Hamile Pilatesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Pilates, vücudun esnek ve güçlü olmasını sağlayan bir spordur. Birden farklı egzersiz hareketinden oluşur, gebelik sürecine özel de farklı hareketlerden oluşur. Sizlerde hamile pilatesi hakkında bilinmesi gerekenler ile ilgili bilgi sahibi olduktan sonra, deneyimleyebilirsiniz. Fakat ilk defa başlayacaksanız, öncelikle doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Böylece bebeğinize herhangi bir zararı olmayacağından emin olabilirsiniz. Pilates vücudu esneten, birden farklı egzersiz hareketinden oluşur. Bu yüzden ilk defa gebelik döneminde başlayanların dikkatli olmasında fayda vardır. Pilates, enerji verir ve dengeli olmayı sağlar. Hamile pilatesinde ise durum biraz daha farklıdır. Vücudu doğuma hazırlamak ve doğumu kolaylaştırmak için tercih edilir. Aynı zamanda, düzenli pilates yapıldığında ruhsal ve fiziksel iyileşmeler de görülür. Pilates egzersizlerinde, ağırlık noktası ise genellikle karın bölgesidir, hamile pilatesi denildiğinde ise pelvik bölgesi öne çıkar.

Aslındahamilelik dönemindepilatesyapılması pilates değil de egzersiz olarak görülür. Hamilelik sürecinde,pilates egzersizlerinden omurgaya dönük hareketleri hedef alınır. Gebelik döneminde, annenin vücut ağırlığının her geçen gün değiştiği için, buna göre hareketleri belirlemek gerekir. Bu süreçte uterus daha da büyür ve bel bölgesinde daha fazla boşluk meydana gelir. Bu boşluk sonucunda ise karın öne doğru ilerler ve omurga yapısı bozulur.

Pilates hareketlerinin doğru uygulanması sonucunda ise bu olumsuz durumların önüne geçilebilir. Doğru yapıldığı takdirde, uterus ne kadar büyürse büyüsün olumsuz bir sonuç doğurmaz. Yani bel ağrısı, sırt ağrısı gibi ağrılar olmadan, anne adayı gebelik sürecini geçirir. Pilatesi normal doğum yapmak için kullanıldığı düşünülür fakat bu kesin bir bilgi değildir. Anne adayının içinde bulunduğu duruma göre, sezeryan ya da normal doğuma karar verilir. Yani hamile pilatesi anne adayının doğum işlevi ile alakalı değildir. Bu konuya, anne adayının kendisi karar verir, ayrıca belli bir haftadan sonra doktor öngörü de bulunabilir.

Hamilelik Pilatesi Ne Zaman Yapılır?

Hamile pilatesi yapmak için, eğer daha önce pilates yapmadıysanız; gebelik döneminin 12 ve 16 . haftaları arasında başlayabilirsiniz. Tabii ki doktorunuza da danışmanız önemlidir. Pilatesveya egzersiz geçmişiniz yoksa, son trimester döneminde kesinlikle başlamanız önerilmez. Hamilelik dönemi öncesinde pilates yaptıysanız, hamileliğin ilk aylarında da sürdürebilirsiniz. Uzman eğitmenler tarafından,pilates programınız belirlenebilir.Fakat haftada en az iki defapilates yapabilirsiniz. Seansları ise 35 – 40 dakika olarak düzenlemeniz önerilebilir.

Hamilelik Pilatesi Nasıl Yapılır?

Hamilelik döneminde pilates yapmak, tamamen kişinin içinde bulunduğu durumla alakalıdır. Vücut alışı ise öncesinde ya da sonrasında rahatlıkla yapabilir. Ama yeni başlayanlar için, bir süre alışma süreci ve kontrollü şekilde ilerlemesi önerilir. Pilates anne adayını yormaz, aksine rahatlamasını ve zinde kalmasını sağlar. Hamilelik pilatesi için; spor salonları, kurslar veya özel eğitmenleri tercih edebilirsiniz. Doktorunuzdan onay aldıktan sonra, evde de yapabilirsiniz. Hamileliğin tüm dönemleri için, ayrı ayrı pilates hareketleri mevcuttur.Tabii bu noktada hamilelerin rahatlığı, sağlığı esas alınır. Pilates yapmak için, öncelikle içinde bulunduğunuz durum kontrol edilmelidir. Bu nedenle kişiden kişiye değişen bir program söz konusu olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir