Hamileler Oruç Tutabilir mi?

Hamile olmak isteyen ya da ramazan ayında hamile olan kadınların akıllarında genellikle hamileler oruç tutabilir mi sorusu oluyor. Bu yazımızda sizlere gebelik dönemindeyken oruç tutup tutamayacağınızı yaptığımız araştırmalar doğrultusunda aktaracağız.

Anne adayları genellikle oruç tutma konusunu pek çok platformda tartışıyor. Bunun nedeni ise gebeliğin kimisinde ağır geçmesi kimisinde de daha hafif olarak geçmesi sonucunda farklı görüş açıları oluşmasından kaynaklı diyebiliriz. Diyanet İşleri Bakanlığının yaptığı açıklamada hamile olan bireylerin aynı zamanda da emziren annelerin oruç tutmamaları normal olarak karşılanır. Gebe kadınlar oruç tutma zorunluluğuna dahil değildir. Ancak dayanabilirim ve sağlıklı bir şekilde orucumu tutabilirim diyorsanız, bu tamamen sizin kendi kararınıza kalmış bir durumdur.

Hamileyken Oruç Tutulduğunda Nasıl ve Neye Dikkat Edilmeli?

Gebelik sürecinde oruç tutmak isteyen anne adayları hamileyken oruç tutulduğunda nelere dikkat edilmeli sorusunun cevabını arıyor. Hem çocuğunuz için hem de kendiniz için en sağlıklı olacak şekilde oruç tutmanız önemlidir. Böylece bir aylık oruç sürecini rahatsızlık yaşamadan atlatabilirsiniz. Belirtmeliyiz ki, bizler normal zamanda dahi sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Hamilelikte ise bu dikkat iki katına çıkması gerekiyor. Bu sebeple tamamen doğal besinler tüketerek ve kendinizi aç bırakmadan besinleri tüketmeniz önemlidir.

Gebelik sürecinde bazı durumlarda sağlık problemleri görülebiliyor. Bunlardan biri de dengesiz beslenmedir. Oruç tutan anne adaylarında sağlık problemi oluşma riski çok daha fazladır. Eğer gebeliğinizin başındaysanız oruç tutmak pek bir sorun teşkil etmez ancak ilerleyen süreçlerde sizi zorlayan durumlar olacağından oruç tutma konusunu doktorunuza danışmanız hem sizin hem de bebeğinizin açısından oldukça önem arz eder.

Vücutta yaşanabilecek olan su kaybı, hamilelik döneminde sizlere bazı problemler oluşturabilir. Bu süreçte eğer oruç tutmak istiyorsanız, beslenmenize ve uyku düzeninize çok daha fazla dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda vücudun yeterli olan su ihtiyacını da karşılamanız bir hayli önemlidir. Öğünlerde sürekli olarak sıvı tüketimi gerçekleştirirseniz, su ihtiyacınızı bu şekilde giderebilirsiniz. Peki oruç tutmak gebelikte çocuğa ve anneye ne gibi problemler oluşturur, bakalım.

Hamilelikte Oruç Tutulduğunda Anne ve Çocuk Sağlığı Açısından Ne Gibi Problemler Oluşabilir?

Her anne adayının en çok dikkat ettiği şeylerden biri de kendi sağlığı ve çocuğunun sağlığıdır. Hamilelikte oruç tutulduğunda anne ve çocuk sağlığı açısından ne gibi problemler oluşabilir sorusunu sizlere yanıtlayacağız. Oluşabilecek risk türleri günümüzde halen araştırma konusu olmaya devam ediyor. Genellikle de hamile kadınların oruç tutmaması gerektiği yönünde düşünceler olur. Bunun en büyük nedenlerinden biri de gebelik sürecinin herkeste farklı geçmesinden kaynaklı. Aynı zamanda vücut daha dayanıksız olduğundan halsizlik ve susuzluk hissiyatı sizleri kötü etkileyebilir.

Doktorunuz tarafından yapılan kontroller sonucunda eğer oruç tutmanızda bir sakınca görülmüyorsa, oruç tutabilirsiniz. Ancak doktorunuz oruç tutmanızın riskli bir durum olduğunu söylüyorsa bu süreçte oruç tutmamanız en iyisi olur. En önemlisi sizin ve doğacak olan çocuğunuzun sağlığı olduğundan, oruç tutmamanız dinen de geçerli bir mazeret olarak nitelendirilir. Bu süreçte yine de oruç tutmak istiyorsanız doktor kontrolleri dahilinde bunu gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz. Bu sayede hem sizin hem de çocuğunuzun sağlığı korunmuş olur.

 Gün içinde hiçbir şey yemeden ve su içmeden rahat bir şekilde geçirebiliyorsanız,  oruç tutabilirsiniz. Ancak en ufak bir halsizlik durumunda oruç tutmamanızı öneririz. Unutmayın sizin sağlıklı olmanız hem kendiniz için hem de bebeğiniz için fazlasıyla önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir