Hamileler İçin Sağlıklı Yemek Tarifleri

Hamileler için sağlıklı yemek tarifleri, hem daha az kiloyla bu süreci sonlandırmak, hem de sağlıklı bir gebelik açısından oldukça dikkat edilmesi gereken bir husustur. Hamilelikte vücut her zaman harcaması gereken efordan daha fazlasını harcar. Bu da protein ağırlıklı yeme alışkanlığı gerektirir. İşte hamilelikte yenmesi gereken bazı besinler ve yemek tarifleri.

Hamilelikte Kahvaltı

Hamilelikte kahvaltı çok önemli bir öğündür. Özellikle anne adaylarının gebelik döneminde yaşadığı bulantıların temel sebebi aslında kahvaltısız güne başlamaktır. Bu nedenle hamilelikte kahvaltı çok önemli bir yere sahiptir.

Gebe bir kadının kahvaltı öğününde yumurta kesinlikle bulunmalıdır. Ayrıca hafif yağlı bir peynir, zeytin, mevsiminde ise domates ve salatalık bulundurulmalıdır. Bunun yanında içecek olan çay ya da kahve yerine, mevsim meyvelerinden taze sıkılmış meyve suyu tercih edilmelidir. Süt hamilelik döneminde istenmeyen gaz sancılarına sebep olabilmektedir.

Yeşil Salatalar

Hamilelikte bol mevsim yeşilliklerinden hazırlanmış yeşil salatalar da çok önemlidir. Özellikle de roka, pazı, göbek, marul, avokado gibi besinler hem bebeğin plasenta gelişimine destek sağlar, hem de gerekli vitamin ve mineral desteğini sağlar. Ama sebzeler yenilmeden önce kesinlikle sirkeli suda beklemesi gerekir. Dilerseniz yeşil salatanızın üzerine biraz peynir ya da ton bağlı da tercih edebilirsiniz. Ama salata asıl öğün olarak yenmemeli.

Balık

B12 vitamini ve Omega 3 açısından zengin olan balık, daha anne karnındayken bebeğin gelişimine de deste sağlar. Bu nedenle haftada en az 2 kez balık yenmelidir. Özelikle de somon balığı, hamilelik döneminde mutlaka tüketilmesi gereken balıklardandır.

Cıva içeren dip balıkları bu dönemde tercih edilmemelidir. Balık az yağda ya da buğulama usulü pişirilmelidir. Özellikle somon balığının fırında pişirilmesine özen gösterilmelidir. Çünkü somon eti fazla yağlı olduğundan mide bulantısına sebep olur.

Et ve Tavuk

Et ve Tavuk salatası, et buğulama ya da sebzeli et yemekleri bu dönemde mutlaka tüketilmelidir. Sebzeli et yemeklerinde kullanılacak sebzelerin mevsiminde olmasına özen gösterilmelidir. Tavuk organik olmalıdır. Unutmayın, hamilelik öneminde yaşayacağınız gıda zehirlenmeleri istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir