Hamileler İçin Güzellik Tavsiyeleri

Hamileler için güzellik tavsiyeleri oldukça önemlidir. Kadınlar hamilelikte de bakımına özen göstererek güzel görünmeye devam edebilir. Hem giyinmeye hem de cilt bakımına özen göstererek güzelliğini hamilelikte de korumak isteyen kadınlar bazı püf noktaları öğrenerek bunları uygulandığında sorunsuz bir bakım yaşayabilir.

Hamilelikte İstenmeyen Tüyler

Hassas bir dönem olan hamilelik döneminde kadınlar istenmeyen tüylerini almak için kimyasal maddeler kullanmamalıdır. Bu maddeler annenin bedenine zarar verebilir ve tahriş edebilir. Bu nedenden dolayı ise kimyasal tüy dökücü maddelerin önerilmediği görülür. Bu dönemde tüylerden kurtulmak için genellikle jilet kullanılması tavsiye edilir. Hamilelik süresinde tüy dökücü kremler içerisinde bazı kimyasalları barındırdığı için tavsiye edilmez. Jiletin yanı sıra hamilelik döneminde ağda yaptırılmasında da herhangi bir sakınca bulunmaz. Bu nedenle hamilelik dönemindeki kadınlar jilet ve ağda sayesinde istenmeyen tüylerinden kurtulabilir.

C Vitamini

Hamileler için güzellik tavsiyeleri denilince akla C vitamini takviyesi gelir. C vitamini sağlıklı ve canlı bir cildin oluşmasını sağlayan en önemli faktörlerden biridir. Ayrıca çok da sağlıklı olduğu için hamilelere sık sık tüketmesi tavsiye edilir.

Vücuda yeterli düzeyde C vitamini alındığında ciltte inanılmaz bir iyileşme etkisi görülür. Damar sağlığının korunmasına ve olası bir varis probleminin engellenmesine etki eder. Bu nedenle C vitaminini yeterli bir seviyede almak oldukça önemlidir.

Akne Tedavisi

Kadınların cilt bakımında en çok zorlandığı konu akne tedavisidir. Akne tedavisinin hamilelik süresince hassas bir cilt ortaya çıkardığı için zor olduğu görülür. Bu nedenle kadınlar bu konuda yardım almak isterler. Kadınlar hamilelik sürecinde nemlendirici içeren ve yağsız olan cilt bakım ürünleri kullanarak akne tedavisi yapmalıdır. Benzoil peroksit ve asidik ürünler hamilelik döneminde akne tedavisinde tercih edilmemelidir. Hamilelik süresi boyunca cildin daha fazla yağlanmasına bağlı olunduğu için astrenjan içeren cilt bakım ürünleri kullanılmalıdır.

Saç Bakımı

Saç bakımı kadınların vazgeçilmez alanlarından biridir. Saç bakımına oldukça dikkat eder. Hamilelik döneminde saç bakımıyla ilgili yapılmaması gereken bazı şeyler vardır. Bunlar arasından birisi de saç boyamak olarak ifade edilir. Saç boyası içerisinde bulunan kimyasallardan dolayı tercih edilmemelidir. Bu dönemde saç bakım ürünü almadan önce içerikleri okunarak tercih yapılmalıdır. Şampuan ve saç kremi gibi ürünlerin içerdiği kimyasallara bakarak saça zarar verenlerden kaçınılmalıdır.

Hassas Cilt

Hamilelik boyunca ayrıca cilt hassaslaşacağı için ağır makyaj yapmaktan kaçınılmalıdır. Özellikle fondöten ciltteki gözenekleri tıkadığı için tercih edilmemelidir. Hamilelikte yüzün doğal bir görünüme sahip olmasına izin vererek bunu fondötenle kapatmaya çalışmayın.

Hamilelikte Hindistan Cevizi Yağı

Hamileler için güzellik tavsiyeleri denilince akla gelen bir diğer ürün Hindistan cevizi yağı olarak bilinir. Bu yağ cildi nemlendirir ve canlı bir görünüm kazanmasını sağlar. Makyajın ciltten çıkarılmasında, ayrıca saç uçlarında oluşan kırıklarda kullanılabilir. Doğal bir ürün olması nedeniyle cilde herhangi bir zarar vermez. Aksine cildi nemlendirerek korumaya alır.

Hamilelikte Kullanılmaması Gereken Kozmetik Ürünleri

Oksibenzon:

Hamilelikte güneş kremi kullanmak oldukça önemlidir fakat güneş kremi seçiminde oldukça dikkatli olunması gerekir. Oksibenzon güneş kremlerinde genellikle bulunan bir maddedir ve ihtiyaçtan fazla alındığında vücutta hormonel değişikliklere neden olur. Bu nedenle güneş kremi seçiminde dikkatli olunmalıdır.

Ftalat:

Hamilelikte uzak durulması gereken bir diğer madde Ftalat olarak bilinir. Bu maddeden dolayı parfümden ojeye kadar birçok kozmetik üründe rastlanmaktadır. Bu madde kozmetik ürünlerin raf ömrünü uzatan kimyasal bir maddedir. Cildin bu maddeye uzun süre maruz kalması toksisite birikimine neden olur ve cilde zarar verir.

Formaldehit:

Bu madde oldukça tehlikeli bir kimyasaldır ve saç boyası, oje gibi kozmetik ürünlerinin içinde bulunur. Kanser gibi tehlikeli bir hastalığa bile neden olduğu görülebilir. Bu nedenle hamilelik sürecinde kesinlikle kullanılmaması önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir