Hamileler İçin En Uygun Yatış Pozisyonu Hangisi ?

Hamilelik süreci gelişim evreleri,   tedavi süreci ve psikolojik destek aşamaları ile anne adayının dinlenme sürecinde hamilelikte en uygun yatış pozisyonları, son derece önem taşıyor. Gebelik evrenside anne adayının dinlenmesine, beslenme şekline ve aktivite planına kesinlikle dikkat etmesi gerekiyor. Bu kapsamda annenin muhakkak kısa yürüyüşler yapması, bol sıvı tüketmesi ve sebze meyve tüketimini hızlandırması öneriliyor ve özellikle yatış şekline de dikkat etmesi öneriliyor. Uzmanların gebelik sürecinde odak noktasına yerleşen bu süreçte oldukça özverili ve dikkatli olunmasını gerekli kılan Gebelik sürecinde dinlenme periyotları bebeğin sağlıklı bir gelişim göstermesi açından da son derece önem taşıyor.

Nasıl Uyumalısınız? Gebelik Yatış Pozisyonu Süreci

Sırt üstü ve sağa yatmak eski bir uyulmaması gereken gelenek gibi görülmesi günümüzde; uzmanların da tavsiye etmediği bir yatış pozisyonu olarak hafızalarda kalmıştır. Çünkü sağa ve sırt üstü yatmanın kalbe giden kan akımının yavaşlattığı söyleniyor bu da bebeğin kan potansiyelini azaltacağına ve yaşamsal fonksiyonlarını giderek azalttığı anlamına geliyor. Bebeğin sağlıklı bir gelişi için muhakkak kan desteğine sahip olması gerekiyor. Hamilelikte en uygun yatış pozisyonları çerçevesinde; yatış süresince yastık kullanımına da dikkat etmelisiniz. Bacaklarınızın arasına koyacağınız bir yastık desteği sayesinde sola yatık bir şekilde bir yatış pozisyonu içinde olmalısınız. Sağa ve sırt üstü bir yatış pozisyonu ile bebeğinizin ölü doğma riskini iki kat daha artırmış olacaksınız. Bunma kesinlikle dikkat etmeli yastık kullanımına dikkat ederek boyun ve sırt ağrınızı varsa doktorunuzun önerdiği rahat ve özel dizayn edilmiş yastık modellerini tercih etmelisiniz.

Yastık dizaynı kapsamında gebelik düzeyinize uygun olarak, yatış şeklinize de büyük ölçüde dikkat etmelisiniz. Ayrıca günün belirli periyotlarında bol bol uyumalı zaman zaman kısa gezinti ve yürüyüşler yaparak kaslarınıza yeniden canlılık kazandırmayı ihmal etmemelisiniz.  Bitki çayları,  kafein içeren içecek, kahve, kola gibi içeceklerden olabildiğince uzak durmalısınız. Bu kapsamda gebeliğiniz sürecinde her adımda uzman bir hekimden destek almalı her aşamada onun verdiği destek ve rehabilite yardımı ile olabildiğince faydalı ve kaliteli bir gebelik süreci geçirmeye özen göstermelisiniz. Hamilelikte en uygun yatış pozisyonları genel olarak sola yatık bir şekilde gösteriliyor. Özellikle doktorunuzun tavsiyesi ölçüsünde uyku ritmini yakalamalı; dinlenme ve beslenme şekillerinize kesinlikle özenle dikkat etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir