Hamilelerin Yolculuk Yapması Riskli Midir?

Hamile bayanlar için seyahat engeli taşımadan gönül rahatlığı ile seyahate çıkma halleri hamilelerin yolculuk yapması riskli midir? Soruları ile uzmanlarca yeniden masaya yatırılıyor. Teknolojinin ilerlemesi ulaşım sektörünün çeşitlenmesi ve her biri alanında uzman hale gelen ulaşım filoların giderek yaygınlık kazanması gebe bayanların yolculuk yapma eğilimine daha çok katkı sağlıyor. Hamileliğin 14-28. Haftalarında normal bir gebelik geçiriyorsanız yolculuk yapmanız; uzmanlarca olağan ve normal olarak karşılanıyor. Bu kapsamda yolculuğa çıkarken acil önlem niteliğinde doktor kontrolünde olmanız ve bebeği de güvenceli bir şekilde koordine etmeniz gerekiyor.

Hamilelik süresince risk taşıyan unsurlar genel olarak bebek ve anne sağlığı için önem taşıyor. BU noktada annenin erken doğum sancısı tehlikesi ve hayati tehlikesine karşı yolculuk yaparken;  annenin normal insanlara göre iki kat daha fazla dikkatli olmasını gerekli kılıyor. Bu aşamada her türlü seyahat önlemini almalı; eğer uzman hekim tarafından seyahate çıkmamanız gerektiği konusunda ivedilikle uyarılıyorsanız; bu plandan hemen vazgeçmelisiniz. Ayrıca birden fazla çocuk bekliyorsanız ve zor bir gebelik sürecinden geçiyorsanız yolculuğa çıkma fikri pek doğru değil gibi görünüyor.

Yolculuk Öncesi ve Yolculuk Sırasında Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  • Gebelik süresince herhangi bir seyahat engeli sorunu ile karşılaşmak istiyorsanız bir takım acil kriz durum eylem planı modeline geçmiş olmanız gerekiyor. Bu kapsamda yolculuk öncesi ve yolculuk sırasında nelere dikkat etmelisiniz?  Sorularına karşılık bir anne adayı olarak öncelikle seyahate çıkacağınız ulaşım türüne göre dikkatli bir yolculuk analizi yapmalısınız.
  • Kara yolunu tercih ediyorsanız özellikle özel araçlarla arka koltukta bacaklarınız uzatarak sık sık molalarla hava almalı; kısa yürüyüşler yaparak yolculuğa özenli bir şekilde devam etmelisiniz. Emniyet kemerini takmayı ihmal etmemeli; her fırsatta yeniden oksijen takviyesi ve ilaçlarla kendinizi ve bebeğinizin sağlıklı bir yolculuk geçirmesine ön ayak olmalısınız.
  • Uçak yollu bir ulaşım mecrasında yolculuk yağmak istiyorsanız; biletinizi özellikle koridor kısmından almalı ayak ve kollarınızın daha rahat hareket etmesini sağlamalısınız. Aksi takdirde basınç değeri bir hayli düşük olan havada uçuş sırasında fenalaşabilir; acil sağlık ekiplerinden yardım isteyebilirsiniz. Bu süreçte kara ya da hava yolu hangi ulaşım mecrası olursa olsun kesinlikle tedbirli olmalı ve emniyet kemerini takmayı ihmal etmemelisiniz. 
  • Yolculuk öncesi ve sonrası kesinlikle doktorunuzdan bir check –up daha istemeli;  bebek ve gebelik sürecinin sağlıklı bir şekilde ilerliyor olmasından emin olmalısınız. Bu süreçte özellikle   ulaşım sırasında    elinizde  ağrı kesiciler, hemoroid kremleri, prenatal vitamin,ilk yardım kiti   doktorunuzun  verdiği  gebelik  üzerine   reçeteli ilaçlar  ve hapları bulundurmalısınız.Önlem kapsamında çantanızda taşıdığınız  bu ilaçları   yanınızdan asla  ayırmamalısınız.

Hamilelikte Yolculuk Esnasında Acil Tıbbi Bakım’ı Ne Zaman Aramalıyım?

  • Gebelik süresince kontrol altına almanız gereken ve önceden sıkı bir şekilde araştırma yapmanızı gerektiren bir diğer uygulama ise acil kriz anlarında ne yaptığınızın bilincinde olmanızdır. Bu aşamada kendinize hamilelikte yolculuk esnasında acil tıbbi bakım’ı ne zaman aramalıyım?   Sorularını ivedilikle sorabilirsiniz.
  •  Her koşulda her olaya karşı hazırlıklı olmak bütün önlem alma sürecinizi yeniden planlamanız gerekiyor. Herhangi bir küçük ve tek bir sorunsal nedende bile doktorunuzun kapısını çalmalı; hiçbir sorunu ve hastalığı hafife almamalısınız. Yolculuk esnasında bir anda kanamanız başladı ve suyunuzda aynı anda gelmeye başladı ise işler yolunda gitmiyor erken doğum tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz denmektir.
  • Vaktinden çok önce gelen erken doğum sinyali hem sizin için hem bebeğiniz için risk unsuru oluşturabilir. Pelvit denilen alt karın bölgesinde görülen kasılma ve ağrılar, gözde kırmızı noktalar, başta geçmek bilmeyen ağrılar ve görüş açınızdaki bütün tuhaflıklar acil olarak tıbbi bakım ve sağlık ekiplerini aramanıza yol açacaktır.
  1. Ayrıca yüz ya da elde beliren şişkinlikler de seyahat sırasında gebelik sürecinize olumsuz etki eden sonuçlardan bir kaçı olarak görülüyor. Bu kapsamda herhangi bir mide bulantısı, kusma, şiddetli kasık ağrıları ve karında meydana gelen kasılmalar gebeliğinizde uzman bir hekimin kontrolünde olmanızı gerektiren diğer belirtiler olarak biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir