Hamile Yogasına Dair

Hamile yogasına dair: Gebelik yaklaşık 40 haftayı bulan bir maraton. Bu aşama da hem anne adaylarını hem de baba adaylarını pek çok sorun bekler. Gebelik döneminde ve daha sonraki dönemlerde anne adayları ile birlikte hatta baba adaylarının da çocuklarıyla yapacağı yogalar bütün aileyi ruhsal olarak rahatlatır ve aile huzurunu yerine getirir. Gebelik aşamasında anne adaylarının vücudunda çoğu hormonal, fiziksel ve psikolojik değişimler ortaya çıkar. İlk olarak bebeğin ana rahminde büyümesi ile rahim de büyür ve ağırlaşır. Bundan dolayı da annenin vücut ağırlık merkezi de değişiklik gösteriyor. Bu durumda omurga yapısını bozuyor, belde, sırtta ve boyun omurlarında hatta bacaklarda ağrılar oluşuyor.

Hormonal değişim göğüslerde ve bir çok eklemlerde daha önce olmayan ağrıların olmasına neden olur. Uzun süre fiziksel aktivitede kısıtlama ve gebeliğe bağlı olarak değişen hormonlar anne adayının psikolojik dengesinde de değişimlere neden olur. Bütün bu sıkıntı ve mutsuzluk sürecinde, gebeliğin her anının tadı çıkarılmalı ve kökleri geçmişe dayanan yoga yapılmalı.

Hamilelikte Yoga Nasıl Olur?

Hamilelikte yoga nasıl olur: Hamile iken spor yapmak isteyen çoğu anne adayının aklına ilk gelen seçenek olarak yoga ve plates geliyor. Doğuma hazırlık aşamasında ruhsal ve fiziksel olarak yoga oldukça etkilidir. Doktorunuz izin verdiği ve sağlığınız el verdiği sürece evde de hafif uygulama şeklinde yapılabilir. Ama siz yine de bir yoga uzmanı ile beraber düzenli dersler dahilinde yoga yapmaya dikkat edin.

Hamile Yogasına Ne Zaman Başlanır?

Hamile yogası ne zaman başlanır: İlk olarak prenatal yogaya başlamak için ruhsal ve fiziksel sağlık durumunun ne durumda olduğu oldukça önemli.  Doktor onayından sonra, hamileliğin 12. haftasından itibaren yoga yapmanın bir sakıncası yoktur. Ayrıca daha önce yoga ve plates yapmadıysanız bunun da bir sakıncası yok.

Hamilelikte Yoga Kaç Gün Yapılmalı?

Hamilelikte yoga kaç gün yapılmalı: Yoga uzmanları tarafından konu ile ilgili olarak haftada en az 2 olmak üzere yapılması ideal olarak belirtiliyor.Bu sayede yoganın etkisi bedende çok daha net bir şekilde hissedilir. Özellikle bu süreçte haftada iki gün olmak üzere 60 dakikalık bir hamile yogasının, gebeliğe büyük faydası vardır.

Hamilelik Sürecinde Yoganın Faydaları?

Hamilelik sürecinde yoganın faydaları hem fiziksel hem de zihinsel olarak bir çok faydası bulunur:

Dayanıklılık Kazandırır

Bebeğiniz büyüdükçe, ağırlığını taşıyabilmek için çok daha fazla enerjiye ihtiyaç vardır. Bunun için yoga da kalçalarınızı, sırtınızı, kollarınızı ve omuzlarınızı güçlendirerek dayanıklılık kazanmanızı sağlar.

Ruhsal ve fiziksel olarak dengeyi kuvvetlendirir

Fetüs karında büyükçe fiziksel olarak denge kurmak zor olabiliyor. Progesteron ve östrojen hormonlarında ki artış nedeni ile duygularda dalgalanmalar olabiliyor. Yapılacak olan yoga hareketleri ile nefes alma ve odaklanma çalışmaları, fiziksel ve duygusal olarak güçlenmenize yardım eder.

Alt sırt, göğüs, üst sırt, kalça, omuz ve boyun gerginliği hafifliyor

Bebeğiniz büyükçe, vücudunuzdaki özel kas grubuna daha çok baskı oluyor. Göğüsler ağırlaştıkça sırt ve göğsün, boyunda ve omuzda ki yükten dolayı gerginleşme oluyor. Prenatal yoga bu kas gruplarında oluşan gerginliği azaltıyor. Kol ve bacak kasları güçleniyor. Bağ dokuları ve kaslar gevşiyor. Kalça, pelvis alanındaki esneklik ile rahat bir doğuma hazırlanmış olursunuz.

Sinir sistemi sakinleşir

Vücudunuz yoga sayesinde, sinir sistemi rahatlatılır. Böylelikle sindirim sistemi daha düzgün bir şekilde çalışır. Çok daha iyi uyumaya eğilimli hale gelirsiniz ve bağışıklık sisteminiz güçlenir. Düzenli bir şekilde uygulanan yoganın, stresle bağlantılı olan sorunları azalttığı ve sağlıklı hissetmeye katkı sağladığı görülür. Unutmayın ki yoganın anksiyeteyi azaltma etkisi bulunur.

Doğuma hazırlık yapmanızı sağlar

Her yoga hareketinde, nefes teknikleri ile çalışmak gerekir. Zira bu egzersizlerin bazen zorlayıcı olması mümkündür. Nefes aldığınızda karnınızda ki gerginliği hissediyor, verdiğinizde ise rahatlama pozisyonuna geçiyor.  Nefes alıp verme antremanları, sizi doğum sancısına hazırlar.

Dolaşımı sağlar

Yoga sayesinde doğru bir şekilde nefes alıp vermeye başlandığı için, gebelikte artan kan hacmi ve oksijen ihtiyacı karşılanır.

Sizi ve bebeğinizin sakinleşmesini sağlıyor

Bilinçli bir şekilde alınan nefes, kan basıncını ve kalp atışını düzenler gevşeme moduna geçilir. Bu nedenle sizin sakinliğiniz haliyle bebeğinize geçer.

Hamilelikte Yoga Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hamilelikte yoga yaparken nelere dikkat edilmeli sorusuna cevap olarak öncelikle doktorunuzdan onay almanız gerekir. Derslere başlamadan önce çok fazla yemek yememiş olmanız ve aç olmamanız gerekir. Yoga esnasında ise su içilebilir. Yoga derslerini düzenli yapmakta oldukça önemlidir. Yoga dersine giderken rahat bir kıyafet giymek iyi bir tercih olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir