Hamilelik Çatlakları

Hamilelik çatlakları, hamilelik dönemizin altıncı veya yedinci aylarında başlayarak dokuzuncu aya kadar gelişir. Genellikle, mide, göğüs, kalça çevresi ve basenlerde meydana gelen bu pembemsi çizgiler, hızlı kilo almanın baskısı nedeniyle hamilelik sırasında cildin kollejan ve elastin dediğimiz cildi gergin tutan lifler üzerinde meydana gelir. İlk oluştuğu sıralarda giderilmesi oldukça kolaydır ancak çizgiler beyaza dönmeye başladıktan sonra giderilmesi daha zor olur.

Bazı dermatologlara göre bu çizgiler çoğunlukla genetiğinize bağlı diyor. Yani, anne veya anneanneniz hamilelik sırasında bu çatlakları yaşadıysa, sizin de yaşama olasılığınız da yüksek. Bu ipucu sayesinde hamilelik sırasında yaşayacağınız çatlakların sürpriz olmaması daha olası.

Doğum Çatlakları İçin Bol Su Tüketin                                  

Doğum çatlakları için bol bol su tüketin. Günlük ihtiyacınız kadar su tüketmek, cildinizi nemli ve yumuşak tutmaya yardımcı olur. Yumuşak ciltler kuru ciltler kadar çabuk çatlamazlar. Kadınların günlük tüketmesi gereken su miktarı en az 72 gramdır.

Kahve, çay ve kola gibi kafein oranı yüksek içecekler cildinizde çatlak oluşturma riskini daha yüksek tutacaktır. Eğer bu tip içeceklerden uzak kalmakta zorlanıyorsanız, günlük su tüketiminizi arttırın ve bit çayı gibi sıvılarla vücut sıvınızı dengelediğinizden emin olun.

Doğum Çatlaklarından Kurtulmak İçin Zengin Besinler Tüketmeye Özen Gösterin

Vücudunuzun bazı gölgeleri, eksik kaldığı besinlere bağlı olarak çatlaklar meydana getirebilir. Buna bağlı olarak doğum çatlaklarından kurtulmak için zengin besinler tüketmeye özen gösterin.Hamileliğiniz sırasında karbonhidrat değeri yüksek ama vitamin açısından fakir yiyecekler tüketmek yerine, kontrollü olarak yüksek besin değerleri olan yiyecekler tüketmeniz daha iyi olur. Bazı besinler cilt sağlığını yüksek tutmak için doğrudan yardımcı olabilir. Bunlar için başta C vitamini, D vitamini, E vitamini, çinko ve protein değerleri yüksek olan besinler tüketmek çatlaklardan korunmanın etkili bir yoludur.

 Doğum Çatlaklarının İlk Üç Aylık Dönemi

Hamilelik testinizin pozitif çıkmasından itibaren, çatlakların gelişmesi muhtemel olan göbek, bel, göğüs ve kalçalarınızı nemli tutmaya özen gösterin.Doğum çatlakları ilk üç aylık dönemde kendini göstermeye başlar. Çatlak izleri, cildin yüzeyinin hemen altında bulunan liflerin hızlı kilo alma nedeniyle basınca bağlı olmasına bağlı oluşacağından erken tedbir almanız faydalı olur. Nemlendiriciler sayesinde genişlemeye başlayan vücudunuzun yırtılma olasılığı da nispeten azalır.

Sabahları, kalıcı nemlendirme sağlayan zengin içerikli bir krem sürün. Özellikle E vitamini içeren kremler bu konuda etkilidir. Cildinizi bu çatlaklara maruz bırakmamanın diğer yolu da doktor tavsiyesi üzerine çıkmadan yediklerinize özen göstermedir.

Doğum Çatlakları Doğumdan Sonra Devam Eder mi?

Doğum çatlakları doğumdan sonra da görülmeye devam eder. Yara izleri yumuşak cilt üzerinde daha belirgindir, bu yüzden sıkılaştırıcı bir serum eklemenin zamanı gelmiştir. Emzirme döneminde kullanımı güvenli olan ve cilt sıkılaştırma etkisi sunan doğal bileşik içeren kremleri tercih edin.

Doğumdan sonra , çatlaklar genellikle hafif, gümüş bir renk tonuna dönüşür ve zaman içinde neredeyse hiç fark edilmeyebilir. Ancak hala görünüşlerinden memnun değilseniz, bir dermatologdan yardım alabilirsiniz. Çatlaklarınızın görünümünü en aza indirmek için Reçeteli Retin-A veya Renova kremleri bulunur.

Doğum Çatlaklarından Kurtulmanın Alternatif Yolları

Topikal tedaviler çatlaklarınızı iyileştirmek için işe yaramıyorsa, emzirirken bile bir dizi lazerli tedavi güvenli ve etkili bir tedavidir ama size biraz maliyetli olabilir. Bu doğum çatlaklarından kurtulmanın alternatif bir yoludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir