel belirtileri vardır. BU belirtileri doğru bir şekilde anlamak içinse kendinizi dinlemeniz son derece önemlidir. Hamileliğin ilk zamanlarında bu belirtiler çok hissedilmeyebilir. Hamile olduğunu anlamanın yolları her kadın için değişkenlik gösterir. Unutmayın her beden kendine özeldir ve bu nedenle her kadın kendine has belirtiler yaşar. Fakat bazı ortak belirtiler de bulunur ve hamilelik sürecinin zarar görmemesi için bu belirtileri gözlemlemek son derece önemlidir.

Hamileliğin ilk belirtileri annenin test yapmasına neden olur. Test sonucunda da yüksek oranda bebeğin var olup olmadığı anlaşılır. Bu nedenle özellikle son zamanlarda kendinizi daha farklı hissediyorsanız bir gebelik testi yapmanız gerekir. Özellikle anne olmak isteyen kadınlar, bu belirtileri yaşayabilir ve bazen olumsuz sonuçla karşılaşabilir. Çoğunlukla psikolojik olan bu belirtiler, her anne adayı tarafından da yaşanmamaktadır. Ortak belirtiler ise annelerin farkındalığını arttırır.

En Çok Görülen Belirtiler

Hemen her anne adayının yaşadığı hamilelik belirtilerinden bir tanesi mide bulantısıdır.  Normal zamanlardaki bulantıdan farklı olarak hamilelik bulantısı çok daha yoğun olur ve annenin dengesini bozar.  Bazı kişilerde başlarda yoğunlaşan mide bulantıları orta dönemlerde geride kalır. Büyük çoğunluğu bu şekilde olur. Fakat bazı anne adayları başlarda bulantı yaşamasa da sonraki dönemlerde yoğun bulantılar yaşayabilir.

Çoğu anne adayının yaşadığı ve en çok bilinen belirtilerden bir tanesi de regl gecikmesidir. Eğer düzenli bir regl dönemi yaşamıyorsanız bu sizin için gerçek bir alarm olmayabilir. Regl dönemi gecikmesinden 10 gün sonra test yapılması sonucun doğru olma ihtimalini de arttıracaktır. Bu nedenle erken dönemde test yapmaktansa biraz beklemek faydalı olacaktır.

Çoğu anne adayında görülen bir diğer belirti de yorgunluk ve halsizliktir. Bu belirtiler hemen herkeste görülebileceği için başka belirtiler ile beraber değerlendirilmesi gerekir. Bu yorgunluk ve halsizlik hissi neredeyse anneyi yerinden kalkmamaya zorlar. Bazı kadınlarda bu belirti gerçekten yoğun şekilde hissedilir ve hamileliğin ilk zamanları bir hastalık süreci gibi yaşanır.

Anne Adaylarının Hamileliği Anlamak İçin Yakalayacağı İpuçları

Anne adayları için önemli olan belirtilerden bir tanesi de göğüslerde meydana gelen şişlik ve hassaslıktır. Bu durum kendi vücudunu iyi tanıyan kadınlar için en önemli belirtiler arasında yer alır. Anne adaylarının hamileliği anlamak için yakalayacağı ipuçları arasında bulunan göğüs hassasiyeti, hemen her kadında görülen bir belirti değildir. Bu nedenle bu belirtinin diğer maddeler ile beraber değerlendirilmesi ve bu sayede gebelik düşüncesinin oluşması gerekir.

Kokuya karşı hassasiyet bulunması da çoğu gebede görülen bir durumdur. Fakat bu belirti genellikle sonraki haftalarda ortaya çıkar fakat bazı kadınlarda ilk dönem belirtileri arasında da bulunur. Her gebe için geçerli olmayan bu durum, normal şartlarda sevilen bir kokudan bile iğrenme ile anlaşılabilir. Eskiden sevilen kokulara karşı da bir hassasiyet oluşması, gebelik belirtisi olabilir ve bu nedenle test yapılmalıdır. Anne adayları birçok belirtiyi beraber yaşasa bile bazı durumlarda bebek olmayabilir. Bu nedenle her belirtinin bir gebelik habercisi olmadığını da bilmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir