Hamilelik Boyunca Tüketilmesi Önerilen En İyi Besinler

Hamilelik boyunca tüketilmesi gereken en iyi besinler arasında; protein, demir, folik asit, c vitamini gibi besinleri sayabiliriz. Kendi beslenmesinin yanı sıra, bebeğine yetecek kadar da vitamin alması gerekir. Gebenin sağlıksız ve gerekli olmayan yiyeceklerden uzak durmalıdır. Yoksa bu durum gereksiz kilo alımına yol açabilir. Yani sağlıklı ve dengeli beslenmesi gereken bir süreç diyebiliriz, aslında genel olarak herkes için önerilen bir beslenme düzenidir.

Gebelikte beslenme özellikle ; 20 yaş altı, 35 yaş üstü, iki yıldan az doğum aralığına sahip olanlar, daha önce prematüre bebek doğuranlar ya da kronik hastalığı olanlar daha dikkatli olmaları gerekir.

Hamilelik Döneminde İhtiyaç Duyulan Besinler

Protein:

Protein, hamilelik boyunca tüketilmesi gereken en iyi besinler arasında öncelikle yer alır. Temel besin kaynağı protein olduğu için, yeteri kadar alınmalıdır. Böylece anne adayı, bebeğin gelişimi için ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlayabilir. Gün içinde en az iki porsiyon, farklı protein içeren besinlerin tüketilmesi önerilir.

Protein içeren doğal besin kaynakları genel olarak şöyledir:

• Balık, deniz ürünleri, karaciğer, tavuk, kuzu eti vb. et ürünleri özellikle çok pişmiş olarak tüketilmelidir.

•  Fındık, ceviz, bezelye, barbunya fasulyesi, kuru fasulye, mercimek gibi baklagiller.

• Süt ve süt ürünleri, yumurta

İlgili besinlerin tüketimi esnasında ise bazı noktalara dikkat edilmesi önerilir. Örneğin; deniz ürünleri Omega 3 içerdiği için, bebeğin beyin gelişimi için önerilir. Ayrıca deniz ürünleri bakteri-parazit de taşıyabilir bu yüzden özellikle pişmiş tüketilmesi önerilir. Ayrıca tabii ki; diğer et ürünleri, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvansal gıdalar da çok pişmiş olmalıdır.

Demir:

Hamilelik boyunca tüketilmesi gereken en iyi besinler listesinde, demir önemlidir.

Demir içeren besinler;

• ıspanak, marul, lahana ve her türlü yeşil yapraklı sebzeler.

• Kırmızı et, beyaz et ve karaciğer gibi sakatat etler.

• Üzüm pekmezi

Fakat ilgili besinler yeteri kadar tüketilse dahi, ülkemizde demir eksikliği kadınlarda yaygındır. Bu yüzden özellikle gebeliğin beşinci ayından itibaren, anne adayı demir takviyesi yapması önerilir.

Kalsiyum:

Hamilelik boyunca tüketilmesi gereken en iyi besinler arasında yer alan kalsiyum, özellikle son üç ayda hem bebeğin kemik gelişimi hem de annenin kemik gelişimi için önem taşır. Anne adayının dişlerindeki kalsiyum kaybını önlemek için günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamalıdır. 

Kalsiyum içeren besinler şöyle;

• Pişmiş ve pastorize edilmiş süt ve süt ürünleri; yoğurt, peynir vb.

• Yumurta

• Hayvansal gıdalar.

• Lahana vb. her türlü yeşil yapraklı sebzeler.

Folik Asit:

Gebelik sürecinde, folik asit eksikliğinin giderilmesi de oldukça önemlidir. Özellikle gebeliğin ilk üç ayında; bebeğin sinir sistemiyle ilgili semptomların artmasına yol açabilir. Bu yüzden, anne adayı günde en az 400 mikrogram folik asit takviyesi yapması önerilir. Doğal besinlerde, örneğin; ıspanak, marul, lahana, kepek ve tam tahıl ekmekleri, yulaf gibi baklagiller de bulunur.

C Vitamini:

Hamilelik boyunca tüketilmesi gereken en iyi besinler listesinde tabii ki C vitamini de yer alır. Özellikle yaraların iyileşmesi, diş ve kemik gelişimi açısından önemli sayılabilir. C vitamini açısından zengin besinler ise; turunçgiller, çilek ve limon, mango, domates, kivi, kavun, biber vb. sebze ve meyvelerdir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir