Hamileler İçin En Güvenli Egzersiz Şekli Klinik Pilates

Hamileler için en güvenli egzersiz şekli klinik pilates, sağlıklı bir bünyede hamileliği geçirebilmek adına oldukça önemlidir. Hamilelik süresi boyunca kadınların vücutları, kas ve iskelet sistemini etkileyen bazı hormonal, fizyolojik ve anatomik değişikliklerden geçerler. Bu dönemde vücudun üretmiş olduğu hormonlar, eklemleri desteklemekte olan bağların gevşemesine sebep olur ve yaralanma olaylarına karşı da oldukça savunmasız bir durum meydana gelir.

Hamilelikte artmaya devam eden vücut ağırlığı, dengenin merkezini değiştirir. Özellikle de bu süreçte bel ve kalça bölgelerindeki kas ve eklemlere daha çok yük binmesine neden olur. Egzersiz de tam bu noktada, bu değişikliklerin sebep olduğu hareketsizlik, ağrı ve yorgunluk gibi etkilerden kurtulmak için önemli bir yer tutar. Bu anlamda hangi egzersizlerin yapılması gerektiği ve kimlere iyi gelip gelmeyeceği, ayrıca hamileler açısından bu egzersizlerin faydaları gibi konularda yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Hamileler İçin Hangi Egzersizler Güvenli?

Hamileler için hangi egzersizler güvenli? Bu anlamda en uygun ve güvenli egzersizlerden biri, pilatestir. Doktor tarafından bu pilates egzersizleri için uygun bulunan anne adaylarının bu egzersizler sırasında bir olumsuzluk yaşamaması adına bir fizyoterapist eşliğinde bu egzersizleri uygulaması tavsiye edilir. Klinik pilates egzersizleri, kasları kuvvetlendirir ve bu sayede anneleri doğuma da hazırlar. Ayrıca hamilelik ve doğum sürecinde yaşanabilecek olan ağrı ve korku gibi bazı olumsuzlukların da önüne geçebilir. Bununla beraber doğum sonrasında bu egzersizleri uygulayan anneler ise eski formlarına bu sayede kısa zaman içerisinde yeninden dönerler. Yine buna ek olarak konsantrasyon ile nefes egzersizleri yapılması, anne adayının doğum esnasında nefesini daha rahat kontrol edebilmesine ve doğumu daha kolay atlatabilmesine yardımcı olur.

Hamilelik süresince bebeğin anne karnı içerisindeki ağırlığının neden olduğu bası ve yerçekimi etkisi ile pelvis bir miktar kadar aşağı doğru çöker. Pelvis taban kaslarında oluşan bu sarkma ise anne adayının idrar kaçırması gibi hayat kalitesini de düşüren bazı olumsuzluklar yaşamasına sebep olabilir. Güvenli egzersiz tipipilates egzersizleri bir yandan vücut farkındalığını ve düzgünlüğünü sağlarken diğer yandan da pelvik taban kaslarını güçlendirir ve bu sayede rahimdeki sarkma, idrar kaçırma gibi problemleri en aza indirebilen harika bir egzersiz şeklidir.

Hamilelik İçin Klinik Pilates Nedir? Kimler Yapabilir?

Hamilelik için klinik pilates nedir? Kimler yapabilir?Pilates egzersizleri, aslında her yaş grubunda olan insan için ideal bir egzersiz şeklidir. Doktorun tavsiye ettiği aksi bir hal yoksa hamileliğin 16.haftasında bu egzersizin uygulanmasına başlanabilir. Ayrıca bir hafta içinde minimum 2 defa düzenli şekilde bu pilates egzersizlerine devam edilebilir ve 35.haftaya kadar bu şekilde sürdürülebilir. Doğum sonrasındaki süreçte ise bu pilates egzersizlerine devam edilirse annenin daha kısa süre içerisinde toparlanması mümkün olacaktır.

Hamilelikte Kimler İçin Pilates Önerilmez?

Hamilelikte kimler için pilates önerilmez? Önceki hamilelikleri sırasında farklı problemler yaşamış olan anne adaylarında bu egzersizlerin kısıtlanması ya da uygun şekilde ayarlanması gerekecektir. Ayrıca yine hamilelik öncesinde farklı hastalıkları bulunan anne adayları da kendi doktorlarından bu egzersizler için bir onay almalıdır. Egzersiz elbette sağlıklı yaşamanın bir parçasıdır ve hamilelik sürecinde de belli şartlara uyularak yapılması mümkün olabilir. Bu dönem içerisinde yapılan bu tip egzersizler aslında hem bebek için hem de anne için oldukça faydalıdır. Ancak buna karşın pilates egzersizlerinin hamilelik döneminde kimler için önerilmediğine şu şekilde bir sıralama getirebiliriz:

 • Erken doğum riskleri olan hamilelere,
 • Vajinal kanamaları olan hamilelere,
 • Hipertansiyon gibi bazı tıbbi sorunları bulunan hamilelere,
 • Karın duvarında ayrılma veya zayıflama riskleri olan hamilelere önerilmez.

Hamileler İçin Klinik Pilatesin Yararları

Hamileler için klinik pilatesin yararları oldukça fazladır. Elbette doktor tavsiyesi altında bu egzersizlerin yapılması daha uygundur. Özellikle de yukarıda saymış olduğumuz sorunları olan kişilerin doktorlarından görüş almadan yapmaları önerilmez. Ancak normal ve sorunsuz bir bünyeye sahip olan anne adayları için klinik pilatesin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Doğum sonrasında kısa bir zamanda normale dönmeyi sağlar.
 • Kullanılan solunum-nefes teknikleri sayesinde annenin performansını da artırır ve doğum esnasında olabilecek korku, gerginlik ve ağrı gibi şikâyetleri azaltır.
 • Sindirim sistemini ve dolaşım sistemini düzenler.
 • Hamilelik süresinde annelerin fiziksel yapılarını korur. Kuvvetin ve dayanıklılığın artmasına yardımcı olur.
 • Hamileler için klinik pilates noktasında yapılan esneme egzersizleri, hem ağrıları hem kasılmaları en aza indirir.
 • Göğüslerin büyümeleri, sırt ve göğüs kaslarının kısalmaları ve hormonların etkileri yüzünden zayıflamış olan göğüs kaslarının güçlenmesini sağlar.
 • Hamilelik ve sonrasındaki süreçte yaşanan idrar kaçırma sorunlarını ortadan kaldırabilir.
 • Annelerin kilo kontrollerini de sağlayabilir.
 • Hamilelik diyabeti ihtimalini azaltır.
 • Cinsel hayatın doğum sonrasında normale dönebilmesine yardımcı olur.
 • Anne adayları, yapmış oldukları egzersizler sayesinde yatakta uykuya daha hızlı geçiş yaparlar ve günlerini daha zinde ve motive bir şekilde geçirirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir